Nieśmiertelny? | Jo Nesbø, Krwawy księżyc

20.12.2022
krwawy księżyc jo nesbo recenzja

Jo Nesbø po raz trzynasty zaprasza nas do wspólnej przygody razem z Harrym Hole. Choć były policjant ma już swoje lata, to nadal jest jednym z najlepszych w swoim fachu. Niezwykła przenikliwość umysłu oraz umiejętne łączenie faktów sprawia, że seryjni mordercy przed nim nie uciekną. Czy tym razem będzie tak samo?

Co łączy Los Angeles i Oslo?

jo nesbo krwawy księżycHarry Hole próbuje uciec od życia. Leci do Los Angeles, by tam zapić się na śmierć. Jednak życie nie daje mu od siebie uciec. Przesiadując w barze poznaje starszą kobietę, byłą aktorkę Lucille. Kobieta jest zadłużona na ogromną sumę u ludzi, którzy nie cofną się przed niczym, aby odzyskać pieniądze. Harry chce jej pomóc. Nie wie tylko, jak.

Odpowiedź przychodzi szybko. W Oslo zostają zamordowane dwie młode kobiety. Podejrzenie pada na bogatego biznesmena, z którym obie ofiary utrzymywały relację. Biznesmen wynajmuje Harry’ego, aby udowodnił jego niewinność. Ma na to 10 dni. Jeśli zrealizuje zadanie, otrzyma pieniądze, które pomogą Lucille spłacić dług. Czy Harry zdobędzie pieniądze? I czy rzeczywiście biznesmen jest niewinny?

Harry kontra policja

Harry Hole, ekspolicjant, tym razem pracuje na prywatne zlecenie, co daje nowe możliwości, ale także wprowadza element ryzyka. Staje w pewnym sensie w opozycji do policji, prowadzi śledztwo na własną rękę. Choć władze niechętnie na to patrzą, niewiele mogą zrobić. Na ten wyścig pomiędzy stróżami prawa a Harrym Hole i jego “drużyną”, złożoną z taksówkarza handlującego narkotykami, skorumpowanego policjanta i chorego na raka psychologa, patrzy się z ogromną ciekawością. Kto pierwszy odnajdzie mordercę?

Stary-nowy Hole

Seria o Harrym Hole ma już 12 tomów. Wydaje się, że w trzynastym tomie dokładnie wiemy czego się spodziewać. Bohatera znamy, mroczny styl autora – też. Jo Nesbø zadbał jednak o to, byśmy czytając „Krwawy księżyc” się nie nudzili. Zaprasza nas w sam środek akcji, która nie tylko trzyma w napięciu, ale raz po raz zaskakuje. Autor wciąż podrzuca fałszywe tropy, unika podawania szczegółów mogących nam zdradzić, kto jest mordercą. Do ostatniej linijki tekstu nie możemy być pewni rozwiązania.

W tej książce pojawia się też powiew świeżości. Jo Nesbø dodaje w niej trochę nadziei i wiary w ludzi. Mały promyk słońca (a może blask tytułowego księżyca?) w mrocznym świecie kryminału. To jest coś niespotykanego u tego autora i naprawdę warto poznać tę stronę jego prozy!

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Jo Nesbø „Krwawy księżyc”. Wydawnictwo Dolnośląskie. Wrocław 2022

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora