O KOBIETACH | Kochanki Konstancina, Piekło kobiet Iranu, Dziewczyny z Dubaju 2

16.05.2023
książki o kobietach artykuł

Kobiety są potężne, nawet jeśli kryją się w cieniu i padają ofiarą brutalnego świata. Przyjrzyjmy się, jak wygląda sytuacja kobiet w krajach, w których feminizm jest „wynalazkiem Zachodu”? Co dzieje się za zamkniętymi drzwiami mieszkań kochanek polskich miliarderów? A przede wszystkim zobaczmy, jaką rolę kobiety odgrywają w każdym z tych miejsc.

Kochanki Konstancina, Ewelina Ślotała

żony konstancina ewelina ślotała„Wyjść za bogatego męża” – tak często żartobliwie odpowiadają kobiety na pytanie o życiowy cel lub sposób na szybkie wzbogacenia. Czy to takie proste?

Ewelina Ślotała w książce „Żony Konstancina” odkryła szokującą prawdę, którą kryją za sobą zamknięte bramy konstancińskich will. Za złotą fasadą, kryją się rodzinne dramaty, brutalna codzienność i zdrady.
A może istnieje inny sposób? Zyskać na znajomości z bogaczem, ale bez obowiązków żony? Zostać kochanką! W „Kochankach Konstancina” Ślotała opowiada historie kobiet, które wybrały tę drogę.
Ale czy na pewno są wolne? Życie kochanek nie wygląda tak, jak sobie wymarzyły…

Piekło kobiet Iranu, Marcin Margielewski

piekło kobiet iranu marcin margielewskiDzisiejszy Iran nie przypomina kraju w latach 70., kiedy rządy sprawował szach Pahlawi, który był przez kraje Zachodu uznawany za „nowoczesnego przywódcę” na Bliskim Wschodzie. To on dał kobietom prawo wyborcze. Zwyczaje były dość liberalne, jednak kraj trawiła korupcja, a opozycję brutalnie zwalczała tajna policja SAWAK. Te problemy przyczyniły się do rewolucji islamskiej, a w konsekwencji do wprowadzenia rygorystycznego prawa szariatu.

Obecnie w Iranie panują surowe zasady religijne. Kobiety kontrolowane są na każdym kroku przez policję religijną. Ponoszą surowe konsekwencje, jeśli niesforny kosmyk włosów wyłoni się zza hidżabu.

Kilka miesięcy temu doszło do ogromnej tragedii. Ofiarą policji padła Jina Amini. Zginęła i stała się symbolem protestów przeciw tyranii. Kobiety (i mężczyźni) wyszli na ulice. Reakcja władz była natychmiastowa. Padły strzały. Nastąpiły aresztowania, tajemnicze zaginięcia i egzekucje.

Marcin Margielewski w książce „Piekło kobiet Iranu” przygląda się sytuacji w Iranie i przybliża historię narodu, który już raz skutecznie obalił szacha i przeprowadził rewolucję, by ostatecznie paść ofiarą duchownego-tyrana. Czy tym razem też mu się uda? Czy śmierć jednej kobiety jest w stanie odmienić cały kraj?

Dziewczyny z Dubaju 2, Piotr Krysiak

dziewczyny z dubaju 2 piotr krysiakCo się dzieje w alkowach marokańskiego księcia? Co polskie „modelki” pracujące w Zjednoczonych Emiratach Arabskich mają wspólnego z polską sceną polityczną?

Piotr Krysiak nie przestaje szokować. Po „Dziewczynach z Dubaju”, powraca do tematu polsko-dubajskiej „czerwonej branży”. Dokładnie bada tę branżę i powiązania kobiet ze znanymi osobistościami. Autor prowadzi nas od pałacu (a w zasadzie haremu) arabskiego księcia, do gabinetów polskich polityków, a podróż ta pełna jest strachu, nieufności, zdrad i poważnych reperkusji wstydliwych nocnych spotkań. Śledztwo Krysiaka uzupełniają wstrząsające wywiady umieszczone na końcu książki – ze znanym politykiem i jedną z „dziewczyn z Dubaju”.

To książka, która przeraża. Z jednej strony odkrywa jak ważną rolę mogą odegrać w życiu społeczeństwa kobiety kryjące się „w cieniu”, z drugiej zaś pokazuje wysoką cenę, jaką przychodzi im za tę „władzę” zapłacić.

wyszukiwarka button 1

Wymienione książki kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Dziewczyny z Dubaju 2, Piotr Krysiak, Deadline 2023
Piekło kobiet Iranu, Marcin Margielewski, Prószyński Media 2023
Kochanki Konstancina, Ewelina Ślotała, Prószyński Media 2023

Autor

Sara Pete
Sara Pete
Z wykształcenia polonistka i anglistka, która uważa, że język jest dla ludzi, a nie ludzie dla języka. Dlatego lubi książki autorów o charakterystycznym stylu i… mrok.
Artykuły autora