KOCHLIWY SZPIEG | CZAS ZDRAJCÓW, MAREK KRAJEWSKI

14.07.2022
czas zdrajców marek krajewski recenzja


Bawidamek, pijak, wielbiciel kobiecego piękna i wytrawnych alkoholi, człowiek sprytny, ale i kochający ryzyko – to Edward Popielski we własnej osobie. Marek Krajewski po raz kolejny wyciąga go z lwowskich domowych pieleszy i zaprasza do akcji. Łyssy znów szpieguje i znów się niepoprawnie zakochuje. Tym razem jednak sprowadzi to na niego kłopoty, z jakich trudno będzie mu się wyplątać. Sięgnijcie po najnowszą powieść Krajewskiego i przekonajcie się, czy Popielski i tym razem wyjdzie cało z tarapatów.

Spacer po linie

czas zdrajców marek krajewskiMamy 1935 rok, czas tuż przed śmiercią Józefa Piłsudskiego. Do polskiego konsulatu we Wrocławiu zgłasza się piękna kobieta o orientalnej urodzie z ofertą sprzedaży tajnych dokumentów. Ujawnienie ich może wstrząsnąć nie tylko polską, ale nawet europejską polityką. Jeden z nich sprawi, że Rzeczpospolita stanie się bohaterką międzynarodowego skandalu, drugi pozwoliłby natomiast na zdekonspirowanie bardzo ważnego niemieckiego szpiega. Konieczne jest więc przejęcie tych dokumentów. Kapitan Jan Henryk Żychoń wie od razu, kto powinien zająć się sprawą. Wzywa Edwarda Popielskiego.

Łyssy ulega nie tyle namowom Żychonia, co urodzie pięknej Aurelii i postanawia przyjąć zadanie. Nie wie jednak, jakie niebezpieczeństwo na niego czeka. Wikła się w intrygę, która wzburzy zarówno sytuację polityczną, jak i jego serce…

Krew nie woda

“Pochylił się ku niej blisko, tak blisko, by poczuła korzenny męski zapach jego wody kolońskiej. Zaczął cedzić słowa.
– Wystarczy, że pani krzyknie, iż panią okradłem. Wystarczy, że pani zawoła złapać złodzieja!, a już każdy z tych łyżwiarzy, każdy z tych młodych byczków rzuci się za mną w pościg. Każdy będzie szczęśliwy, że pomógł tak pięknej kobiecie. Każdy, kogo pani obdarzy uśmiechem, będzie pławił się w szczęściu.
Włożył papierosa do ust i zapalił.
– Przynajmniej ja bym tak zrobił na miejscu każdego z nich – szepnął.”

“Czas zdrajców” Marka Krajewskiego to kolejna odsłona jego szpiegowskiej twórczości. Jego bohaterem jest znany już wszystkim Edward Popielski vel Łyssy. To człowiek działający na usługach polskiego wywiadu. Niezwykle inteligentny, ale równie niepokorny. Nade wszystko lubiący dobrą zabawę, wszelkiego rodzaju używki i towarzystwo pięknych kobiet. Nic dziwnego, że piękna Aurelia zawraca mu w głowie. Popielski niemal traci przy niej rozum, bo ten doświadczony szpieg przestaje zachowywać się racjonalnie. A to, jak można przypuszczać, wpędza go w tarapaty. Nie tylko traci z oczu panią Teichert, ale zostaje oskarżony o bycie podwójnym agentem.

Marek Krajewski nie zostawia Łyssego samego i splata jego losy z Janem Henrykiem Żychoniem – człowiekiem równie niepokornym, jak on sam. Co ciekawe to postać autentyczna, as polskiego wywiadu, który zyskał zaufanie samego generała Władysława Sikorskiego. Jednak jego temperament i styl życia sprawiły, że nie był ulubieńcem wszystkich. Bawidamek, pijak i łajdak, choć przy tym patriota i człowiek honoru – tak w skrócie można go opisać. Żychoń dla Popielskiego więc to towarzysz idealny. Obaj piją, ulegają urokowi pięknych kobiet, obaj także za nic mają sobie opinie innych. To ciekawa i intrygująca kompilacja, która zarówno wpakuje ich w kłopoty, jak i pozwoli z nich wybrnąć.

Odrobiona lekcja historii

To, co jest ogromnym atutem Krajewskiego, to dbałość o szczegóły, oddanie klimatu epoki oraz zanurzenie się w prawdziwej historii. Widać, że pisarz odrobił lekcje na temat międzywojnia. Mało tego, sięga po nieco zakurzone karty historii polskiego wywiadu i wyciąga na światło dzienne co smakowitsze kąski. Na dodatek powieści nie brakuje rozmachu geograficznego. Cała intryga ciągnie się bowiem od Warszawy, przez Bydgoszcz, Poznań i Wrocław aż do Berlina. Te wszystkie elementy sprawiają, że fabuła w “Czasie zdrajców” jest zawiła i skomplikowana, jednak Krajewski prowadzi ją w sposób wyrazisty, co pozwala czytelnikowi nie zboczyć z trasy.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Marek Krajewski “Czas zdrajców”. Wydawnictwo Znak. Kraków 2022

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora