Książki niekoniecznie niezbędne

13.12.2015

Istnieje szereg zestawień „książek, które MUSISZ poznać przed śmiercią”. Dla równowagi przyjrzymy się tytułom, bez których – postawmy mocną tezę – świat mógłby się obejść. Oto pięć najbardziej niepotrzebnych publikacji, jakie znaleźć można na Amazonie.

To nie ptak… a jednak

Jeśli kiedykolwiek nurtowało cię, jaki konkretnie ptak narobił na karoserię samochodu – oto tytuł dla ciebie. Dzięki „What Bird Did That?”, praktycznemu przewodnikowi autorstwa Burtona Silver i Petera Hansarda , nauczysz się błyskawicznie rozpoznawać gatunki ptactwa na podstawie tego, co zostawiły na aucie. Gwoli ścisłości, książka koncentruje się na gatunkach zamieszkujących USA i zupełnie pomija endemiczne dla Europy Środkowej. Jeśli więc twój wóz obierze za cel np. skalnica tatrzańska, najpewniej nigdy się o tym nie dowiesz. Książka do kupienia na Amazonie za niecałe 4 dolary.

Robótki ręczne z kotem

Każdy opiekun kota domowego wie, jak uciążliwa może być gubiona przez zwierzaka sierść. Znajduje się ją wszędzie, ze wskazaniem na ulubione swetry. Nie zabronimy kotu linieć, możemy jednak znaleźć dla sierści praktyczne zastosowanie. Na przykład – stworzymy z niej urocze drobiazgi! „Crafting With Cat Hair: Cute Handicrafts to Make with Your Cat”, poradnik autorstwa Kaori Tsutayi (przełożony na angielski przez Amy Hirshman) nauczy nas wytwarzania z walającego się po domu surowca m.in. kukiełek na palec, drobnych zabawek i ozdób. Szybko, tanio, ekologicznie. Niecałe 10 dolarów na Amazonie – również w postaci e-booka.

Sukces w branży pierogowej

Smutne, lecz prawdziwe: poszukując fachowej literatury na temat kariery w wytwórstwie pierogów musimy sięgnąć po tytuł amerykański. „How to Land a Top Pierogi Making Job”, poradnik autorstwa Ashley McFadden, poprowadzi nas krok po kroku do sukcesu. Możemy podejrzewać, że nasze babcie uśmiałyby się do łez, czytając mądrości zza Oceanu – fakty są jednak takie, że zapotrzebowanie na wiedzę o lepieniu pierogów okazało się znaczne. Z powodu wyczerpania nakładu tytuł jest chwilowo niedostępny na Amazonie.

Nie igraj ze statkiem

Być może podzielasz powszechną obawę przed kolizją z dużym statkiem? Jeśli tak, powinieneś zaopatrzyć się w „How to Avoid Huge Ships”, poradnik autorstwa kpt. Johna W. Trimmera, opublikowany w 1993. Licz się z wydatkiem rzędu ponad 90 dolarów (możliwe, że będziesz musiał poszukać używanego egzemplarza) – w zamian otrzymasz jednak niebagatelną porcję wiedzy na temat rozpoznawania i skutecznego unikania dużych statków. Lektura może cię ocalić – nigdy nie wiadomo, czy za rogiem nie czai się trałowiec.

Apokalipsa gnomów

Żarty żartami – ilu z nas jest gotowych na inwazję gnomów ogrodowych? Popkultura mieli do znudzenia temat apokalipsy zombie, podczas gdy prawdziwe zagrożenie może przyjść z zupełnie innej strony: z ogrodu. Dzięki poradnikowi „How to Survive a Garden Gnome Attack” Chucka Sumbuchino nauczymy się zabezpieczania posesji przed atakiem trzydziestocentymetrowych siepaczy. Poznamy profilaktykę – dowiemy się, jak rozpoznać najczęstsze znaki gromadzenia się hordy gnomów. A jeśli już dojdzie do najgorszego, nie spanikujemy, nawet gdy przyjdzie nam mierzyć się z gnomami na krótkim dystansie. Cena przetrwania? Niecałe 9 dolarów na Amazonie, i to za wersję w twardej oprawie.

 

 

Autor

Piotr Rogoża
Piotr Rogoża
Rocznik 1987. Prawie ukończył kulturoznawstwo. Autor trzech książek i szeregu opowiadań, scenarzysta gier komputerowych, tłumacz angielskiego, copywriter. Członek „Writers Guild of America.
Artykuły autora