NAJLEPSZA OD LAT KSIĄŻKA O ROSJI

28.02.2020

Jelena Kostiuczenko napisała mocny i przemawiający do wyobraźni reportaż o Rosji. Jest to bez wątpienia najlepsza od lat książka non-fiction o tym kraju, jaką polscy czytelnicy mają okazję czytać. Kostiuczenko nie pisze o polityce, ale o zwykłych ludziach. Jej obraz Rosji jest porażający!

„Przyszło nam tu żyć” to typowy zbiór reportaży. Każdy z tekstów dotyczy innego tematu. W sumie w książce znajdziemy 19 rozdziałów podzielonych na pięć części. Kostiuczenko w swojej pracy zajmuje się tematami społecznymi, stroni od polityki, a jeśli polityka w jakiś sposób pojawia się w jej tekstach, to tylko na dalekim planie. Zbliżenie ustawione jest w „Przyszło nam tu żyć” na zwykłych ludziach, bohaterowie reportaży Jeleny Kostiuczenko to najczęściej ofiary polityki, czy też konserwowanego przez władzę zepsutego systemu.

Reportaże Kostiuczenko są bezwzględnie krytyczne wobec władzy, systemu społeczno-politycznego i patologii, jakie ten zepsuty system generuje, ale w tekstach nie znajdziemy nigdzie słowa krytyki. Reporterka nie oskarża nikogo wprost, same mówią za siebie obrazy i historie bohaterów, których Kostiuczenko opisuje.
W jej tekstach przeczytamy o pracy policjantów (autorka zatrudniła się w policji, by napisać tekst), nieoczywistych sprawach dot. zabójstw, o codziennym życiu osób uzależnionych od narkotyków, o wojnie na wschodzie Ukrainy, o życiu homoseksualistów. Rozpiętość tematów bardzo szeroka, ale książka ma swój wspólny mianownik.
Jest nim zwykły człowiek skazany na życie w kraju, w którym łamane są prawa człowieka, sądy nie są niezależne, a prokuratura, policja i urzędy są skorumpowane i oplecione nicią układów i układzików. Kostiuczenko w każdym ze swoich tekstów pokazuje życie najsłabszych – jednostek, które nie mają szans na normalne życie w tak funkcjonującym kraju.
Udaje jej się świetnie, w przejmujący i przemawiający do wyobraźni sposób pokazać, że największymi ofiarami niesprawnych systemów (czy mówimy tu o systemie sprawiedliwości, służby zdrowia, czy jakimkolwiek innym) są zwykli ludzie.
Książka Jeleny Kostiuczenko jest zatem ostrzeżeniem. Pokazuje nam, jak duży wpływ na codzienne życie ludzi, mają z pozoru wirtualne zmiany i decyzje polityczne podejmowane na szczytach władzy. Reporterka prezentuje nam w „Przyszło nam tu żyć” końcowy efekt, jaki przynosi brak sprawiedliwości, poszanowania praw jednostki, brak wolności czy też niezależności sądownictwa. Uświadamia, również, jak ważne są silne i demokratyczne struktury państwa.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Jelena Kostiuczenko, „Przyszło nam tu żyć. Reportaże z Rosji”. Przeł. Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz. Wydawnictwo Czarne, Sękowa 2020.

Autor

Rafał Hetman
Rafał Hetman
Prowadzi bloga CzytamRecenzuje.pl, który poświęcony jest książkom z kategorii literatury faktu. Jako dziennikarz publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Polsce the Times” i magazynach branżowych.
Artykuły autora