NADZIEJA NA LEPSZE JUTRO | MERCI, MONSIEUR DIOR, AGNÈS GABRIEL

17.05.2022
merci dior agnes gabriel recenzja

Styl, zapach dobrych perfum, klasa… paryski szyk!. Agnès Gabriel odsłania przed nami kulisy odradzającej się po wojnie stolicy mody, gdzie nadzieję na lepsze jutro czuć na każdym rogu. „Merci, monsieur Dior” to powieść lekka i kobieca, a przy tym ponadczasowa, zupełnie jak projekty Diora. Zapraszamy do lektury nie tylko miłośniczki i miłośników mody, ale każdego kto lubi podróże w czasie.

Tak spełniają się marzenia

merci monsier dior agnes gabrielPowojenny Paryż, rok 1946. Jeszcze widać na ulicach niedawną wojnę, ale ludzi powoli się z niej otrząsają i próbują wrócić do życia. Do stolicy mody wprost z prowincjonalnego miasteczka w Normandii, przyjeżdża Célestine. To młoda kobieta, która chce odmienić swoje życie. Szybko znajduje pracę i to nie u byle kogo. Do swojego nowo powstałego domu mody przyjmuje ją Christian Dior – młody, nieśmiały projektant, marzący o wielkiej karierze. Célestine z czasem nawiązuje bliską relację z mistrzem, staje się nie tylko jego pracownicą, ale muzą i powierniczką sekretów. To z jej opowieści dowiadujemy się tego, jak żył i o czym marzył Christina Dior. Jak toczyła się jego kariera? Czy relacja Célestine z Christianem zmieni się w coś więcej?

Paryż odrodzony

Agnès Gabriel zaprasza nas w podróż w czasie. Przenosi nas do stolicy mody i elegancji. Powojenny Paryż chce otrząsnąć się z wojennych wspomnień i wrócić do statusu metropolii tętniącej życiem. Czujemy tę atmosferę nadziei i niecierpliwego oczekiwania niemal na każdej stronie. Pisarka w absolutnie perfekcyjny sposób oddaje charakter i klimat Paryża tamtych czasów. Zapach perfum niemal unosi się znad stron książki, słyszymy gwar ulicznych rozmów.

Narodziny mistrza

Uchyla nam też drzwi do domu mody jednego z największych projektantów w historii. Dzięki niej poznajemy Christiana Diora – wizjonera, miłośnika kobiecego piękna, który stał się ponadczasową ikoną mody i stylu. Kochał kobiety, chciał, aby znów wyglądały i czuły się pięknie. Nie jest to jednak typowa powieść biograficzna. O życiu i pracy projektanta dowiadujemy się nieco mimochodem. Wiele informacji przekazywanych jest niezupełnie wprost, wynika z obserwacji życia Célestine. Ale to dzięki temu poznajemy smaczki zza kulis, tajemnice, ale także codzienne życie mistrza.

Książka „Merci, monsieur Dior” jest kobieca i lekka, ale przy tym wyrazista i niecodzienna, zupełnie niczym projekty tworzone przez Diora.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Agnès Gabriel „Merci, monsieur Dior”. Marginesy. Warszawa 2022

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora