LITR CIEKŁEGO OŁOWIU, ANDRZEJ PILIPIUK

27.05.2016
litr ciekłego ołowiu

Autor należący do grona najpoczytniejszych w Polsce. Przewrotny i kontrowersyjny jak jego książki. ,,Litr ciekłego ołowiu” to zbiór ośmiu dłuższych i krótszych opowiadań. Dla niektórych te opowiadania to jedne z najlepszych w karierze, dla innych wprost przeciwnie. W moim przypadku to pierwsza książka autora, nie mam porównania, jednak myślę, że do rozpoczęcia przygody z jego prozą nada się znakomicie.

Jak to w zbiorach bywa znajdziemy tu zarówno lepsze jak i gorsze teksty. Wszystkie zawierają elementy polskiej historii, niepewnej przyszłości i fantastyki. Niektóre, jak ,,Hamak” opowiadający o tajemniczej szklarni pełnej niebezpiecznych stworzeń, są bardzo mroczne i niepokojące. Opowiadanie, które najbardziej przypadło mi do gustu to ,,Harcerka”. Pokazuje Polskę w postapokaliptycznym świecie – podział na małe państewka i ich ciekawe funkcjonowanie na gruzach naszej społeczności. Kilka opowiadań łączy postać Roberta Storma człowieka zajmującego się poszukiwaniem historii i rzeczy o jakich nam się nie śniło oraz ciągle narażającego swoje życie. Historia,w której wpadł na trop Czuchajstra, świetna i dopracowana. Chętnie przeczytałabym z tym bohaterem jakąś pełnowymiarową powieść.

To kawał dobrej fantastyki pokazujący, że Polacy w tym gatunku trzymają się naprawdę bardzo mocno. Mimo krótkiej formy nie czuję niedosytu, widzę, że autor bardzo dobrze sobie w niej radzi. Z pewnością zbiór tych opowiadań sprawi, że szerzej zainteresujecie się twórczością pana Pilipiuka.

Autor

Klaudia Kasznicka
Klaudia Kasznicka
Czyta codziennie, choćby tylko kilka stron. Nie gardzi żadnym gatunkiem, czyta wszystko! Prowadzi bloga, a pisanie o książkach, początkowo by pamiętać o przeczytanych pozycjach, z czasem przerodziło się w jej pasję.
Artykuły autora