JUŻ MNIE NIE OSZUKASZ, HARLAN COBEN

27.02.2017
Już mnie nie oszukasz

Jeśli tylko pomyślimy o thrillerach to nazwisko Harlana Cobena nasuwa się samo przez siebie. To już prawdziwy autorytet w tym gatunku, rozpoznawalny i chętnie czytany na całym świecie. Tłumaczony na wiele języków, a wiele jego powieści z miejsca staje się bestsellerami. Niektórzy zarzucają mu schematyczność. Po lekturze powieści „Już mnie nie oszukasz” będziemy bardzo dalecy od takiego stwierdzenia.

Maya Stern jest zawodowym żołnierzem. Pewna akcja rzuciła się cieniem na całą jej karierę i życie prywatne. Ma małą córeczkę i męża, jednak jej życie w niczym nie przypomina naszego. Wszystko wali się w gruzy, gdy najpierw zostaje zamordowana jej siostra Clarie, a później mąż Joe. Myśli, że już kompletnie zwariowała, gdy na nagraniu z kamery widzi swojego nieżyjącego męża bawiącego się z ich córeczką. Umysł płata jej figle czy ktoś sobie z nią dość makabrycznie pogrywa?

Brutalna napaść i egzekucja wykonana na ukochanej osobie przez nieznanych bandytów. Wcześniej morderstwo siostry, w której Maya miała ogromne wsparcie. Nieudana akcja, na której przez niespodziewany splot wydarzeń i kilka błędów zginęli zupełnie niewinni cywile. Nic dziwnego, że główna bohaterka najnowszej powieści Harlana Cobena zaczęła wątpić w swoje zdrowie psychiczne. Życie nigdy jej nie oszczędzało. Teraz wszystkie te sprzeczne uczucia, niepokój i strach przed przyszłością aż wylewają się z kartek powieści, aby udzielić się czytelnikowi śledzącemu pasjonujące wydarzenia. Książki, gdzie możemy w jakiś sposób utożsamić się z postaciami lub nawet po ludzku im współczuć i odczuwać ich emocje, są tymi najbardziej wartościowymi, a ,,Już mnie nie oszukasz” należy właśnie do tego typu.

W tej powieści praktycznie od pierwszej aż do ostatniej strony nie ma nawet chwili wytchnienia. Akcja pędzi i sprawia, że kolejne strony po prostu płyną do przodu. Harlan Coben pokazał, że w dalszym ciągu jest w pisarskiej formie. Zakończenie to mistrzostwo i bolesny prztyczek w nos każdego czytelnika. Autor zgrabnie lawirował między wątkami i bohaterami. Wiele razy zupełnie zmieniał koncepcję, tak, że musieliśmy od nowa rozwiązywać zagadkę. Jednak na koniec pokazał nam kto tu rządzi i wgniótł nas w fotel. Chyba ogromnej większości czytelników nawet przez myśl nie przejdzie takie rozwiązanie. Jest ono spektakularne, a przy tym realistyczne. Zgadzam się z rekomendacją na okładce gdzie czytamy, że chcemy być tak oszukiwani przez Cobena częściej.

Podsumowując, Już mnie nie oszukasz to kawał niezwykle trzymającego w napięciu thrillera. Pozwalający odczuć wiele wrażeń, uczucie niepokoju i dezorientacji. Z ogromnym plusem w postaci zakończenia, które sprawia, że nie tak łatwo dojść po nim do porządku dziennego.

Książkę kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin.

logotypy_cw

Autor

Klaudia Kasznicka
Klaudia Kasznicka
Czyta codziennie, choćby tylko kilka stron. Nie gardzi żadnym gatunkiem, czyta wszystko! Prowadzi bloga, a pisanie o książkach, początkowo by pamiętać o przeczytanych pozycjach, z czasem przerodziło się w jej pasję.
Artykuły autora