KSIĄŻKA, PO PRZECZYTANIU KTÓREJ NIE WSIĄDZIESZ WIĘCEJ DO SAMOLOTU

27.03.2019

Odwołując się do statystyk, prędzej zginiesz w drodze na lotnisko, niż w katastrofie lotniczej. Dane mówią jednoznacznie, że latanie samolotem jest dużo bezpieczniejsze niż podróżowanie samochodem. Jednak trudno o racjonalizm i odwołanie do nauki, kiedy „wsiadasz do czegoś, co w gruncie rzeczy jest rurą wypełnioną tlenem i spoczywającą na wielu tonach łatwopalnego paliwa lotniczego.”

Stephen King boi się latać, co na pewno nie uszło uwadze jego fanom. Jednym ze sposobów na oswojenie strachu jest mówienie o nim, postanowił więc podzielić się swoim lękiem z czytelnikami. W jednej książce zebrał 17 historii, które opisują najgorsze możliwe podniebne scenariusze. Jeśli więc mistrz horroru i thrillera czegoś się boi, to musi być przerażająco.

„17 podniebnych koszmarów” to doskonała okazja, aby przyjrzeć się lękowi przed lataniem z różnej strony i zobaczyć, że ten dziwny niepokój wpisany był w kwestię lotnictwa od początku jego istnienia. W antologii znajdują się opowiadania współczesne oparte na faktach, historie wybiegające w przyszłość opierające się na fantazji autora, a także literatura dawno już nieaktualna, dziś bardziej zabawna niż straszna, ale ukazująca strach z perspektywy początkujących lotników. W jednym miejscu przeczytasz opowiadania takich pisarzy, jak Dan Simmons, Ray Bradbury, Richard Matheson, Joe Hill czy Arthur Conan Doyle, ale również samego Kinga.

To książka o wszelkich zdarzeniach mogących zmienić twoją podróż po przyjaznym niebie w horror. Nawet jeśli historie w niej opisane wydają się nieprawdopodobne, to masz pewność, że przypomnisz sobie o nich w momencie, kiedy „twoja rura z metalu i plastiku zostaje szczelnie zamknięta (niczym – brr! – trumna) i odrywa się od pasa startowego (…)”. Przed twoimi oczami zaczną wtedy przemykać obrazy, takie jak trup w szafce na bagaż podręczny, postać człowieka pełznącego po skrzydle samolotu czy dźwięki dziecięcej zabawy dochodzące z luku bagażowego. W takich momentach zaczynasz tracić poczucie humoru. Sytuacji nie poprawia fakt „tak nieunikniony, że nie ma potrzeby ujmować go w kategoriach statystycznych: spadniesz z powrotem na ziemię. Tak każe grawitacja. Pytanie, gdzie to się stanie, dlaczego i w ilu kawałkach (optymalny wariant jest taki, że w jednym).”

Czy „17 podniebnych koszmarów” to lektura, która nadaje się do czytania na lotnisku czy w samolocie? Nie weźmiemy odpowiedzialności za udzielenie odpowiedzi na to pytanie 😉 Jedno jest jednak pewne – nawet jeśli siedzisz bezpiecznie na ziemi, lepiej mocno zapnij pasy. Bo czeka cię ostra jazda.

 

Książkę kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Stephen King, Bev Vincent „17 podniebnych koszmarów”. Przeł. Tomasz Wilusz. Prószyński i S-ka. Warszawa 2019

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora