KIM JEST TA, KTÓRA MUSI UMRZEĆ?

20.09.2019

Miłośnicy kryminałów dzielą się na tych, którzy ubóstwiają serię Millenium i tych, którzy sceptycznie (żeby nie powiedzieć dosadniej) się o niej wyrażają. Jednak 100 milionów egzemplarzy sprzedanych na całym świecie mówi samo za siebie. „Ta, która musi umrzeć” to ostatni tom bestsellerowej serii. Koniecznie więc po niego sięgnij, żeby przekonać się, jak zakończy się nieco zagmatwana, ale intrygująca historia o Mikaelu Blomkviście oraz Lisbeth Salander.

Mikael Blomkvist ma dość. Jedyne, o czym marzy, to wyłączyć telefon i na chwilę zniknąć. Co chwilę dzwonią do niego ludzie po to, żeby go zwyzywać, krzyczeć do słuchawki lub opowiadać niestworzone historie. Dlatego sprawa zagadkowej śmierci bezdomnego na początku w ogóle go nie zainteresuje. Nawet fakt, że bezdomny miał w kieszeni kartkę z jego numerem telefonu oraz kilkukrotnie wrzeszczał coś pod adresem Johannesa Forsella, szwedzkiego ministra obrony, nie przykuwa jego uwagi. Mikael skupia się przede wszystkim na tym, żeby skontaktować się z Lisbeth, która zniknęła nagle i bez zapowiedzi ze Sztokholmu. Typowa Salander, można rzec.

Blomkvist nie wie, że Lisbeth wyjechała do Moskwy. Chce wyrównać rachunki ze swoją siostrą Camillą. Salander nie rzuca słów na wiatr. Jeśli więc mówi, że nie ma ochoty dłużej być ofiarą i postanawia być myśliwym, mamy pewność, że to nie przelewki. Do roli myśliwego przygotowuje się, jak na Lisbeth przystało, skrupulatnie, dbając o każdy szczegół, kontrolując każdy element swojego planu. Jednak coś idzie nie tak… Czyżby Lisbeth była sentymentalna? Kto ostateczne pociągnie za spust?

W książce jak zwykle mamy dwie równoległe historie dwójki bohaterów – Mikaela i Lisbeth. Akcja obydwu toczy się w dwóch różnych miejscach, jednak są one ze sobą mocno związane. Przenikają się nie tylko w konstrukcji powieści, ale także w fabule. W powieści „Ta, która musi umrzeć” znajdziemy polityczne skandale i międzynarodowe rozgrywki, sercowe dylematy i historie prosto z życia, a we wszystkim udział bierze nowoczesna technologia. To elementy charakterystyczne dla serii Millenium, nie mogło więc ich i tutaj zabraknąć. W końcu kim byłaby Lisbeth, gdyby nie jej hakerskie umiejętności?

Na kogo wskazuje tytuł książki, jako na tę, która musi umrzeć? Będzie to Lisbeth czy Camilla? Jak swoją karierę zakończy Mikael? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, nie przegap zakończenia tej bestsellerowej serii. Koniecznie sięgnij po jej ostatni tom „Ta, która musi umrzeć”.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

David Lagercrantz „Ta, która musi umrzeć. Seria Millennium. Tom 6.” Przeł. Inga Sawicka. Czarna Owca. Warszawa 2019

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora