Marc Elsberg, Zero

11.02.2016

Marc Elsberg to austriacki pisarz i felietonista. Popularność przyniósł mu bestsellerowy thriller „Blackout”, w którym autor przedstawił mroczną wizję Europy odciętej od prądu. Atak terrorystyczny w wyniku którego zapadły ciemności powoduje, że ludzie muszą walczyć o wodę i jedzenie oraz radzić sobie z brakiem ogrzewania. Jak się domyślacie Europę w ciągu kilku dni ogarnia chaos…

Podobny, czarny scenariusz wydarzeń, autor przedstawia w swojej nowej książce pt. „Zero”. Tu fabuła oparta jest na wykorzystywaniu przez firmy i rządy, naszych danych osobowych i prywatnych informacji o nas. Prawdopodobieństwo spełnienia się wizji autora z dnia na dzień jest coraz większe, ponieważ nasze życie coraz bardziej uzależnione jest od elektroniki. Otaczają nas kamery, elektroniczne gadżety i smartfony, które gromadzą o nas informacje, śledzą to co robimy. Nowe wynalazki i technologie tworzone są, by wnieść do naszego życia coś pozytywnego, jednak zawsze znajdą się ludzie, którzy będą chcieli wykorzystać je przeciwko nam, by osiągnąć własne cele.

W thrillerze „Zero” pisarz wykorzystuje kontrowersje związane z używaniem naszych danych osobowych i strachem oraz sprzeciwem, które w związku z tym odczuwamy. Powszechna inwigilacja spotyka się ze zdecydowanym sprzeciwem opinii społecznej. Trzeba pamiętać, że często my sami udostępniamy wiele prywatnych informacji. Bez zastanowienia podajemy nasze dane, udostępniamy zdjęcia, zakładamy kolejne karty stałych klientów, kolejne konta na serwisach społecznościowych – wszędzie zostawiamy za sobą ślad danych. Elsberg przytacza szereg przykładów inwigilacji, które miały już miejsce. Wspomina o aferze związanej z informacjami ujawnionymi przez Edward’a Snowden’a, pisze o Julian’ie Assange’u i założonej przez niego WikiLeaks, a także o działaniach grupy Anonymous.

Bohaterką książki jest dziennikarka – Cynthia Bonsant – która po śmierci jednego z kolegów córki, prowadzi śledztwo i usiłuje dociec przyczyny jego dziwnej śmierci. Związek z tragiczną śmiercią Adama ma platforma Freemee, która umożliwia korzystanie z tzw. „inteligentnych okularów” i opcji rozpoznawania twarzy. Dzięki tej platformie w kilka sekund można otrzymać wiele prywatnych informacji o zupełnie obcych osobach. Ta kusząca możliwość, może nieść ze sobą jednak poważne konsekwencje.

Serwis przyciąga do siebie coraz więcej użytkowników, jednocześnie gromadzi na ich temat wiele informacji. Okazuje się, że platforma jest pretekstem do prowadzenia tajnego projektu, którego celem jest wykorzystywanie danych o użytkownikach, by nimi manipulować. Freemee ingeruje w prywatne życie ludzi, wpływa na ich decyzje, a nawet uczucia.

Drążącą tajemnicę Cynthię ostrzega o niebezpieczeństwie związanym z Freemee – tajemnicza postać „Zero”, która walczy z powszechną inwigilacją. Do czego dążą założyciele platformy Freemee? Czy chcą sterować ludźmi i wpływać np. na wyniki wyborów politycznych? Bezwzględna organizacja likwiduje wszystkich, którzy odkryją ich tajny plan. Przeczytaj thriller i zobacz jak dziennikarka poradziła sobie z grożącym jej niebezpieczeństwem.

Zero,
Marc Elsberg

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora