NAJPIERW KSIĄŻKA, POTEM FILM! 2 KSIĄŻKI NA WAKACJE

13.06.2019

Sezon letni obfituje w wiele ciekawych filmowych premier, których nie można przegapić. Część ze scenariuszy kinowych hitów pisana jest na podstawie książek. W myśl jedynej właściwej zasady „najpierw przeczytaj, później obejrzyj”, chciałabym Was dzisiaj zachęcić do lektury dwóch tytułów, które zostały niedawno zekranizowane. Pozornie łączy je niewiele, jednak zarówno „Słońce też jest gwiazdą”, jak i „Tajemnice Joan” poruszają skomplikowany temat dokonywania trudnych wyborów i podejmowania patowych decyzji, z miłości.

„Słońce też jest gwiazdą” opowiada o uczuciu, które narodziło się przypadkowo między dwójką młodych ludzi – Natashą i Danielem. Ona pochodzi z Jamajki, jednak od ósmego roku życia mieszka z rodziną w Nowym Jorku, gdzie wiedzie z pozoru poukładane i szczęśliwe życie. Problemem jest jednak to, że Natasha i jej bliscy przebywają w USA nielegalnie. Po wypadku spowodowanym przez jej ojca, otrzymują oficjalne pismo informujące o obowiązku natychmiastowej deportacji całej rodziny. Dziewczyna jest zdruzgotana i wściekła na to, że nagle musi opuścić dobrze znane jej miejsce, przyjaciół i szkołę. W dniu, w którym ma wylecieć z powrotem na Karaiby, poznaje Daniela. Chłopak nieświadomy tego, że Natasha niedługo wyjeżdża, postanawia przeprowadzić eksperyment i udowodnić dziewczynie, że jest w stanie sprawić, iż zakocha się w nim zaledwie w ciągu jednego dnia.

„Słońce też jest gwiazdą” to druga powieść w dorobku Nicoli Yoon, która debiutowała głośną, również zekranizowaną, powieścią „Ponad wszystko”. Obie historie kierowane są do młodzieży i młodych dorosłych. Autorka w swojej powieści zastosowała bardzo ciekawy zabieg, w którym jedno wydarzenie opisuje z perspektywy różnych zaangażowanych w nie osób. Dzięki temu jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć emocje wszystkich postaci oraz uzyskać pełne spektrum opisywanej historii. Czasem sytuacje i bohaterowie, którzy na pierwszy rzut oka wydają nam się negatywni, przy kolejnej narracji nagle okazują się zupełnie inni. Yoon często zaskakuje swojego czytelnika, pokazując, że w życiu nie ma jednoznacznych i oczywistych sytuacji, a na naszą ocenę wydarzeń składa się wiele, często niezależnych od nas, czynników. Historia Natashy i Daniela porusza emocje i skłania do refleksji. Jest nieprzewidywalna, zaskakująca i wyróżnia się formą. To również jedna z tych powieści, którą czyta się niesamowicie szybko i nie ma się ochoty z nią rozstawać. Z racji tego, że fabuła książki zamknięta jest w ramach czasowych jednego dnia, dzieje się dużo. Tempo jest szybkie, jednak wydarzenia są dopracowane i nie pozostawiają niedosytu. Idealna lektura na letni wieczór z książką.


Drugą, niedawno zekranizowaną powieścią, na którą warto zwrócić uwagę, są „Tajemnice Joan” autorstwa Jennie Rooney. To historia Joan Stanley, która przez blisko pięćdziesiąt lat była niezdemaskowanym rosyjskim szpiegiem na terenie Wielkiej Brytanii. Kobieta po wojnie prowadziła normalne życie. Była matką, później babcią, adeptką malowania akwarelami i uczestniczką zajęć tanecznych. Pogodną seniorką, która skrywała mroczną tajemnicę. Kiedy na jaw wychodzą dowody obciążające Joan, kobieta tłumaczy swoje działania koniecznością podejmowania trudnych decyzji w obliczu osobliwych czasów wojny. Joan nie wspomina jednak, że na jej postępowanie ogromny wpływ miał też bliski jej sercu mężczyzna, którego wspomnienia prześladują ją do dzisiaj.

„Tajemnice Joan” są inspirowane autentycznymi wydarzeniami i realnymi postaciami. Melita Norwood, pierwowzór Joan, jest określana mianem najbardziej zaskakującego szpiega w historii Wielkiej Brytanii. Powieść, którą stworzyła Rooney, jest nieoczywista i zwraca uwagę na to, że cała kariera szpiegowska Joan oparta jest na skomplikowanej miłości do własnej ojczyzny. Autorka stawia przed czytelnikiem trudne pytanie: czy szpieg działający na korzyść innego mocarstwa może być patriotą? Im bardziej zagłębiamy się w historię Joan, tym lepiej rozumiemy wszystkie motywy jej działania. Kobieta musi się zmierzyć nie tylko z tym, że prawda o jej przeszłości ujrzała światło dzienne, ale też z krytyką otaczających ją osób, które mają do niej pretensje, że ukrywała przed nimi tak ważne informacje dotyczące jej życia. Kim tak naprawdę jest Joan Rooney? Musicie poznać jej historię.

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

„Słońce też jest gwiazdą” Nicola Yoon. Przeł. Donata Olejnik. Publicat, Poznań 2019.
„Tajemnice Joan” Jennie Rooney. Przeł. Alina Siewior-Kuś. Sonia Draga, Katowice 2019.

Autor

Natalia Golis
Natalia Golis
Prowadzi bloga prostymislowami.com, uwielbia czytać i od wielu lat nałogowo robi zdjęcia. Miłośniczka kawy, gier planszowych i swoich dwóch kotów. Mieszka w Poznaniu i nie wyobraża sobie życia w żadnym innym miejscu.
Artykuły autora