MROCZNE SEKRETY I NIEWYJAŚNIONE MORDERSTWA

07.11.2019

Tym razem na tapetę bierzemy książki autorek, które są niezwykle popularne. Ich książki już od wielu lat zachwycają dziesiątki tysięcy czytelników na całym świecie. Czym znów zaskoczy nas Tess Gerritsen? Czy Charlotte Link nadal pisze dobre kryminały? O tym w dzisiejszym wpisie!

Zacznę od książki, która ostatnimi czasy wzbudza ogromne emocje. Oto Tess Gerritsen, znana pisarka i autorka wielu popularnych, medycznych thrillerów, powraca z powieścią zupełnie niewpisującą się w nurt gatunku, którego jest mistrzynią. Główną bohaterką „Kształtu nocy” jest Ava Collette, pisarka w trakcie tworzenia swojej najnowszej książki kucharskiej. Szukając inspiracji, kobieta przeprowadza się do małego miasteczka na wybrzeżu Maine. Ava liczy na to, że pobyt w tym cichym, odludnym miejscu pomoże jej dokończyć książkę, którą powinna już dawno temu odesłać do wydawcy. Na miejscu okazuje się, że wybrany przez nią dom ma mroczną tajemnicę. Ava stara się odkryć całą historię tego zagadkowego miejsca. Niedługo później na jaw wychodzą kolejne tajemnicze zgony, które miały miejsce właśnie w tym domu. Kobieta jest przerażona, ale jednocześnie ma wrażenie, że ten stary budynek bardzo ją przyciąga i w jego wnętrzu nie czuje już przemożnego strachu. Chęć ucieczki zostaje zagłuszona przez hipnotyzujące wydarzenia czekające na nią w czterech ścianach nawiedzonego domu.

Jeśli macie ochotę na poznanie pióra Tess w zupełnie innej odsłonie, to „Kształt nocy” będzie idealną okazją do takiego odkrywania. Autorka zaskakuje czytelnika nie tylko bardzo mocnymi opisami scen erotycznych, ale też wątkami paranormalnymi i bardzo precyzyjnym wniknięciem w wewnętrzne rozterki głównej bohaterki. Książka hipnotyzuje, wciąga i zostawia wiele pytań bez jasnej odpowiedzi. Tess pozwala czytelnikowi tworzyć swoje własne interpretacje i nie daje precyzyjnych wskazówek. „Kształt nocy” zaskakuje, jednak najbardziej zszokowani będą na pewno czytelnicy, którzy znają autorkę z jej poprzednich powieści. To całkiem nowe rozdanie – nowy rozdział w twórczości autorki i zupełnie inna konstrukcja fabuły. Opisy są momentami bardzo brutalne i mrożą krew w żyłach. Tajemnicza aura utrzymuje się do samego końca i sprawia, że powieść pozostaje zagadką, nawet na długo po skończeniu lektury.

Drugim tytułem, który chciałabym dzisiaj opisać, jest najnowsza powieść Charlotte Link pt. „Poszukiwanie”. To klasyczny kryminał w stylu poprzednich książek autorki. Akcja książki toczy się na północy Anglii, gdzie na rozległym wrzosowisku znalezione zostają zwłoki, zaginionej od roku, czternastoletniej dziewczynki. Niedługo później ginie kolejna czternastolatka. Czy porwania dokonał ten sam człowiek? Nad rozwiązaniem sprawy będzie pracował komisarz Caleb Hale. W tym czasie do miasta przyjeżdża sierżant Kate Linville ze Scotland Yardu, która zostaje przypadkowo wplątana w poszukiwania. Kobieta obiecuje pomoc rodzicom zaginionej nastolatki. Po kilku dniach ginie kolejna dziewczynka. Media zaczynają huczeć, a policja znajduje się w potrzasku. Morderca ciągle pozostaje w ukryciu, gdy w miasteczku wybucha panika. Rozwiązanie sprawy jednak nie jest tak proste, jak się początkowo wydawało.

Jeśli znacie pióro autorki, to z pewnością nie zaskoczę Was stwierdzeniem, że jej książki mają bardzo misternie plecione intrygi. Akcja nie jest szybka, wręcz przeciwnie, toczy się dość powoli i sennie, ale przeplatana jest nowymi odkryciami i tropami, które niejednokrotnie mylą nie tylko bohaterów, ale też samego czytelnika. Ten spokój w prowadzeniu fabuły przez Link może pozornie wskazywać na to, że lektura nie będzie zaskakująca. Nic bardziej mylnego, ponieważ autorka zadbała o to, aby zagadka pozostała nierozwiązana do ostatnich rozdziałów. Ciężko domyślić się zakończenia i to właśnie ono jest jednym z najlepszych elementów całej układanki. Książka będzie odpowiednia dla tych z Was, którzy lubią powieści rozbudowane, które można czytać przez wiele wieczorów, delektując się kunsztem w budowaniu napięcia przez autorkę. Musicie ją poznać.

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

 

Tess Geriritsen „Kształt nocy”. Przeł. Jerzy Żebrowski. Wydawnictwo Albatros, Warszawa 2019
Charlotte Link „Poszukiwanie”. Przeł. Dariusz Guzik. Wydawnictwo Sonia Draga, Katowice 2019

Autor

Natalia Golis
Natalia Golis
Prowadzi bloga prostymislowami.com, uwielbia czytać i od wielu lat nałogowo robi zdjęcia. Miłośniczka kawy, gier planszowych i swoich dwóch kotów. Mieszka w Poznaniu i nie wyobraża sobie życia w żadnym innym miejscu.
Artykuły autora