MIKOŁAJ BY SIĘ UŚMIAŁ – 3 KSIĄŻKI POD CHOINKĘ DLA OSÓB Z POCZUCIEM HUMORU

03.12.2019

Czy Mikołaj ma poczucie humoru? Patrząc na to, po jakim świecie przyszło mu roznosić prezenty, nie ma wyjścia. Bo tylko poczucie humoru, dystans do siebie i świata oraz odrobina ironii uratuje nas przed marazmem. Poznaj 3 książki, które będą idealnym prezentem zarówno dla tych, którzy sypią żartami jak z rękawa, a także dla tych, którzy widzą świat w czarnych kolorach. Jednym i drugim odrobina śmiechu nie zaszkodzi!

Jacek Galiński „Komórki się pani pomyliły”

Jacek Galiński Komórki się pani pomyliły

Starsza pani, warszawska kamienica i trup – czy to dobry materiał na powieść kryminalną? Najlepszy! Szczególnie wtedy, kiedy okrasi się go sporą dawką ironii i czarnego humoru. Jacek Galiński ponownie sięgnął po postać Zofii Wilkońskiej, aby nie tylko opisać pełną zwrotów akcji i nieprawdopodobnych zdarzeń kryminalną zagadkę, ale także pokazać nam dzisiejszą rzeczywistość w krzywym zwierciadle, widzianą oczami nieco (no dobra, nie do zniesienia) zrzędliwej staruszki. Jej przenikliwe obserwacje i komentarze są celne do bólu i trafiają w samo sedno. Bo kto, jak kto, ale Wilkońska to na życiu zna się najlepiej, a na miłości i mężczyznach to już w ogóle! „Co to miłość, to ja wiem. Inaczej zabiłabym tych swoich dwóch przy pierwszych okazji. Dzień po ślubie i dzień po urodzeniu”.

Zofia Wilkońska, leciwa mieszkanka pewnej warszawskiej kamienicy, po raz kolejny znajduje się w samym centrum kryminalnej akcji. Jej (względny) spokój zostaje zburzony przez trupa. Nie został wprawdzie znaleziony w szafie, ale w tejże kamienicy właśnie. Znana ze swojej nieokiełznanej ciekawości dziarska staruszka postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Nie czeka, aż policja rozwiąże zagadkę, prowadzi swoje prywatne śledztwo. Doprowadzi ją ono na sam szczyt przestępczego światka… który zaczyna ją kusić. Niczym policjant zbyt długo działający pod przykrywką, Zofia wiele lat żyjąca w biedzie zachłystuje się pieniędzmi i przemocą. Czy odezwie się w niej głęboko zakopane, dawno nie używane, poczucie sprawiedliwości?

Dla kogo: Dla miłośników kryminałów, którzy rozwiązanie zagadki traktują jak osobiste wyzwanie. Także dla tych, którzy gustują w czarnym humorze i lubią od czasu do czasu się pośmiać.

Malcolm XD „Pastrami”

Malcolm XD Pastrami

Jak zachęcić do czytania ludzi, którzy czytają jedynie Facebooka? To proste – trzeba wydrukować im Internet 😉 To najszybszy i najprostszy sposób, aby przekonać ludzi spędzających 24 godziny na dobę w sieci, którym smartfon przykleił się do ręki, aby sięgnęli po analogową, przestarzałą i zupełnie niemodną formę wypowiedzi, czyli książkę drukowaną. I nie ma lepszego autora, którego można im podsunąć, niż Malcolm XD. Dlaczego? Bo to król internetowych past. Człowiek, który sławę i popularność zdobył tworząc krótkie, humorystyczne, surrealistyczne i niezwykle dosadne historie, teksty-memy, publikując je głównie na swoim profilu na Facebooku. A publiczność ma niemałą, obecnie jego poczynania obserwuje ponad 48 000 użytkowników.

Malcolm postanowił swoje najlepsze pasty (a przynajmniej on tak twierdzi 😉 ) wydrukować i wydać w formie książki. Można się zastanawiać, po co to zrobił. Sylwia Chutnik, która napisała wstęp do „Pastrami”, znalazła aż 6 całkiem niezłych powodów. Chcesz je poznać i dowiedzieć się, dlaczego ktoś postanowił wydrukować Internet? Odpowiedź znajdziesz w książce.

Dla kogo: Dla tych, którym świat wirtualny jest bliższy niż realny. Także dla tych, którzy ciętą ripostę, sarkazm i poczucie humoru cenią sobie bardziej, niż moralizatorskie teksty o życiu.

Pani Bukowa i Pan Buk „Wielki ogarniacz pracy”

Pani Bukowa i Pan Buk Wielki ogarniacz pracy

Panią Bukową zapewne znają wszyscy. A przynajmniej Ci, którzy co roku zastanawiają się, co zrobić, żeby nic nie robić i być szczęśliwym. Pani Bukowa (po raz kolejny) bierze pod pachę Pana Buka, zwierają szyki i ze zdwojoną siłą próbują poprawić świat.

Tym razem ruszają na podbój korporacyjnej dżungli. Wspinają się na wyżyny kreatywności i zamiast popełniać stale te same błędy, uczą nas, jak popełniać nowe. Z tego (anty)poradnika można dowiedzieć się, jak w prosty sposób dostać obniżkę, zamiast podwyżki, kilkukrotnie przekroczyć dedlajn i dać się przygnieść przez asap i inne fakapy. Otrzymamy też zbiór niezwykle cennych rad na temat poszukiwania pracy. Nikt tak jak Buk i Bukowa nie potrafi skierować na ścieżkę kariery, z której już na starcie będziemy chcieć uciec. Ale, żeby nie pomyśleć, że życie w korpoświatku jest do niczego, dowiemy się, jak być zawsze najedzonym i mieć pełny kubek kawy, a wszystko to dzięki szkoleniom 🙂

Korzystając z rad “Wielkiego ogarniacza pracy” być może nikt nie stanie się prezesem (lub prezeską!) wielkiej korporacji, nie będzie jeździć służbowym porsche i jadać lunchy w ekskluzywnych restauracjach, ale na pewno zyska nieco dystansu, który pozwoli popatrzeć na swoją pracę nieco przychylniej.

Dla kogo: dla profesjonalistów i perfekcjonistów, którzy nie wyobrażają sobie życia bez dokładnego planu, aby nieco poluzowali gumę w… bieliźnie 😉 Także dla ceniących sobie dystans do świata i siebie samych.

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

  • Jacek Galiński “Komórki się pani pomyliły”. W.A.B., Warszawa 2019
  • Malcolm XD „Pastrami”. W.A.B. Warszawa 2019
  • Pani Bukowa i Pan Buk „Wielki ogarniacz pracy”. Flow Books. Kraków 2019

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora