Oczy Eugena Kallmanna Hakan Nesser - Czytam wszędzie | Blog dla miłośników książek

Oczy Eugena Kallmanna Hakan Nesser

14.08.2017

Literatura skandynawska to powieści, które cechuje niezwykły, doceniony przez rzeszę czytelników na całym świecie, klimat. Może wpływa na to mentalność tamtejszych mieszkańców. A może warunki w jakich przychodzi im żyć? Surowa pogoda do której trzeba się przyzwyczaić, specyficzna geografia. Jedno jest pewne – tworzą oni powieści jedyne w swoim rodzaju.

Jest rok 1995. Leon Berger przeżywa osobistą tragedię, w której stracił żonę i córkę. W nowym miejscu, tajemniczym miasteczku K. próbuje ułożyć życie na nowo, rozpoczyna pracę jako nauczyciel szwedzkiego. O swoim poprzedniku wie niewiele, tyle tylko, że zginął w dość tajemniczych okolicznościach. Leon wraz z kilkoma nauczycielami próbują na własną rękę rozwiązać tajemnicę.

,,Oczy Eugena Kallmanna” to według mnie idealna lektura na lato, zwłaszcza na to panujące w tym roku – pełne sprzeczności. Ten thriller w odpowiednich momentach rozgrzewa przebiegiem toczących się w nim wydarzeń, by po chwili oziębić panującym tam klimatem. Ten nastrój występujący w małym miasteczku, zamkniętej, spokojnej społeczności to coś co zawsze zachwyca mnie w skandynawskich kryminałach. Dużo ludzi się w nich między sobą zna, przyjaźni i spędza ze sobą czas, a jednak ktoś z nich okazuje się potworem zdolnym do zabicia człowieka. Czuć na plecach dreszcze potęgowane przez ten surowy klimat – wiejący, przenikliwy wiatr, wcześnie zapadający zmrok zwłaszcza podczas jesiennych miesięcy kiedy to toczy się duża część powieści.

,,Oczy Eugena Kallmanna” to historia o ekscentrycznym człowieku skrywającym ogromną tajemnicę. Autor bardzo oszczędnie nam wszystko wyjaśnia, pozwala snuć domysły i przypuszczenia. Czyta się bardzo dobrze! Właściwie jedyne do czego mogłabym się przyczepić to dość sztuczna okładka. Widziałabym na niej człowieka o przeszywającym i hipnotyzującym spojrzeniu.

Autor

Klaudia Kasznicka
Klaudia Kasznicka
Czyta codziennie, choćby tylko kilka stron. Nie gardzi żadnym gatunkiem, czyta wszystko! Prowadzi bloga, a pisanie o książkach, początkowo by pamiętać o przeczytanych pozycjach, z czasem przerodziło się w jej pasję.
Artykuły autora