KSIĄŻKI O PIŁCE NOŻNEJ IDEALNE NA MUNDIAL 2018

26.06.2018

Trwają mistrzostwa świata w piłce nożnej. Nie mogliśmy więc nie napisać o ciekawych i dobrych książkach dotyczących futbolu. A że futbol to coś więcej niż tylko piłka kopana, przekonacie się, kiedy sięgniecie po książki z poniższej listy.

Osobiście jestem przeciwnikiem traktowania piłki nożnej jak religii. Muszę jednak przyznać, że jest to sport wyjątkowy, o globalnym zasięgu, mający wpływ na różne sfery życia, w tym na gospodarkę i politykę. Przeczytajcie o tych kilku książkach, w których piłka nożna nie jest tylko sportem.

5ae0621929bac

„Mistrzowskie rozmowy. Biało-czerwoni mundialiści”, Nikodem Chinowski

Zacznijmy od najświeższej książki w tym zestawieniu, czyli „Mistrzowskich rozmów” Nikodema Chinowskiego, w których autor rozmawia o udziale Polaków na mundialu. Nie są to rozmowy z samymi zawodnikami, którzy grali w turniejach mistrzostw świata, wśród przepytywanych są np. trenerzy piłkarscy, sędzia i były prezes PZPN oraz dziennikarz sportowy. Wszyscy oni tworzą opowieść o polskich startach na mundialu. Historia tych startów rozpoczyna się w 1938 roku we Francji, a potem mamy kolejne starty – w tym ten z 1974 roku i dwa ostatnie z 2002 i 2006 roku – w sumie 8 występów biało-czerwonych, które w książce omówione są w szesnastu rozmowach. Książka powinna być niezwykle ciekawa zwłaszcza dla tych, którzy interesują się historią futbolu.

large_krolowie_strzelcow

 

„Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperiów”, Zbigniew Rokita

Drugą całkiem świeżą pozycją traktującą o piłce nożnej jest reportaż Zbigniewa Rokity „Królowie strzelców”. Książka ukazała się pod koniec marca tego roku. Znajdziemy w niej zupełnie inne spojrzenie na futbol, bo będzie to piłka nożna oglądana z perspektywy polityki. I to polityki na najwyższym szczeblu oraz w najgorętszych momentach historii świata. Książka opisuje ciekawe i nierzadko bardzo skomplikowane związki sportu z polityką w Europie Wschodniej i Środkowej. Rokita patrzy na piłkę nożną jako na jedno z narzędzi robienia polityki, która wikła się w życie sportowców, np. kiedy śląski piłkarz, w czasie II wojny światowej, godzi się reprezentować Niemcy.

large_Futbol_jest_okrutny

„Futbol jest okrutny”, Michał Okoński

Książka Michała Okońskiego „Futbol jest okrutny” to chyba najlepsza książka o piłce nożnej ostatnich lat. Autor opisuje w niej zarówno piękno tej dyscypliny, jaki i jej ciemne strony, o których na co dzień się zapomina – rasizmie, seksizmie, homofobii, a także ogromnej komercjalizacji współczesnej piłki i wielkich pieniądzach. To książka dla każdego. Nie tylko dla kogoś, kto interesuje się futbolem i z pasją śledzi wydarzenia na mistrzostwach świata w Rosji. Okoński pisze na tyle przystępnie, że jego praca powinna zainteresować również tych, którzy nie rozumieją trwającej właśnie piłkarskiej gorączki. Swoją drogą, ta książka pomaga zrozumieć, skąd się ta gorączka bierze, dlaczego piłka jest tak popularna i dlaczego budzi takie emocje.

106021485o

„Wielki Widzew”, Marek Wawrzynowski

Kolejna ciekawa i nieoczywista książka o futbolu. Opowieść o najlepszych czasach Widzewa Łódź, czyli przełomie lat 70. i 80., kiedy w drużynie grał jeszcze Zbigniew Boniek. Marek Wawrzynowski napisał bliską życiu opowieść, w której pokazał nie tylko piękno futbolu, ale również jego codzienność, ciemniejsze sfery życia piłkarzy. W książce zaglądamy do szatni, gdzie nie zawsze działy się przyjemne rzeczy, piłkarze nie są tylko herosami, którzy zwyciężają, mają swoje za uszami, są po prostu ludzcy. To bardzo reportersko napisana książka, którą czyta się z zainteresowaniem, nawet jeśli nie jesteśmy fanami drużyny z Łodzi.

Autor

Rafał Hetman
Rafał Hetman
Prowadzi bloga CzytamRecenzuje.pl, który poświęcony jest książkom z kategorii literatury faktu. Jako dziennikarz publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Polsce the Times” i magazynach branżowych.
Artykuły autora