Małomiasteczkowy | Kobieta w walizce, Katarzyna Bonda

09.01.2023
katarzyna bonda kobieta w walizce artykuł

Małe miasteczka kojarzą się z bezpiecznym miejscem, przystanią w której wszyscy się znają i każdy o siebie dba. Dopóki nie stanie się coś strasznego. Wtedy wszyscy stają się podejrzani, a świadomość, że sąsiad może okazać się mordercą jest przerażająca. Ludzie zamykają drzwi, okna i… usta. Do takiego świata zaprasza nas Katarzyna Bonda w najnowszej powieści “Kobieta w walizce”. Sięgnijcie po lekturę i poczujcie ten duszny klimat małego miasta.

Niebieska walizka

katarzyna bonda kobieta w walizceWalizka, pozostawiona sama sobie przy drodze dojazdowej. Niby nic, a jednak nie daje spokoju. Co może być w środku? Kusi. Mogą tam być pieniądze albo drogocenne przedmioty przywiezione z egzotycznej podróży? Walizka jest na tyle intrygująca, że kierowca busa postanawia się zatrzymać i zabrać ją ze sobą. Jednak to, co jest w środku, śmiertelnie go przerazi.

W środku bowiem znajduje się ciało poszukiwanej od dawna Klaudii Janus. Ogłoszenia o jej zaginięciu, na którym nosiła złoty naszyjnik z listkiem, wisiały niemal na każdym słupie w okolicy. Teraz jej ciało, posiekane, częściowo spalone i zakopywane w ziemi, leży w niebieskiej walizce. Dlaczego morderca zdecydował się przekazać ciało właśnie teraz?

Sprawą zajmuje się lokalna policja we współpracy z aspirantem Grzegorzem Kaczmarkiem, oddelegowanym z warszawskiego Wydziału Wsparcia Dochodzeń. Chętnie by też wezwano Huberta Meyera, ale ten aktualnie czeka na własną rozprawę w areszcie. Czy jego uczeń poradzi sobie z zadaniem?

Wszyscy wiedzą, nic nie powiedzą

Mała miejscowość, zamknięta społeczność, rodzinny klan Błachutów, czyli doskonałe tło dla powieści kryminalnej. Katarzyna Bonda w “Kobiecie w walizce” zaprasza nas do hermetycznego środowiska, w którym nikt nic nie chce powiedzieć, a każdy wydaje się podejrzany. Mając takie tło i dodając do tego świetnie uknutą intrygę kryminalną, wychodzi powieść trzymająca w napięciu do ostatniej strony.
Nie tylko główna zagadka ciekawi. Fabuła drugoplanowa, tak charakterystyczna dla powieści Katarzyny Bondy, wciąga równie mocno.

Czy Hubert Meyer ustępuje miejsca młodszym kolegom?

To już nasza ósma przygoda z psychologiem śledczym Hubertem Meyerem. Ale tym razem nie on jest tutaj głównym bohaterem. Siedzi bowiem w areszcie, a sprawę morderstwa przejmuje jego uczeń, Grzegorz Kaczmarek. To bardzo ciekawy zabieg, który pozwala w inny sposób spojrzeć na śledztwo i udowadnia, że Katarzyna Bonda potrafi stworzyć więcej niż jedną intrygującą postać.

“Kobieta w walizce” to trzymający w napięciu kryminał, w którym małomiasteczkowy, hermetyczny klimat sprawia, że czujemy się nieco osaczeni. A to tylko wzmaga chęć rozwiązania zagadki!

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Katarzyna Bonda “Kobieta w walizce”. Muza. Warszawa 2022.

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora