KSIĄŻKA ZAMIAST KOCYKA | Heartstopper. Tom 5, Alice Oseman

15.12.2023
heartstopper tom 5 alice oseman recenzja

Choć końcówka roku kojarzy się z dobrym i radosnym czasem, nie dla wszystkich święta są spełnieniem marzeń. Ale wtedy przychodzi ona: książka-poduszeczka, przyjemny pocieszyciel na ciężkie chwile. Oto piąty tom fenomenalnej serii „Heartstopper” Alice Oseman.

heartstopper alice osemanTo raczej niemożliwe, by ktokolwiek nie słyszał, o czym jest ta seria, ale na wszelki wypadek może warto bardzo krótko przybliżyć, o jaki fenomen chodzi.

Charlie i Nick to uczniowie w jednej szkole. Charlie doświadczał przemocy od rówieśników, co było związane z jego wrażliwością i homoseksualnością. Nick był szkolną gwiazdą, zawodnikiem w drużynie rugby. Ich drogi przecięły się. Tak zaczęło się wielkie uczucie.

Kolejne tomy tej powieści graficznej dotyczą poszczególnych wątków związanych z coming outem oraz perypetiami z rówieśnikami i bliskimi bohaterów, którzy mierzą się z różnymi doświadczeniami. Duża część opowieści to także opowieść o ich wzajemnej relacji i dojrzewaniu.

Na bazie serii powstał popularny serial „Heartstopper”, który radował i wciąż raduje wiele milionów zwłaszcza młodych osób. Moc tego obrazu polega na tym, że wielu oglądających często utożsamia się z sytuacjami podobnymi do tych, jakie spotykają bohaterów opowieści.

Co ważne, autorka dba o wgląd w psychiczne i emocjonalne stany, podsuwając dobre i konstruktywne rozwiązania. Za tę szczególną empatie niektórzy zresztą cenią tę serię najbardziej.

Piąty już tom cyklu Heartstopper to starsi i dojrzalsi Nick i Charlie, którzy nadal się kochają i którzy stoją przed ważnymi życiowymi decyzjami. Nick musi zadecydować, dokąd pójść na studia. Nie będzie to łatwa decyzja ze względu na wizję rozłąki z Charliem. Tymczasem Charliego czekają również poważne wyzwania. Przyszedł czas na ciężą pracę nad sobą i relacjami z bliskimi, przede wszystkim z matką.

Na szczęście w heartstopperowej piątce dużo też oddechu, słodyczy i ciepełka, za które tak wielbi się bohaterów serii. Pojawiają się też jeszcze coś. Ale nie mogę tu o wszystkim pisać, bo zepsułbym całą przyjemność zagłębiania się w tę opowieść.

W książce – co wydaje mi się szczególnie ważne – poza najważniejszym, czyli opowieścią o Nicku i Charliem narysowaną przez Alice Oseman, znajduje się spis stron internetowych i telefonów, pod które można dzwonić, by szukać pomocy w momencie kryzysów psychicznych. Wielkie brawa dla autorki i wydawcy za ten ruch.

I jeszcze jedna dobra wiadomość dla wszystkich wielbicieli serii. Tom piąty wcale nie jest ostatni, czeka nas jeszcze część szósta. Dopiero tam ma się wszystko wyjaśnić.

wyszukiwarka niebieska

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
„Heartstopper” tom 5, Alice Oseman, Wydawnictwo Jaguar 2023

Autor

Marcin Wilk
Marcin Wilk
Marcin Wilk – dziennikarz, publicysta, kurator. Freelancer. Współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Znak“ oraz „Charaktery” i Instytutem Goethego w Krakowie. Współtwórca i przez wiele lat kurator pasma Przemysły Książki na Festiwalu Conrada. Autor m.in. biografii „Tyle słońca. Anna Jantar“ (2015), „Kwiatkowska. Żarty się skończyły” (2019) oraz reportażu historycznego „Pokój z widokiem. Lato 1939” (2019). Aktywny w mediach społecznościowych jako Wyliczanka, a także jako twórca cyklu na YT #rozmoWyliczanki oraz podcastu „U Wilka mowa”.
Artykuły autora