Książkowe lato. Gdzie warto się wybrać na festiwal?

23.06.2017

Lato, lato, a wraz z gorącymi dniami nadchodzi gorący okres letnich festiwali książkowych. To idealny czas, żeby wakacyjny wypoczynek połączyć z pasją do książek, zwłaszcza, że niektóre festiwale odbywają się w miejscowościach wypoczynkowych.

Książkowe lato zaczyna się od kilku lat Big Book Festiwalem, który odbywa się w Warszawie. W tym roku rozpoczyna się on już 23 czerwca i potrwa 3 dni. Big Book to festiwal, który łączy przyjemne spędzanie czasu z obcowaniem z książkami. Dlatego w programie wydarzenia znajdziecie wiele wydarzeń, które tylko w luźny sposób połączone są z książkami. Będą spektakle multimedialne, happeningi, opowieści muzyczne, wycieczki książkowe i spotkania z autorami. Jak zapowiadają organizatorzy ustanowiony zostanie rekord świata w czytaniu „Dumy i uprzedzenia“ na głos i na czas. Ponadto, pisarze zmierzą się na boisku koszykarskim z dziennikarzami w charytatywnym meczu o bibliotekę dla nastolatków. Na festiwalu pojawią się pisarze z 15 państw.

Chwilę po Big Booku, bo już 30 czerwca w małej miejscowości na Dolnym Śląsku rozpoczyna się Festiwal Góry Literatury, którego patronką i organizatorką jest Olga Tokarczuk, jedna z najbardziej znanych polskich pisarek. To też jest impreza, w której książki są tylko pretekstem do tego, żeby się spotkać, miło i ciekawie spędzić czas, a może przy okazji zarazić się miłością do ciekawych książek. W programie oprócz kameralnych spotkań z autorami przewidziano wycieczki,  zwiedzanie starej kopalni, wystawy fotografii. Wszystko w pięknym otoczeniu gór. Festiwal potrwa aż do 9 lipca.

Jedziemy dalej. Tym razem do Szczebrzeszyna, gdzie od 6 do 12 sierpnia będzie trwał Festiwal Stolica Języka Polskiego.

„W Szczebrzeszynie, jednym z najpiękniejszych miast Roztocza, nasi goście będą spędzać czas w towarzystwie wybitnych pisarzy, muzyków, aktorów i poetów, a nad wszystkim czuwać będzie duch Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza, patronów tegorocznej edycji imprezy” – zachęceni? Hasło tegorocznego festiwalu brzmi: „Cała nadzieja w literaturze”.

Festiwal powstał niedawno, bo w 2015 roku, ale praktycznie od razu zaskarbił sobie sympatię czytelników. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na program i spotkania z pisarzami pierwszej ligi. Jeśli cenicie literaturę najwyższych lotów, to przyjedźcie do Szczebrzeszyna.

I na deser jeden z najbardziej wakacyjnych festiwali – odbywający się nad morzem Literacki Sopot.  Od 17 do 20 sierpnia kurortem i jego plażami zawładną książki i ich miłośnicy. Bogaty program festiwalu z pewnością zainteresuje każdego, kto czyta. Największą zaletą tego festiwalu są oczywiście spotkania z autorami w miejscach, które kojarzą się raczej z beztroskim wypoczynkiem.  No przyznajcie, byliście kiedyś na spotkaniu autorskim na plaży?

W Polsce pojawia się coraz więcej różnego rodzaju festiwali książkowych. Sprawdźcie też w swojej okolicy, czy w czasie wakacji nie odbywa się niedaleko jakaś książkowa impreza. Miłość do książek to nie tylko czytanie, ale również bywanie.

 

Autor

Rafał Hetman
Rafał Hetman
Prowadzi bloga CzytamRecenzuje.pl, który poświęcony jest książkom z kategorii literatury faktu. Jako dziennikarz publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Polsce the Times” i magazynach branżowych.
Artykuły autora