Michael Punke, Zjawa

09.02.2016

Michael Punke „Zjawę” napisał w 2002 roku i jako pisarz znany jest właśnie z tej publikacji. W 2015 roku książka zyskała popularność za sprawą hollywoodzkiej adaptacji filmowej. Wyreżyserowaniem filmu zajął się Alejandro González – znany m.in. z Birdman’a – filmu, który zdobył trzy statuetki Oscara. Film „Zjawa” otrzymał dwanaście nominacji, w tym dla najlepszego aktora – Leonarda DiCaprio, który wcielił się w rolę Hugh Glassa.

Pisarz wychował się nad rzeką Nort Platte w stanie Wyoming, niedaleko miejsc przez które wędrował Hugh Glass – autentyczna postać i główny bohater „Zjawy”. Podobno na pomysł napisania powieści wpadł podczas lotu samolotem. Od tego momentu, aż do wydania książki minęły cztery lata, podczas których Punke przeprowadził szczegółowe badania dotyczące losów Hugh Glass’a.

Opisywane w książce autentyczne wydarzenia miały miejsce na przełomie 1823 i 1824 roku. To czas kiedy w Ameryce wiele terenów nie było jeszcze odkrytych, nie istniały ich mapy, a przemierzanie rejonów Gór Skalistych wiązało się z nieoczekiwanymi atakami ze strony Indian. Niebezpieczeństwo groziło nie tylko ze strony mieszkańców tych nieznanych terenów, ale także surowego klimatu i dzikiej zwierzyny.

Hugh Glass jest pracownikiem Kampanii Futrzarskiej Gór Skalistych. Bierze udział w wyprawie, której celem jest zbadanie nowych terenów oraz zdobycie cennych skór. Do jego zadań należy zapewnienie uczestnikom wyprawy wyżywienia. Podczas jednego z polowań zostaje zaatakowany przez niedźwiedzia grizzly. Ciężko rannego towarzysze zostawiają na pewną śmierć…

Tymi wydarzeniami rozpoczyna się „Zjawa”. Powieść przeniesie Cię do surowego świata, w którym trzeba każdego dnia walczyć o przetrwanie, nie tylko ze względu na panującą srogą zimę, ale także głód i ataki Indian. To rzeczywistość, w której nie ma przyjaźni i każdy walczy o swój byt.

Przeczytajcie książkę i przekonajcie się jak bezwzględny czasem bywa los.

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora