LICZYLI SIĘ TYLKO PACJENCI | Doktórka od familoków, Magdalena Majcher

24.04.2023

Jeśli jesteście ze Śląska, to najprawdopodobniej znacie doktor Jolantę Wadowską-Król. Jeśli jednak po raz pierwszy słyszycie to nazwisko, natychmiast warto uzupełnić wiedzę. Pretekst jest, bo właśnie ukazała się na ten temat świetna książka Magdaleny Majcher „Doktórka od familoków”

doktórka od familoków magdalena majcherMagdalena Majcher ma na swoim koncie poczytne powieści i słynie z dbałości o odmalowanie społecznego tła. Szczególną uwagę poświęca sprawom współczesnych kobiet. Porusza takie ważne tematy jak przemoc domowa czy seksualna, prześladowania, prawa reprodukcyjne. Wydała dotąd między innymi „Mocną więź”, „Małe zbrodnie”, „Najgorszy dom”.

Jej najnowsza książka to opowieść o Jolancie Wadowskiej-Król, lekarce specjalizującej się w pediatrii. Pracując w poradni w Szopienicach w niełatwych latach 70. w PRL Jolanta Wadowska-Król zaobserwowała objawy sugerujące zatrucie metalami ciężkimi. Prowadząc badania naukowe dowiodła, że skala problemu jest potężna. Ale wtedy zaczęły się kolejne problemy.

Ówczesna władza skoncentrowana na rozwoju przemysłu nie była zadowolona z wniosków, jakie wyciągnęła ze swojej pracy lekarka. Partia próbowała blokować pracę Wadowskiej-Król. Procesu uświadamiania nie dało się jednak zatrzymać. Wkrótce zaczęły się działania profilaktyczne, dzięki czemu huta już nie była tylko żywicielką, ale – z czego zdawali sobie mieszkańcy okolicznych familoków – również trucicielką. Świadomość ta pozwalała na większą ochronę ludzi i ich zdrowia.

Książka Magdaleny Majcher to jednak nie jest typowy reportaż, to raczej opowieść fabularna mocno zakotwiczona w rzeczywistości. Autorka wykonała środowiskową dokumentację, przede wszystkim rozmawiała z główną bohaterką opowieści i korzystała z dokumentów przez nią udostępnionych.
W wyniku takiej solidnej researcherskiej roboty, ale i twórczej i pomysłowej koncepcji na opowieść, powstał fascynujący kawał osobistej i zbiorowej historii, pełnej emocjonujących zwrotów. „Doktórka od familoków” to gotowy materiał na porywający serial lub film o tej wciąż mało znanej bohaterce.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
„Doktórka od familoków”, Magdalena Majcher, Voyageur Press (MN), WAB 2023

znajdź button 2

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora