MROŹNY POCZĄTEK ROKU – 2 KSIĄŻKI, KTÓRE MUSISZ PRZECZYTAĆ

05.02.2019

Remigiusz Mróz – autor, którego nie trzeba przedstawiać. Zadebiutował w 2013 roku, a do dzisiaj wydał łącznie 31 książek i zapowiada, że nie zamierza zwolnić. Jesteśmy krótko po premierze jego najnowszego dzieła, czyli „Nieodgadnionej”, jednak już na marzec zapowiedziana jest kolejna odsłona jego literackich możliwości. Czy warto czytać Mroza? Warto.

Nie od dzisiaj wiadomo, że Mróz niejednokrotnie otrzymywał propozycje ekranizacji swoich dzieł. W grudniu 2018 roku TVN wypuścił na swojej platformie internetowej player.pl serial o tytule „Chyłka”, którego scenariusz zbudowano na podstawie powieści „Zaginięcie”. Była to jednak tylko zapowiedź tego, co wydarzy się już wiosną tego roku, kiedy to serial zagości w TVN na stałe. Jeśli jeszcze nie przeczytaliście „Zaginięcia”, to myślę, że najwyższy czas to nadrobić!
Niezawodny duet, Zordon i Chyłka, znowu na tropie. Trzyletnia dziewczynka znika bez śladu z domku letniskowego bogatych rodziców. Alarm przez całą noc był włączony, nie ma też oznak włamania. Pierwsze podejrzenia padają na opiekunów dziewczynki. Śledczy sądzą, że nie ma już szans na odnalezienia dziecka żywego. Duet prawniczy staje przed trudnym zadaniem – muszą udowodnić, że rodzice dziewczynki nie mają ze zniknięciem żadnego związku. Czy aby na pewno?

Mróz często podkreśla, że dla niego jednym z najważniejszych elementów książki jest jej pierwsze zdanie. Nierzadko spędza nad nim wiele godzin. Musi być mocne, przykuwać uwagę i zapadać w pamięć. Tak też jest tym razem. Pierwszy wers powieści od razu wprowadza nas w akcję. Mróz nie bawi się w długie opisy, rozwinięcia i nakreślanie tła. Ma być intrygująco i tak właśnie jest. W cyklu z Joanną Chyłką czytelnicy pokochali osobliwą relację między dwójką głównych bohaterów – Zordonem i Chyłką. W tym duecie twardą ręką rządzi ona. Bezwzględna babka, nieznająca sprzeciwu, słuchająca mocnej muzyki i notorycznie łamiąca przepisy ruchu drogowego. Chyłka jest nastawiona na sukces i po trupach dąży do celu. Kordian jest zaś osobą, która zazwyczaj do powiedzenia ma mało.[Joanna Mi1] [Katarzyna2] W miarę upływu czasu staje się jednak bardziej przebojowy i częściej odgryza się swojej patronce. Jeśli lubicie barwne, zapadające w pamięć i unikatowe postacie, to z tego duetu na pewno będziecie zadowoleni. Kolejnym atutem powieści jest lekki, przystępny język Mroza. Książkę czyta się szybko, przyjemnie i bez większych komplikacji. Fabuła jest dopracowana,  momentami zaskakuje swoją nieobliczalnością i licznymi zwrotami akcji. Autor igra z czytelnikiem, podsuwając mu mylne tropy i wprowadzając go w maliny. Tutaj nic nie jest oczywiste, niczego nie da się przewidzieć. Ta lektura sprawi, że podczas czytania kompletnie zapomnicie o otaczającym Was świecie. Uwaga! Nie warto czytać za kółkiem – chociaż podejrzewam, że Chyłka byłaby do tego zdolna 😉

Jeśli po przeczytaniu „Zaginięcia” będzie Wam nadal mało Mroza, to koniecznie sięgnijcie po jego kolejny cykl, którego głównym bohaterem jest Damian Werner. Niedawno premierę miała „Nieodgadniona”, która jest drugą częścią tej serii. Fani autora ciepło przyjęli informację o tym, że pierwsza książka tego cyklu, czyli „Nieodnaleziona” doczeka się kontynuacji. Sceptycy twierdzili, że poprzedni tom tworzył zamkniętą całość i nie ma potrzeby go kontynuować. Mróz udowodnił jednak, że potrafi zaskakiwać i wydarzenia z „Nieodgadnionej” idealnie uzupełniły historię, pokazując, że wcale nie była ona kompletna.

Damian Werner stara się wrócić do normalności po traumatycznych wydarzeniach, które rozegrały się rok wcześniej. W wynajmowanym mieszkaniu znajduje kasetę VHS, której opis go intryguje. Czy ktoś chce mu przekazać za jej pomocą jakąś informację? A może to jego nadwrażliwa psychika płata mu przerażającego figla? Niedługo potem w drzwiach jego mieszkania staje Kasandra, kobieta, która zniszczyła mu życie i oskarża go o porwanie swojego syna. Zrozpaczona matka jest na skraju załamania psychicznego.

Wspomniałam wcześniej o pierwszych słowach książki, na które Mróz zwraca szczególną uwagę. Także w przypadku „Nieodgadnionej” autor postawił na wyrazisty wstęp i od razu przeszedł do mocnych wydarzeń. Czytelnik natychmiast zostaje wprowadzony w intrygę, akcja zaś nabiera rozpędu. Głównym motywem działania bohaterów, tak samo, jak w poprzedniej części, jest miłość. Uczucie, które powoduje, że czasem podejmują złe decyzje, z których konsekwencjami muszą się zmierzyć. To właśnie uczucie do Ewy popchnie Damiana ponownie w gangsterskie sidła, a miłość do syna zmusi Kasandrę do walki o jego odnalezienie. Mróz często w swoich powieściach nawiązuje do głośnych, aktualnych problemów społecznych. Tak jest też tym razem. Istotną rolę w powieści odegra Kościół, jednak nie chcąc Wam zdradzić zbyt wiele, tutaj się zatrzymam. Moim zdaniem „Nieodgadniona” wypada jeszcze lepiej niż jej poprzedniczka. Powieść jest równa, wciąga, ciekawi i zaskakuje. To z pewnością najlepsza książka Mroza, jaką miałam możliwość dotychczas przeczytać[Joanna Mi3] [Katarzyna4] .

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Remigiusz Mróz „Chyłka. Zaginięcie”, wydanie filmowe. Wydawnictwo Czwarta Strona, Poznań 2019.

Remigiusz Mróz „Nieodgadniona”. Wydawnictwo Filia, Poznań 2019.

Autor

Natalia Golis
Natalia Golis
Prowadzi bloga prostymislowami.com, uwielbia czytać i od wielu lat nałogowo robi zdjęcia. Miłośniczka kawy, gier planszowych i swoich dwóch kotów. Mieszka w Poznaniu i nie wyobraża sobie życia w żadnym innym miejscu.
Artykuły autora