MŁODZI ODWAŻNI, CZYLI THRILLERY Z NASTOLETNIMI BOHATERAMI |Misterium, Dean Koontz i Schronienie, Harlan Coben

24.08.2023
schronienie harlan coben misterium dean koontz thrillery o nastolatkach recenzja

Nastolatki mają kłopoty! Jak sobie poradzą? Przedstawiamy dwa thrillery mistrzów gatunku: „Misterium” Deana Koontza i „Schronienie” Harlana Cobena.

Misterium, Dean Koontz

Na „Misterium” czekaliśmy z wypiekami na twarzy i nie zawiedliśmy się.

misterium Dean KoontzTo historia jedenastoletniego autystycznego chłopca Woody’ego, który nie może pogodzić się ze śmiercią ojca. Wykorzystuje swoje hakerskie umiejętności, by rozpocząć własne śledztwo. Czy jest jednak gotowy na jego konsekwencje? Jego działania uruchamiają lawinę zdarzeń. Jemu i matce grozi teraz śmiertelne niebezpieczeństwo, a jedynym sojusznikiem jest zmodyfikowany genetycznie pies – Kipp. Ich wrogiem jest niesamowicie groźny psychopata.

Dean Koontz pozwala nam śledzić fabułę z dwóch perspektyw: oczami nastolatka i psa. Akcja rozkręca się powoli, dzięki temu mamy czas na poznanie bohaterów i stworzenie więzi emocjonalnej. W połowie zaś następuje mocne przyspieszenie, pojawia się wiele nowych postaci, wydarzenia nabierają tempa. Na tę woltę lepiej być przygotowanym, inaczej trudno będzie połapać się w tym pozornym chaosie.

Trudno tę książkę sklasyfikować. Z jednej strony, głównym bohaterem jest nastolatek, ale ta książka ze względu na swoją brutalność i sznyt horroru, na pewno nie jest „przygodówką” na najmłodszych. Trochę tu sci-fiction, trochę fantasy, trochę przerażającego realizmu. Warstwa refleksyjna z głębokimi pytaniami o rolę inżynierii genetycznej we współczesnym świecie czy o zło budzące się w człowieku – też sugeruje starszego czytelnika. Najbliżej jej do bardziej trzymającego w napięciu thrillera, który pobudza do myślenia.

Na pewno lektura „Misterium” to ciekawe doświadczenie. Historia wciąga, miks gatunków i zróżnicowana narracja zaskakują, a zmiany tempa akcji nie pozwalają na nudę. Jazda bez trzymanki!

Schronienie, Harlan Coben

„Schronienie” trzeba przeczytać zanim obejrzy się serial na Amazonie.

schronienie harlan cobenTo już jest zdecydowanie pozycja young adult. Głównym bohaterem jest piętnastoletni Mickey Bolitar. Jego życie legło w gruzach. Ojciec zginął, a matka wylądowała na odwyku. Mickey trafia pod opiekę wuja, którego nie za bardzo darzy sympatią. Siła złego na jednego? Jest gorzej, nagle w tajemniczych okolicznościach znika dziewczyna chłopaka. Tego już nie odpuści, musi dowiedzieć się co się stało. Razem z wujem i dwójką przyjaciół stara się rozwiązać zagadkę.

Harlan Coben prowadzi narrację z punku widzenia nastoletniego bohatera. To pomaga wczuć się w klimat. Fabularnie też nie jest nudno. Jest zagadka kryminalna i jest thrillerowo – jak to u Cobena. Nastoletni bohaterowie są mniej przewidywalni, więc nigdy nie wiadomo czego się spodziewać, jakie decyzje podejmą i czy poradzą sobie z wyzwaniem.

„Schronienie” to thriller dostosowany do młodszych czytelników. Nie przytłacza brutalnością, a czasem autor dodaje też modne „superbohaterskie” smaczki, np. karateckie popisy głównego bohatera. To coś co, każdy młody człowiek chciałby zrobić , ale w rzeczywistości nie jest mu to dane. W fikcyjnym świecie „Schronienia” może to przeżyć.

 

wyszukiwarka button 1

Wymienione książki kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
„Misterium”, Dean Koontz, Wydawnictwo Albatros 2023
„Schronienie”, Harlan Coben, Wydawnictwo Albatros 2023

Autor

Sara Pete
Sara Pete
Z wykształcenia polonistka i anglistka, która uważa, że język jest dla ludzi, a nie ludzie dla języka. Dlatego lubi książki autorów o charakterystycznym stylu i… mrok.
Artykuły autora