LUDZKIE SPRAWY | Abakanowicz, Papcio Chmiel, obrońcy pańszczyzny

29.06.2023
ludzkie sprawy

Na letnie przesilenie warto zaopatrzyć się w interesujące książki. W końcu wieczory będą coraz dłuższe, więc dobra lektura to sprawa pożądana. Tym razem w naszym trojaczkowym zestawie czytelniczym proponujemy opowieści biograficzne.

Abakanowicz: Trauma i chwała, Paweł Kowal

abakanowicz paweł kowalZaczynamy od portretu artystki, która podbiła serca widzów i – przy okazji – ogołociła portfele kolekcjonerów na całym świecie. To Magdalena Abakanowicz, obecnie jedna z najbardziej uznanych polskich artystek na kuli ziemskiej. Jej pierwszą biografię opublikował właśnie Paweł Kowal, historyk, ale też i… polityk.

W książce Kowal jednak przede wszystkim jest historykiem. Śledząc losy rzeźbiarki odsłania przed nami mniej lub bardziej znane fakty z jej życia. Wiemy na przykład, że jej mężem był Jan Kosmowski. Ale był również ten trzeci, komunistyczny polityk Artur Starewicz.

Obdarzona niezwykłą opowieścią rodzinną, wyobcowana, często niedoceniona i… w młodości świetnie zapowiadająca się lekkoatletka okazuje się w tej książce fascynującą postacią. Warto oddać tej lekturze kilka wieczorów.

 

Papcio Chmiel udomowiony, Monique Chmielewska-Lehman

papcio chmiel chmielewskaPozostajemy w świecie artystów, choć bohater kolejnej biografii, działał na zupełnie innym polu niż Abakanowicz. Znali i podziwiali go za to wszyscy, a jego dzieła można było kupić prawie w każdym kiosku.
Chodzi o Henryka J. Chmielewskiego, czyli czarodzieja komiksu znanego powszechnie jako Papcio Chmiel.

Autorka książki będącej zapisem rozmów z jego dorosłymi dziećmi, określa go współczesnym mianem „megainfluencera”. I słusznie, bo Papcio Chmiel, „tata” Tytusa, na takie miano jak najbardziej zapracował.
Bogato ilustrowaną książkę o Papcio Chmielu czyta się błyskawicznie. To pogodna, pełna ciekawostek i anegdot, historia niezwykłego człowieka i, co nie mniej ważne, jego niezwykłych dzieci.

 

Obrońcy pańszczyzny, Adam Leszczyński

obrońcy pańszczyznyJak wiadomo, prawie wszyscy jesteśmy z chłopów. Wysyp tak zwanych historii ludowych i ich popularność dowodzi, że temat to dla wielu ważnych. W zasadzie w tym samym nurcie mieści się najnowsza książka bestsellerowego popularyzatora historii Kamila Janickiego. W tym samym – chociaż nie do końca.
Bohaterem zbiorowym jego nowego opracowania jest bowiem szlachta jako warstwa społeczna. Janicki kreśli jej dzieje, przypominając jej system wartości, obyczaje, ale także pychę, która – jak wiemy – kroczy zawsze przed upadkiem.

Książka Janickiego pokazuje nie tylko historię ludzką, ale również dzieje państwowości, co będzie wielce pouczającą lekturą. Autor ma tak zwane lekkie pióro, więc nie ma się też co bać trudnego i skomplikowanego wykładu historycznego, mimo że opowieść nie zawsze dotyczy łatwych kwestii.

 

wyszukiwarka button 1

Wymienione książki kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Abakanowicz: Trauma i chwała, Paweł Kowal, Wydawnictwo Agora 2023
Papcio Chmiel udomowiony, Monique Chmielewska-Lehman, Prószyński Media 2023
Obrońcy pańszczyzny, Adam Leszczyński, Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2023

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora