OD FANTAZJI DO RZECZYWISTOŚCI | Yellowface, Rebecca F. Kuang i Cyberpunk 2077: Bez przypadku, Rafał Kosik

16.10.2023
żółte okładki artykuł cyberpunk yellowface

Dwie żółte okładki, dwie zupełnie różne lektury. „Cyberpunk 2077: Bez przypadku” Rafała Kosika rozwija świat gry i zaprasza nas do świata fantazji, a „Yellowface” Rebecci F. Kuang, choć napisana przez znaną autorkę fantasy, bezpardonowo rozwiewa nasze złudzenia o „idealnym” świecie.

Cyberpunk 2077: Bez przypadku, Rafał Kosik

cyberpunk bez przypadku rafał kosikGry mają to do siebie, że są portalem wchłaniającym do innego świata. Czy książka dziejąca się w świecie uniwersum Cyberpunku jest w stanie wywołać podobny efekt? Tak! Od pierwszych stron wpadamy w wir akcji. Napad na bank, szóstka bohaterów, adrenalina, akcja…

Rafał Kosik idealnie oddaje klimat świata z gry. Oślepia nas blask neonów Night City, przerażają ciemne zaułki metropolii. Powoli też poznajemy bohaterów powieści „Cyberpunk 2077: Bez przypadku”. To były żołnierz, tancerka z nocnego klubu, korporatka negocjatorka, sześciopalczasty chirurg, marzący o życiu gangstera urzędnik i nastoletni nerd. Razem stają naprzeciw bezwzględnym korporacjom i skorumpowanej policji.

Ten thriller SF to pełna akcji opowieść o świecie, w którym technologia łączy się z człowieczeństwem (w przenośni i dosłownie). Technologiczne udoskonalenia ciała, sztuczna inteligencja, światy wirtualne, a przy tym prosta, ludzka tęsknota za bliskością i miłością. Wciąga!

 

Yellowface, Rebecca F. Kuang

yellowfaceRebecca F. Kuang zadebiutowała w 2018 roku pierwszym tomem trylogii „Wojnen Makowych”. Każdy tom szybko szybował w górę na listach bestsellerów. Potem były kolejne książki, a wraz z nimi kolejne sukcesy i nagrody. Pisarka narzuciła sobie naprawdę wysokie tempo. Wcześniej w tym roku wyszła jej powieść „Babel, czyli o konieczności przemocy”, a teraz „Yellowface”.

W odróżnieniu do najbardziej znanych książek Rebecci F. Kuang, „Yellowface” nie jest powieścią fantasy, a kryminałem. Oczywiście, nie jest to kryminał szablonowy, choć opis fabuły może na taki wskazywać. Bohaterką jest June, która przyjaźni się z w gwiazdą literatury Atheną. Ta ostatnia nagle ginie, a w ręce Juniper wpada niewydany jeszcze manuskrypt najnowszej powieści. June postanawia wykorzystać „uśmiech losu”. Zaczyna się proces wydawania powieści…

Dla Rebecci F. Kuang fabuła jest okazją do obnażenia kulis rynku wydawniczego. Pokazuje machinę, w której pomysły lubią gubić autora, korekty i edycje zmieniają przekaz, a promocja to istne pole bitwy. Powieść, „autorka” i wszyscy zaangażowani miotają się między prawdą, marzeniami, złudzeniami, a mroczną rzeczywistością rynku i mediów społecznościowych.

W tym kryminale trup na początku to najmniejszy problem.

Wymienione książki kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Cyberpunk 2077: Bez przypadku, Rafał Kosik, Powergraph 2023
Yellowface, Rebecca F. Kuang, Fabryka Słów 2023

Autor

Sara Pete
Sara Pete
Z wykształcenia polonistka i anglistka, która uważa, że język jest dla ludzi, a nie ludzie dla języka. Dlatego lubi książki autorów o charakterystycznym stylu i… mrok.
Artykuły autora