MASZ DOŚĆ ZIMY? TE 3 KSIĄŻKI ODERWĄ CIĘ OD PONUREJ AURY

22.02.2017
książki na zimę

Niskie temperatury i szare kolory za oknem wciąż nie zachęcają do aktywności na zewnątrz. W zimowe dni najlepiej czyta się książki, które przenoszą w całkowicie odmienną rzeczywistość. Wówczas trochę mniej nam przeszkadza, że dzień wciąż jest krótki i że słońca jest zdecydowanie za mało!

Jeśli zima Ci się dłuży, pozwól fantastyce zawładnąć Twoją wyobraźnią. Magiczne światy pomogą Ci przetrwać do wiosny i nie pozwolą oderwać się od czytania choćby na minutę. Przedstawiamy trzy książki na zimę, dzięki którym zapomnisz o szarudze za oknem!

Hel 3, Jarosław Grzędowicz

Jarosław Grzędowicz to autor serii „Pan Lodowego Ogrodu”, która została uznana za znakomitą! Akcja nowej powieści toczy się w niedalekiej przyszłości, bo w 2058 roku. Świat jest zdehumanizowany. Smartfony zostały zastąpione przez omnifony, źródłem filmów i informacji nie jest już Youtube, a MegaNet.  Więzi społeczne praktycznie nie istnieją. Koncerny i rządy państw dążą do tego, by społeczeństwo składało się z bezrefleksyjnych konsumentów. Świat staje na krawędzi konfliktu, kiedy okazuje się, że istnieje pierwiastek stanowiący niewyczerpane źródło energii – Hel 3. Problem polega na tym, że jego złoża nie znajdują się na Ziemi, a na Księżycu. Rozpoczyna się wyścig. Wygra ten, kto znajdzie źródło taniej energii. Główny bohater, Norbert zarabia na życie nagrywając i publikując w sieci filmiki z ciekawych wydarzeń. Nie jest to łatwe zajęcie, gdyż musi wyprzedzać konkurencję i zdobywać takie materiały, za które chętnie mu zapłacą informacyjne giganty. Jego życie komplikuje się, gdy gubi swój omnifon – bez niego nie jest w stanie pracować, ani funkcjonować w nowoczesnym świecie. Hel3 to powieść zastanawiająca i refleksyjna, ponieważ kreśli przed nami niepokojące wizje upadku świata i człowieka. Jednocześnie czyta się ją jak świetną powieść kryminalną. Trzyma w napięciu do końca. Akcja toczy się wartko, fabuła jest zajmująca, a zakończenie zaskakujące!

Bramy Światłości. Tom 1, Maja Lidia Kossakowska

Bramy światłości należą do stworzonego przez pisarkę cyklu „Zastępy anielskie”. Jest to już piąta część przygód skrzydlatych bohaterów – Gabriela, Razjela, Daimona i Lucyfera. Akcja powieści rozgrywa się w fikcyjnym, pełnym fantazji i magii świecie.

Jasność przepadła, ale Aniołowie dążą do tego, by utrzymać ład w Królestwie. Do Razjela niespodziewanie przybywa Sereda, jego dawna uczennica, która być może odkryła miejsce pobytu Jasności. Istnieje jednak duże ryzyko, że jest to tylko podstęp Antykreatora, który pragnie zniszczyć dzieło stworzenia. Sprawa jest jednak poważna i nie można jej zbagatelizować. Zostaje wiec zorganizowana wyprawa, która ma sprawdzić co kryje się za tajemniczą energią. Daimon wraz z Seredą i ekipą wyruszają w niezwykle trudną i fascynującą podróż. Po drodze czeka ich wiele niespodzianek, niebezpieczeństw i wrogów. Nie wszyscy powrócą z niej żywi… Maja Kossakowska po raz kolejny wykreowała niesamowity, oryginalny świat, pełen nieziemskich istot. Powieść jest mroczna, pełna tajemnic i magii. Wkrocz w ten niepowtarzalny klimat, a z pewnością się nie zawiedziesz i zostaniesz w nim na dłużej 🙂

Uniwersum Metro. Człowiek obiecany, Paweł Majka

Polski udział w tworzeniu projektu Uniwersum Metro 2033 Glukhovskiego zapoczątkował właśnie Paweł Majka. Dziś polski wkład w serię to już cztery książki. Pierwsza powieść napisana przez Pawła Majkę opowiadała o „Dzielnicy obiecanej”, „Człowiek obiecany” to jej kontynuacja – nowa przygoda w ruinach postapokaliptycznego Krakowa. W poprzedniej części wydarzenia rozgrywały się na terenie  Nowej Huty, w nowej książce autor rozszerzył akcję także o inne miejsca. Świat Uniwersum to świat zagłady – zniszczone miasto, pełne zmutowanych potworów, które polują na ludzi i na siebie nawzajem. U Majki, w przeciwieństwie do oryginału, duża część akcji rozgrywa się na powierzchni, a nie w podziemiach. Po rzezi jaką urządził w Nowej Hucie Król, przetrwał tylko osłabiony Kombinat i Farma Konopków. Z Kombinatu ucieka brzemienna Ewa. Dziecko jej i Króla, które ma wkrótce urodzić, może stanowić śmiertelne zagrożenie dla resztek ludności. Śladem kobiety wyrusza grupa pościgowa, do której przyłączają się Szurnięty Stach, Marcin, Szary i Halny. Grupę tworzą różne osobowości, które dodatkowo nie mają wspólnego celu. Poznajemy również drugą grupę ocalałych – w twierdzy Tyniec  schroniło się wojsko z 6 Dywizji Powietrzno-Desantowej. Wśród żołnierzy buntuje się grupa Umarłych, która nie zgadza się z planami dowództwa dotyczącymi dalszych działań. W wyniku konfliktu zostają oni wysłani, by zabić to „coś”, co mieszka pod Wawelem. Obie grupy ostatecznie spotykają się, ale zanim historia osiągnie zaskakujący finał, przeżyjecie wiele przygód. Autor znakomicie dawkuje napięcie, a jego nieokiełznana wyobraźnia gwarantuje niezapomniane przeżycia!

Polska fantastyka jest najlepsza! Szczerze ją polecamy 🙂

Wszystkie wymienione książki na zimę kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin.

logotypy_cw

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora