Książki, które trzeba przeczytać jesienią

28.09.2018
kobieta w ogrodzie

Jesień już za parę chwil! Przygotowaliście już spis lektur na długie jesienne wieczory? Możecie skorzystać z naszych propozycji, które na długo zostaną w pamięci. Ranking obejmuje pięć pozycji klasycznej literatury światowej.

Paragraf 22, Joseph Heller

Ta powieść nie należy do lekkich i przyjemnych. Przedstawia nam obraz II Wojny Światowej, z całym jej bezsensem oraz okrucieństwem. W książce nie zostanie oszczędzony nikt, począwszy od instytucji armii, społeczeństwa i rządu. To błyskotliwie napisana opowieść przesiąknięta czarnym humorem, z wątkami zakrawającymi o granice absurdu.

Wielki Gatsby, F. Scott Fitzgerald

Najsłynniejsza powieść autora, która doczekała się spektakularnej ekranizacji. Główny bohater spełnił swój amerykański sen w imię miłości do kobiety, której uczucia próbuje odzyskać… Pełna zaskakujących wątków oraz barwnych opisów historia przybliżająca nam bajkowe życie miliarderów żyjących na przełomie XIX i XX wieku.

Sama powieść, której film nadał niewyobrażalnego blichtru, jest smutna, a główny bohater jest postacią tragiczną. Historia wymusza na nas głęboką refleksję egzystencjalną.

Anna Karenina, Lew Tołstoj

To romans wysokich lotów, skierowany do kobiet, które mają dość płytkich historii promowanych przez media. Anna Karenina to postać wielowymiarowa, dla której miłość i uczucia są celem życia, i która nie cofnie się przed niczym, aby tą miłość wypełnić. W tle rosyjskiej burżuazji wydarzają się rzeczy wręcz metafizyczne, a uczucia i emocje są głównymi wątkami tej powieści.

Lolita, Vladimir Nabokov

Najgłośniejsza powieść W. Nabokova, nazywanego jednym z najwybitniejszych pisarzy XX wieku. Historia skandaliczna, głęboko psychologiczna i kontrowersyjna – główny bohater jest czterdziestoletnim mężczyzną, który popadł w chorobliwą, seksualną fascynację na punkcie dwunastoletniej dziewczynki. Uznawana za arcydzieło literatury światowej ze względu na swoją złożoność oraz pełne opisy psychologiczne głównego bohatera, występującego również w roli narratora.

Jądro ciemności, Joseph Conrad

Kolejne literackie arcydzieło, które pokochają fani mrocznych powieści. Jądro ciemności to historia o Marlowie, który został wysłany z misją zabicia agenta, skrywającego się w głębi dzikiej, nieprzejednanej dżungli. Główny bohater dochodzi do granicy obłędu. Książka należy do ambitnych pozycji, przez którą przebrną wytrwali, nieliczni czytelnicy.

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora