MAŁE ŻYCIE, HANYA YANAGIHARA

20.05.2016
Hanya Yanagihara

Książka, która już opanowała rynek na całym świecie. Okrzyknięta największym literackim odkryciem 2015 roku. Powieść, która została wielokrotnie nagrodzona. To wszystko od samego początku budzi podziw i sprawia, że oczekiwania są wygórowane.

Czterech przyjaciół u początku prawdziwego życia. Kończą studia, przenoszą się do Nowego Jorku. Willem – początkujący aktor. Malcolm – architekt. IB – utalentowany malarz. Jude – spokojny, tajemniczy, zamknięty w sobie przyszły prawnik. Jak potoczą się ich losy? Czy przyjaźń ma szansę przetrwać?

Ponad 800 stron pasjonującej książki o życiu. Tak opisałabym ją jednym zdaniem. Powieść udowadnia, że życie to prawdziwy cud i najciekawsza, najbardziej poruszająca rzecz o jakiej możecie czytać. To historia o miłości, tych kruchych i niepewnych relacjach, które czynią nasz świat kolorowym, nadają mu sens. Pokazuje, że wszystko jest ulotne i zbudowane na słabych fundamentach i właśnie to jest piękne.

Książka bardzo mną poruszyła, sprawiła, że musiałam ją na chwilę odłożyć, przetrawić i z czystym umysłem wrócić do czytania. Jest w niej ogrom bólu, cierpienia i niewyobrażalnego nieszczęścia. Mimo tego, że mogłoby się to wydawać dołujące ja znajduję w niej pochwałę życia, jakiekolwiek by ono nie było.

To trudna książka. Lektura na kilka wieczorów, podczas których całkowicie musimy poddać się słowom autorki. Przeczytamy o wielu prawdziwych problemach. O uzależnieniach i niszczących człowieka demonach od których trudno się uwolnić, a jednocześnie o wielkiej przyjaźni jaka zdarza się raz na kilka milionów.

Rozpoczynając lekturę myślałam, że wszyscy przyjaciele będą na równi dominować w książce. Okazało się, że główną rolę gra w niej Jude. Doskonała postać, pełna sprzeczności, niedopowiedzeń i tajemnic. Śledzimy głównie jego życie, w którym każda pozostała postać jest równie ważna i potrzebna.

To książka wielowątkowa. Świadectwo życia, pogmatwanych losów pełnych żalu, szczęścia, smutku i czułości. Jak u każdego z nas. Niezwykle dopracowana i dojrzała książka. Lektura z wyższej półki, która zasługuje na wszystkie otrzymane nagrody i pozytywne opinie.

Autor

Klaudia Kasznicka
Klaudia Kasznicka
Czyta codziennie, choćby tylko kilka stron. Nie gardzi żadnym gatunkiem, czyta wszystko! Prowadzi bloga, a pisanie o książkach, początkowo by pamiętać o przeczytanych pozycjach, z czasem przerodziło się w jej pasję.
Artykuły autora