MARIA CZUBASZEK, NIENACHALNA Z URODY

15.06.2016
Czubaszek

Książka Marii Czubaszek o Marii Czubaszek, ale także o nas i o naszym świecie. Pełna humoru i autoironii, ale czasem wypełniona śmiechem przez łzy.

„Nienachalna z urody” to kolejna książka Marii Czubaszek i pierwsza, która pojawiła się po śmierci satyryczki. Wcześniej ukazały się m.in. „Dzień dobry jestem z kobry”, „Blog niecodzienny” i „Każdy szczyt ma swój Czubaszek”, która to stała się bestsellerem. Podobnie jak w poprzednich przypadkach, także i w „Nienachalnej z urody” mamy do czynienia ze zbiorem felietonów oraz historyjek i anegdotek z życia popularnej satyryczki, które czyta się lekko, łatwo i przyjemnie. Choć może tym razem z lekką dozą smutku, bo Marii Czubaszek nie ma już wśród nas.

Ci, którzy ją znali lub poznali się na jej pisarskim talencie, wiedzą, że humor Marii Czubaszek był niepowtarzalny. Bawiła się słowem, żartem sytuacyjnym i potrafiła się odnaleźć w każdej sytuacji. To wszystko, czym Maria Czubaszek zdobyła sobie grono wielbicieli, odnajdujemy teraz w książce.

Czubaszek

Mamy więc ogromną dawkę humoru i autoironii, świetny język, który sprawia, że książkę czyta się znakomicie, a także odrobinę refleksji, przemyconej między wersami, z których kipi żart.

Ale trzeba zaznaczyć, że nie jest to książka wyłącznie śmieszna, taka która tylko bawi. Przede wszystkim jest to książka o Marii Czubaszek. Autorka zdecydowała się opowiedzieć w niej o wiele więcej niż zwykła mówić o sobie, nie unikając osobistych szczegółów. I choć nadal posługuje się w tym opowiadaniu o sobie żartem oraz ironią, to wiele rzeczy mówi na poważnie. A jeśli nie na poważnie, to poważne będą zapewne wnioski, które czytelnik ma szansę wyciągnąć z zamieszczonych w książce tekstów.

Czubaszek

Czubaszek nie unika też tematów politycznych, wszak ostatnie lata życia spędziła na komentowaniu polityki w popularnym programie TVN24 „Szkło kontaktowe”. W książce pisze o latach rządów PO, a także czasach „dobrej zmiany”. Nie unika też przedstawiania swoich poglądów.

Wiele miejsca poświęca także swojej pracy, która bez wątpienia była jej pasją i sposobem na życie. Choć sama Czubaszek nie zawsze się do tego przyznawała.

Chyba najlepszym podsumowaniem książki będą w tym przypadku słowa, którymi tę książkę podsumowuje wydawca, czyli Prószyński i S-ka: „Satyryczka trzyma w rękach lustro, w którym możemy zobaczyć także siebie i wszystkie nasze wady. Niestety. Maria Czubaszek mówi nam wprost to, o czym każdy z nasz po cichu myśli, ale boi się powiedzieć głośno”.

Autor

Rafał Hetman
Rafał Hetman
Prowadzi bloga CzytamRecenzuje.pl, który poświęcony jest książkom z kategorii literatury faktu. Jako dziennikarz publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Polsce the Times” i magazynach branżowych.
Artykuły autora