MISTRZOWIE LITERATURY

26.10.2023
mistrzowie literatury recenzja

Czas zmierzyć się z Literaturą. Duża litera nie jest przypadkowa. Tym razem sięgamy po autorów i autorki z wyższej półki.

MYKWA, ZYTA RUDZKA

mykwa zyta rudzkaNajpierw gratulacje, bo autorka, o której chcemy napisać kilka słów, w tym roku otrzymała jedną z najważniejszych nagród literackich w Polsce Nike. Chodzi o Zytę Rudzką, którą zresztą tutaj chwaliliśmy za „Ten się śmieje, kto ma zęby”. Właśnie ta książka, wydana w ubiegłym roku, otrzymała to prestiżowe wyróżnienie.

Tym razem jednak sięgniemy po inną książkę Rudzkiej, znaną już zresztą, bo pierwotnie wydaną w 1999 roku. „Mykwa” w nowej, uzupełnionej odsłonie jest dedykowana rodzicom autorki. To opowieść o pokoleniach kobiet dotkniętych traumą wojenną. To również, jak przekonuje trafnie wydawca, przypowieść i jednocześnie intymne przeżycie.

Jak to zazwyczaj u Rudzkiej bywa, siłą tego pisania jest język. Na pozór powściągliwy, w rzeczywistości gęsty, pojemy, mocarny.

ZACHÓD PORWANY ALBO TRAGEDIA EUROPY ŚRODKOWEJ, MILAN KUNDERA

zachód milan kunderaKolejny autor, do którego lektury będziemy gorąco zachęcać (choć zdajemy sobie sprawę, że całkiem możliwe, iż wielu z Was już go zna doskonale) to Milan Kundera. Urodzony w Czechosłowacji pisarz, od połowy lat 70. mieszkający we Francji, zmarł niedawno. Pozostawił po sobie dzieła kultowe i szeroko dyskutowane, które – nie ma wątpliwości – będą czytane jeszcze długo.

Polska ma szczęście, bo wydano tu wiele świetnych jego przekładów. Ilustracją tego jest chociażby tekst „Zachód porwany albo tragedia Europy Środkowej” w przekładzie Marka Bieńczyka.

To niewielki objętościowo tekst – tekst jednocześnie wielki jeśli chodzi o treść i oddziaływanie. Mówi on o Europie Środkowej zawieszonej między Wschodem a Zachodem.

„Wartość tekstu wynika nie tylko z siły jego argumentów, lecz i z jakże osobistego, zatrwożonego głosu autora, który zdobywa w tamtym czasie miejsce wśród największych pisarzy europejskich” – pisze o książce Kundery historyk, Pierre Nora.

MROŻEK. BIOGRAFIA, ANNA NASIŁOWSKA

anna nasiłowska mrożek biografiaI na koniec jeszcze jedno wielkie nazwisko. Mrożek. Znają go wszyscy. To autor należący do polskiego kanonu literatury XX wieku. Niedawno pojawiła się jego biografia.

Opasły, przeszło 700-stronicowy tom, to wynik pracy historyczki literatury, profesor Anny Nasiłowskiej. Przygotowując opowieść, autorka korzystała między innymi z archiwum Mrożka w Montricher w Szwajcarii. Wykorzystała również wiele innych dokumentów, wypowiedzi, a także materiałów.

Powieść o życiu zmarłego przed kilku laty twórcy to fascynująca podróż przez wcale nie łatwe życie. Są tu chwile przygnębiające, momenty depresyjne i smutne, jest też dużo radości i przyjemności. Jest też to opowieść o XX wieku, nie tylko polskim.

„Mrożek. Biografia” to rzecz warta co najmniej kilku wieczorów.

Wymienione książki kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
„Mykwa”, Zyta Rudzka, Wydawnictwo W.A.B. 2023
„Mrożek. Biografia”, Anna Nasiłowska, Wydawnictwo Literackie 2023
„Zachód porwany albo tragedia Europy Środkowej”, Milan Kundera, Wydawnictwo W.A.B. 2023

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora