Kobietom | Finalistka, Magdalena Majcher

09.12.2022

Trudno opowiadać historie, kiedy wszyscy znają zakończenie. Jeśli ktoś potrafi to zrobić dobrze, oznacza, że jest autorem wartym uwagi. Magdalena Majcher udowadnia to w swojej najnowszej powieści. W “Finalistce” po raz kolejny bowiem sięga po historię, która wydarzyła się naprawdę. Czy uda jej się odtworzyć zbrodnię, o której w latach dziewięćdziesiątych mówiła cała Polska?

Szansa czy przekleństwo?

Finalistka Magdalena MajcherAgata Szklarska to prosta dziewczyna wkraczająca właśnie w dorosłość. Marzy o byciu nauczycielką, ale jej niezwykła uroda staje się przepustką do wielkiego świata i sławy. Jednocześnie jednak jest jej przekleństwem… Agata staruje w wyborach Miss Polski i zostaje finalistką, a później zdobywa tytuł Miss International. Niedługo potem wraz z mężem i córeczką wraca do Polski.

Tymczasem, Darek, kawaler w średnim wieku, typ samotnika, jej powrót do ojczyzny uznaje za znak. Robi wszystko, aby się z nią spotkać. Już od dawna czekał, żeby jej powiedzieć coś ważnego. Aż nagle okazja się trafia…

True crime

Magdalena Majcher w “Finalistce” rozkłada zbrodnię na czynniki pierwsze. Sam akt morderstwa nie jest tu jednak najważniejszy. Każdy bowiem zna tę historię. Ważny jest proces, który do niego prowadzi. Niby nie dzieje się nic szczególnego, a jednak napięcie narasta. Najpierw są niewinne spojrzenia, uśmiechy. Potem liściki, wysyłane wiadomości. Aż w końcu śledzenie, wpatrywanie się w okna mieszkania, czekanie na okazję, aby zobaczyć ją twarzą w twarz.

Magdalena Majcher doskonale buduje atmosferę grozy i strachu. Pokazuje, jak niewinna fascynacja zmienia się w obsesję. Z każdą stroną czujemy się tak, jakby pętla powoli zaciskała się nam na szyi…

“Przeszedł przez ulicę, nie zwracając uwagi na to, że kiedy był w połowie, włączyło się czerwone światło. Kierowała nim myśl, że na końcu drogi czeka go nagroda”.

Gdzie kończy się niewinna fascynacja?

Historią Miss Polski zamordowaną przez stalkera żyła cała Polska w latach 90. Zadajemy sobie pytanie, jak to możliwe, że przez lata nękana kobieta nie zyskała odpowiedniego wsparcia ze strony policji? Magdalena Majcher próbuje na nie odpowiedzieć. Patrzy nie tylko oczami ofiary, ale także prześladowcy oraz służb mundurowych. Z zewnątrz wszystko wygląda niewinnie – to w końcu „tylko” uśmiechy, spojrzenia czy wysyłane wiadomości. Czy policja ma powód, aby reagować na takie zachowania? Pamiętajmy, że w tamtym czasie pojęcie stalkingu nie funkcjonowało jeszcze w polskim kodeksie karnym.

Po stronie kobiet

Jeszcze jedną niezwykle ważną sferą powieści są stereotypy, z jakimi mierzą się kobiety, a w szczególności te atrakcyjne. Piękne dziewczyny zwykle uznawane są za mało inteligentne. Nikt nie wierzy, że same zapracowały na swój sukces. Zarzuca się im korzystanie ze swoich atutów, aby osiągnąć cel. Komentowany jest ich wygląd, długość sukienki czy makijaż. Poddaje ocenie to, czy „odpowiednio” się prowadzą. Magdalena Majcher jasno staje po stronie kobiet. Mówi wprost – kobiety mają prawo nosić to co chcą i kiedy chcą i nikt nie ma prawa zagrażać ich bezpieczeństwu.

“Kobietom. Życzę nam takiego świata, w którym będziemy czuły się bezpiecznie, niezależnie od długości sukienki, koloru szminki czy głębokości dekoltu”.

Powieść “Finalistka” to bardzo dobry przykład literatury z gatunku true crime. Bez względu na to, czy znasz historię morderstwa Miss Polski czy nie, warto po nią sięgnąć. Znajdziesz tu z pewnością coś, co Cię zaskoczy.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Magdalena Majcher “Finalistka”. WAB. Warszawa 2022

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora