Nike 2018, czyli bierzemy pod lupę twórczość Marcina Wichy

17.08.2018
stos książek

Tegoroczna Nike została już przyznana. W związku z czym przyjrzyjmy się bliżej postaci laureata, Marcina Wichy.

Nagroda Nike

Nike to najważniejsza, polska nagroda za książkę , przyznawana od roku 1997. Organizatorami są Fundacja Agory oraz Gazeta Wyborcza. Celem owego wydarzenia jest promowanie współczesnej, polskiej literatury. W poprzednim roku nagrodę zdobyła Olga Tokarczuk, w tym Marcin Wicha za swoją powieść Rzeczy, których nie wyrzuciłem.

Kim jest Marcin Wicha

Marcin Wicha pochodzi z Warszawy i jest znany jako autor książek dla dzieci oraz grafik projektujący okładki książek, czasopism, plakatów oraz znaków graficznych. Pisał, a raczej rysował komentarze między innymi dla Tygodnika Powszechnego, Gazety Wyborczej, Charakterów, Literatury na świecie, Autoportrecie. Prywatnie jest współwłaścicielem firmy Frycz i Wicha.

Najważniejsze dzieła Wichy

Marcin Wich zadebiutował zbiorem esejów Jak przestałem kochać design w 2015 roku, który zyskał spore zainteresowanie. Autor pisze prostym i jasnym językiem, zwracając uwagę na najmniejsze szczegóły oraz drobne zdarzenia – nie możemy odmówić mu spostrzegawczości. Książka jest osobistą opowieścią o wzornictwie, gdzie autor wtrąca swoje osobiste doświadczenia oraz historie z życia wzięte. Każdy, kto sięgnie po tę pozycję, a wcześniej temat designu był mu zupełnie obcy, sprawnie pozna jego znaczenie w otaczającej go rzeczywistości.

Rzeczy, których nie wyrzuciłem

Książka składa się z kolejnych fragmentów, w których Marcin Wich wspomina swoją zmarłą matkę dzięki opisowi przedmiotów, które po sobie zostawiła w mieszkaniu.

Autor został doceniony za „wyznaczanie nowych norm narracyjnych” oraz trafne komentarze satyryczne i reporterskie zacięcie wzbogacone filozoficznymi przesłankami. Jego obie książki zostały poświęcone rodzicom.

Książki dla dzieci

Wśród pozycji dla dzieci Marcina Wichy znajdziemy takie perełki, jak Klara. Słowo na „Szy”, Łysol i Strusia, Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka, Klara, proszę tego nie czytać oraz Bolek i Lolek. Genialni detektywi. Autor ukazuje nam uwspółcześnione obliczne historii, które uczą i bawią młode pokolenie, ukazując absurd dorosłości. Całość opatrzona trafnymi, choć zgryźliwymi komentarzami.

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora