NON-FICTION NA DOBRY POCZĄTEK WIOSNY

29.03.2024

Wielbiciele i wielbicielki literatury faktu pewnie dostają w tym czasie białej gorączki. My też. Obecnie wychodzi tyle nowości, że trudno zorientować się w interesujących propozycjach. Ale na szczęście my przyglądamy się im dla Was. Poznajcie nasze wiosenne typy.

POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI
Śmiertelnie ciche miasto. Historie z Wuhanu, Murong Xuecun

Śmiertelnie ciche miasto. Historie z Wuhanu Murong XuecunNajpierw historia mrożąca krew w żyłach. I zapierająca dech. I to dosłownie zapierająca dech, bo wirus, który odkryto na początku grudnia 2019 roku w okolicy Wuhanu, zapierał dech rzeczywiście i nie była to piękna literacka metafora.

Koronawirus rozłożył świat na łopatki ledwie kilka miesięcy później, ale w książce „Śmiertelnie ciche miasto. Historie z Wuhanu” autor, Murong Xuecun, koncentruje się na sytuacji w Chinach. Mniej interesują go niuanse medyczne, bardziej wciąga go opowieść o przemianach społecznych i obyczajowych w państwie, które w sposób – nazwijmy to delikatny – specyficznie zachowało się w czasach kryzysu.

Porywająca i momentami przerażająca opowieść to w dużej mierze historia obecnie jednego z najpotężniejszych mocarstw świata.

TO NIE PRZYPADEK
Biuro przeczuć, Sam Knight

biuro przeczuć sam knightW tej samej uznanej reporterskiej serii, co książka o Wuhanie, pojawił się reportaż „Biuro przeczuć” Sama Knighta.

To przeciekawa i pasjonująca historia psychiatry, który postanowił poważnie potraktować przeczucia. Okazją do jego działalności była katastrofa w walijskim Aberfan, gdy część hałdy węglowej zabiła ponad sto czterdzieści osób. Dla Johna Bakera był to… wspaniały materiał do niesamowitych badań.

Książka Knighta to historia o labiryntach ludzkiej wyobraźni, ale też warstwach świadomości, o których nam się nie śniło – a nawet jak nam się one śniły, to czasem je ignorowaliśmy i ignorowałyśmy. Tymczasem mogą one być fascynującym źródłem wiedzy.

Zaskakująca, zdumiewająca i – co ważne – wciągająca książka. Obiecujemy, że będziecie zadowoleni i zadowolone.

INTYMNIE
Portret intymny, Katarzyna Stoparczyk

franciszek pieczka portret intymny katarzyna stoparczykA teraz czas na trochę wspomnień. Wszak przecież każdy znał i wielbił Franciszka Pieczkę, chociażby była to znajomość zapośredniczona przez telewizję.

Niezapomniane rolę odgrywał ten aktor. Wystarczy ledwie wspomnieć Gustlika, jednego z czterech pancernych, czy Jańcio Wodnika.

Książka Katarzyny Stoparczyk, dziennikarki i reżyserii spektakli radiowych, to podróż powolna, sentymentalna, pełna krótkich, choć momentami barwnych anegdot.

To również opowieść barwna dosłownie – ze względu na ilustracje zawarte w publikacji.
Kto ma ochotę na spędzenie kilku chwil z Franciszkiem Pieczką – niech się nie waha i sięga po jego „Portret intymny”.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

„Śmiertelnie ciche miasto. Historie z Wuhanu”, Murong Xuecun, Wydawnictwo Czarne 2024
„Biuro przeczuć”, Sam Knight, Wydawnictwo Czarne 2024
„Franciszek Pieczka. Portret intymny”, Katarzyna Stoparczyk, Wydawnictwo Mando 2024

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora