KSIĄŻKI, KTÓRE POMAGAJĄ

27.05.2024

Poradniki nie od dziś cieszą się uznaniem czytelników i czytelniczek. Być może zresztą tych drugich przede wszystkim. Kobiety w końcu czytają najwięcej, jak wiemy ze statystyk. I to dziewczęta i kobiety zainteresują się propozycjami, które tym razem podsuwamy.

NASZ PIERWSZY DOM
Macica. Opowieść o naszym pierwszym domu, Leah Hazard

macica leah hazardDoule, czyli kobiety towarzyszące kobietom w ciąży w procesie przygotowań do porodu, były od zawsze. Ale w ostatnim czasie o doulach mówi się więcej, z pożytkiem dla nas wszystkich. Jedną z nich jest Leah Hazard, położna i zarazem autorka książek oraz popularnego anglojęzycznego podcastu. Niedawno w Polsce ukazała się jej „Macica. Opowieść o naszym pierwszym domu”.

Opowieść jest to, jak łatwo się domyślić, fascynująca. Leah Hazard w kolejnych rozdziałach przybliża tematykę związaną z owym „pierwszym domem” człowieka: poczęciu, ciąży, skurczom, porodowi, cesarskiemu cięciu czy menopauzie.

Oparta na wynikach najnowszych badań, ale także rozmowach z ekspertkami i ekspertami oraz samymi kobietami książka jest poza tym kulturową historią macicy. Przystępnie poprowadzona narracja, dołączony do tekstu słowniczek – wszystko to powinno sprawić, że lektura „Macicy” będzie nie tylko przyjemna, ale i pożyteczna.

UWOLNIĆ SIĘ
Gaslighting. Jak uwolnić się od przemocy w relacjach, Patrycja Jaskuła

gaslighting patrycja jaskułaPozostajemy w kręgu poradnikowym. Tym razem książka poświęcona budzącemu wiele emocji problemowi „gaslightingu” autorstwa Patrycji Jaskuły, popularnej internetowej autorki Patrycji Jaskuły, znanej jako „3MinutPatrycji”.

Opowieść o gaslightingu często zaczyna się od poszukiwania miłości. Gdy po wielu rozczarowujących próbach w końcu marzenie się ziści, okazuje się, że z czasem nie wszystko jest takie, jakie wydawało się na początku. Ona zaczyna się wycofywać dla niego z życia, a on wykorzystuje jej dobroć, zaufanie, człowieczeństwo.

Gaslighting to podstępne narzędzie. Jaskuła podsuwa pomysły, refleksje i obserwacje, które mogą na pewnym etapie pomóc, a na pewno dodać otuchy. Jak zaznacza autorka, to także część jej własnej historii.
Książka cenna i ważna.

 

SAMOTNOŚĆ I SOLIDARNOŚĆ
Walentynka, Elizabeth Wetmore

Walentynka Elizabeth WetmoreGloria Ramirez, 14-letnia Meksykanka, gdy słyszy „Hej, Walentynko”, najpierw wzrusza ramionami, ale potem uznaje, że zaryzykuje. Wsiada do furgonetki nafciarza. Takim na pozór niewinnym obrazkiem zaczyna się powieść „Walentynka” Elizabeth Wetmore.

Ale to nie jest miła historia podróżnicza. To będzie początek wstrząsającej opowieści, w której obok przemocy czy samotności, przeczytamy o narastającym buncie, solidarności i gniewie.

Pisarka z uważnością, wyrozumiałością i współczuciem pisze o kobietach w świecie nafciarzy w Teksasie lat 70. ubiegłego wieku. Aż trudno uwierzyć, że „Walentynka” jest literackim debiutem Elizabeth Wetmore.
Mocna i przejmująca proza.

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Macica. Opowieść o naszym pierwszym domu, Leah Hazard, Wydawnictwo Czarne 2024

Gaslighting. Jak uwolnić się od przemocy w relacjach, Patrycja Jaskuła, Prószyński Media 2024

Walentynka, Elizabeth Wetmore, Wydawnictwo Czarne 2024

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora