O CZYM PISZĄ KOBIETY?

21.05.2021

Thriller, romans czy powieść obyczajowa – gatunek literacki nie ma znaczenia. Nie ma znaczenia też historia, którą opowiadają. Ważne jest jednak jedno – relacje. To aspekt, który jest niezwykle ważny w powieściach pisanych przez kobiety. To motyw, który jest często najważniejszą osią fabuły, nawet jeśli nie jest jej motywem przewodnim. Bo to, o czym kobiety lubią czytać i pisać najbardziej, to zawiłość międzyludzkich relacji, ich złożoność i nieprzewidywalność. Przeczytajcie najnowsze powieści jednych z najbardziej poczytnych pisarek współczesnych i zobaczcie, jak wyglądają współczesne relacje między ludźmi.

„Nieznajomi” C.L. Taylor

„Nieznajomi” to opowieść o trzech zwykłych ludziach, wiodących zwykłe życie, w zwykłym mieście. Ich drogi zupełnie przypadkiem (a może nie?) przecinają się i łączy ich historia, której nikt nie mógł przewidzieć. „Alice odwraca się wolno i znów spogląda na leżące ciało. Przez chwilę patrzy na nie, po czym nabiera rozedrganą piersią powietrza i unosi wzrok. – Powiemy, że to było w samoobronie”.

Alice jest kierowniczką sklepu odzieżowego. Jej życie prywatne nie należy do ekscytujących – jest rozwódką, mieszka z dorastającą córką, po latach próbuje na nowo znaleźć miłość. Ursula z kolei to nietypowych rozmiarów kobieta, która pracuje jako kurierka. Cierpi na kleptomanię, co nie przysparza jej szczęścia w życiu prywatnym. Gareth jest mężczyzną w średnim wieku, który opiekuje się chorą matką. Dzieli życie pomiędzy domem a pracą w centrum handlowych, gdzie jest zatrudniony jako ochroniarz. Jest też ktoś czwarty, kto doprowadził do przecięcia się dróg trzech bohaterów. Kim on (ona?) jest? I czy na pewno istnieje? To pytanie, na które znajdziecie odpowiedź czytając książkę 🙂

3 nieznajome osoby i 1 historia, która ich połączyła – to schemat dość znany i powielany. Jednak uwierzcie, że tym razem nie wszystko jest tak oczywiste, jakim się wydaje. Autorka prowadzi fabułę w taki sposób, aby odkrywać nowe okoliczności jednocześnie nie zdradzając zbyt wiele. Lekkie pióro autorki wciąga w historię bohaterów, przez co trudno się od niej oderwać.

Jednak nie jest to typowy thriller trzymający w napięciu na każdej stronie. Autorka tym razem, bardziej niż na akcji, skupia się na swoich postaciach. Przedstawia je bardzo wnikliwie, ale pozostawia też sporo niedopowiedzeń. Każda z postaci coś skrywa, a czytelnik ciągle nie wie, co to jest. Przygląda się poczynaniom i myślom bohaterów, coraz lepiej ich rozumiejąc. Jest tutaj też coś, co przykuwa uwagę jeszcze bardziej – genialnie skonstruowana intryga.

„Rozmowy z przyjaciółmi” Sally Rooney

„No więc, jesteś żonaty – powiedziałam.

Na to wygląda. Napijesz się czegoś?”

3 kobiety, 1 mężczyzna i romans, który łączy ich wszystkich, ale w nie do końca oczywistej konfiguracji. Tak w skrócie można opisać najnowszą powieść Sally Rooney.

Autorka bierze na cel współczesne związki i próbuje zrozumieć i uchwycić ich sens. Zagmatwane, nieprzewidywalne, rozchwiane, ale też różnorodne, nieoczywiste i intensywne – takie są relacje między bohaterami „Rozmów z przyjaciółmi”. Frances to dwudziestojednoletnia studentka, która mieszka w Dublinie. Od lat przyjaźni się z Bobbi, z którą kiedyś łączyła ją relacja dużo bardziej intymna. I choć dziewczyny nie są już razem, to nadal się spotykają i występują wspólnie na slamach poetyckich. Podczas jednego z takich wieczorów dziewczyny poznają Nicka i Melissę, młode atrakcyjne, celebryckie małżeństwo. Ona jest znaną i cenioną fotografką, on jest rozpoznawalnym, przystojnym aktorem. Ta znajomość sprawi, że życie całej czwórki wyraźnie się odmieni, a dynamika relacji pomiędzy nimi będzie osią powieści.

„Przenikliwy, ponuro-zabawny komentarz na temat współczesnych związków” tak pisze o książce Sunday Telegraph. Jednak „Rozmowa z przyjaciółmi” to coś więcej – to komentarz na temat miłości w ogóle, nie tylko tej romantycznej i intymnej. To opowieść o tym, jak kochać drugiego człowieka. Wielowymiarowość tego, w jaki sposób Sally Rooney opisuje relacje między ludźmi sprawia, że „Rozmowy z przyjaciółmi” są książką nieodkładalną, którą pochłania się w całości.

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

C.L. Taylor „Nieznajomi”. Przeł. Anna Esden-Tempska. Albatros. Warszawa 2021

Sally Rooney „Rozmowy z przyjaciółmi”. Przeł. Łukasz Witczak. WAB. Warszawa 2021

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora