LEPIEJ NIE WCHODŹ MU W DROGĘ | JACK REACHER. LEPIEJ JUŻ UMRZEĆ. LEE CHILD I ANDREW CHILD

25.04.2022
lepiej już umrzeć recenzja

Jack Reacher to nie jest typowy superbohater, postać którą kochają wszyscy. To człowiek, który wcale nie chce być bohaterem. Ale zawsze, jakby mimochodem, ratuje ludzi – czasem jednego, czasem setki, a tym razem nawet tysiące osób. Jak to się dzieje? Przeczytajcie kolejną książkę z serii o Jacku Reacherze „Lepiej już umrzeć”, a otrzymacie odpowiedź na to pytanie.

Niepokorny, ale sprawiedliwy

reacher lepiej już umrzeć lee childJack Reacher jak zawsze chodzi własnymi drogami. Nie ma planu, nie ma strategii – zmierza tam, gdzie prowadzi go wzrok albo dokąd go podwiozą. I choć sam nie szuka kłopotów, to kłopoty zawsze znajdują jego. Reacher nie jest typem superbohatera w pelerynie, jednak nie potrafi przejść obojętnie wobec krzywdy innych, słabszych od siebie i jawnej niesprawiedliwości. Podobnie jest i tym razem.

Na początku nie zamierzał zatrzymywać się w miasteczku w Arizonie. Nie chce też zaangażować się w pomoc byłej agentce FBI Michaeli Fenton, która urządza zasadzkę na ludzi Dendonckera, by dowiedzieć się, co się stało z jej bratem. Jednak z czasem zaczyna lubić Michaelę i doceniać jej odwagę. Zaczyna też rozumieć, że w tej grze nie chodzi jedynie o jej brata, a o uratowanie setek, a może i tysięcy ludzi. Jack Reacher ma wielkie serce dla niewinnych ludzi, którzy mogą być w ogromnym niebezpieczeństwie. Natomiast dla niewłaściwych osób jest bezwzględny i lepiej już umrzeć niż stanąć na jego drodze.

Silny i genialny – połączenie idealne

Koło Reachera nie da się przejść obojętnie. Albo się go uwielbia, albo nienawidzi. To bohater wyrazisty, mocny z bardzo określoną osobowością. Choć ma już swoje lata (obecnie jest po sześćdziesiątce) to nadal trzyma fason – jest charyzmatyczny, niezwykle inteligentny i ma nietuzinkowe poczucie humoru. Ten niepokorny i genialny, wciąż pakujący się w kłopoty były wojskowy nie jest człowiekiem krystalicznym. Jednak nigdy nie przechodzi obojętnie wobec krzywdy niewinnych ludzi. Za to być może tak bardzo kochają go czytelnicy.

W samym sercu akcji

Jeśli zastanawiacie się, czy można jeszcze wymyślić coś o Jacku Reacherze, co nie zostało napisane, to nie zawiedziecie się. Lee Child (ponownie w duecie z Andrew Childem) po raz kolejny staje na wysokości zadania i daje swoim fanom to, czego oczekują – rozrywki, sensacji i adrenaliny. Akcja od razu wchodzi na najwyższe obroty. Już na samym początku powieści przenosimy się w samo serce akcji, która strona po stronie tylko przyspiesza. Jack Reacher się nie zatrzymuje, nie zastanawia zbyt długo, tylko działa. A wtedy lepiej nie wchodzić mu w drogę, lepiej już umrzeć. Przekonają się o tym niejednokrotnie bohaterowie najnowszej powieści Lee i Andrew Childa.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Lee Child, Andrew Child “Jack Reacher. Lepiej już umrzeć”. Albatros. Warszawa 2022

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora