KONIEC ŚWIATA JEST BLISKO | ZEMSTA, JO NESBØ

28.03.2022

Kiedy popularny i lubiany pisarz wychodzi ze swoich utartych torów, każdy czeka na taką książkę z niecierpliwością. Wszyscy patrzą, czy autor poradzi sobie w nowym gatunku, zdobędzie nowych fanów czy antyfanów, a wierni fani odejdą czy zostaną. O nową formę pokusił się Jo Nesbø. Sięgnął po wizję przyszłości – mrocznej, ponurej i nieprzewidywalnej. W zbiorze opowiadań pisarz odmalowuje świat, w którym bohaterowie muszą dokonać niezwykle trudnych wyborów, a sprawiedliwość rządzi się swoimi prawami. Co z tego wszystkiego wyniknie? Koniecznie przekonajcie się sami!

5 światów alternatywnych

Jo Nesbo zemstaJo Nesbø w najnowszej książce “Zemsta” zabiera nas w podróż po 5 różnych światach i przedstawia nam szereg nietuzinkowych postaci. Najpierw jedziemy na farmę węży w Botswanie, gdzie młody finansista zmagający się z uzależnieniem próbuje naprawić (choć trafniej byłoby napisać, że po raz pierwszy świadomie nawiązać) relacje z ojcem. Potem poznajemy naukowca, który opracował środek na nieśmiertelność, jednak później bardzo stara się usunąć to z pamięci. W kolejnym opowiadaniu widzimy hiszpańską plażę i poznajemy dwóch przyjaciół, beztroskich studentów podróżujących po Europie. Ich życie zmieni się bezpowrotnie po poznaniu pewnej kobiety. Jest też psycholog z mroczną tajemnicą, a na sam koniec Nesbø przedstawia nam wizję popandemicznej Ameryki, gdzie obywatele walczą na ulicy o przetrwanie, a pewien prawnik próbuje zadbać o bezpieczeństwo bliskich.

Gdy prawo przestaje działać…

“Zemsta” to 5 zupełnie różnych światów, historii i bohaterów, które łączy jedno – zmiana porządku świata i wartości, które do tej pory były oczywiste i próba ustalenia ich na nowo. Pisarz zabiera nas w przyszłość do światów alternatywnych. Choć to dla niego zupełnie nowe terytorium i porusza się po nim dość intuicyjnie, to niezwykła zdolność opowiadania sprawia, że wpadamy w te historie bez reszty.

Opowiadaniom “Zemsty” zdecydowanie bliżej do twórczości autorów fantastyki niż literatury sensacyjnej, do której przyzwyczaił nas Jo Nesbø. Jednak z jego dotychczasową twórczością łączy go skoncentrowanie na ludziach – ich emocjach, przeżyciach, doświadczeniach. Broni się swoją niezwykłą umiejętnością opowiadania i wciągania czytelników w świat swoich bohaterów. To, co dzieje się na zewnątrz, staje się tłem. Pisarz w każdym z opowiadań zajmuje się przede wszystkim tym, co wychodzi mu najlepiej: daje nam wejść w głowy swoich bohaterów. Bynajmniej nie są to postaci jednoznaczne ani jednowymiarowe. Nie każda z tych osób ma szlachetne intencje, nie każda podejmuje decyzje, z którymi łatwo nam się pogodzić. Jednak ta niedoskonałość sprawia, że bohaterowie są bardzo ludzcy.

Jo Nesbø w “Zemście” wyszedł po raz kolejny ze swojej strefy komfortu. Pokusił się o powieść mocno zainspirowaną fantastyką naukową. Jak wypada ta niecodzienna krzyżówka kryminału z dystopią? Przekonajcie się sami.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Jo Nesbø “Zemsta”. Wydawnictwo Dolnośląskie. Wrocław 2022

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora