OKO W OKO Z MORDERCĄ | “CÓRKA MORDERCY” JENNY BLACKHURST, “ROZMOWY Z PSYCHOPATAMI” CHRISTOPHER BERRY-DEE

11.04.2022
oko w oko z mordercą artykuł

Co czai się w myślach osoby, która najpierw zjada śniadanie, potem zabija własną matkę, by następnie udać się do szkoły podstawowej w celu zabicia uczniów pierwszej klasy? Kim są ludzie, którzy najpierw czytają córce książkę na dobranoc, a potem zabijają jej najlepszą przyjaciółkę? To pytania, na które próbują odpowiedzieć autorzy poniższych powieści. Poznajemy ich motywacje, ale także tło działania, otoczenie, w którym funkcjonują, rodziny, z których pochodzą. Czytając te powieści sami zobaczycie, jak niewiele potrzeba, by stać się mordercą zabijającym z zimną krwią. Jesteście na to gotowi?

Jenny Blackhurst “Córka mordercy”

córka mordercy jenny blakhurstOjciec Kathryn, Patrick Bowen zamordował Elsie Button – 5-letnią dziewczynkę, jej najlepszą przyjaciółkę. Nigdy jednak nie zdradził miejsca, w którym ukrył ciało. Kathryn obsesyjnie stara się uzyskać od ojca tę informację, jednak bezskutecznie. Kiedy w 25. rocznicę zaginięcia Elsie, na rodzinnej wyspie Anglesey, zostaje uprowadzona kolejna dziewczynka, kobieta czuje, że musi tam wrócić i dowiedzieć się, co tak naprawdę stało się przed laty. Nie jest to dla niej łatwy powrót, bowiem Kathryn do tej pory nie potrafiła sobie poradzić z traumą. Jednak jest zdeterminowana, by uzyskać odpowiedź na nurtujące ją od lat pytanie. Okazuje się jednak, że na wyspie jest ktoś, kto bardzo jej tam nie chce…

Jenny Blackhurst zaprasza nas do świata pełnego tajemnic. Razem z bohaterką przenosimy się do niewielkiej miejscowości, gdzie każdy zna każdego, zarówno od tej dobrej, jak i złej strony. To niezwykle hermetyczna społeczność, która za wszelką cenę będzie bronić swoich tajemnic, nawet tych najczarniejszych. Kiedy odkrywamy po kolei, co wydarzyło się 25 lat temu, ciarki przechodzą po plecach. Jednak zanim poznamy prawdę, autorka doskonale myli tropy, miesza przeszłość z teraźniejszością, pozwala nam wierzyć, że już rozwiązaliśmy zagadkę, by za chwilę drastycznie obedrzeć nas ze złudzeń.

Jednak nie sama zagadka morderstwa jest tutaj motywem przewodnim powieści. Autorka skupia się na kobiecie, która jest córką mordercy. Kathryn od 25 lat zadaje sobie każdego dnia pytania, na które nie znajduje odpowiedzi. Czy czytając bajki na dobranoc planował w myślach tę zbrodnię? Czy bawiąc się z nią zastanawiał się, gdzie ukryje ciało? Czy długie spacery, wycieczki na ryby i huśtanie były tylko grą?

“(…) Ale nie Patrick Bowen. On przeszedł od czytania córce bajek na dobranoc prosto do zamordowania jej najlepszej przyjaciółki i ukrycia ciała tak dobrze, że nikt go nigdy nie znalazł. Znakomicie jak na pierwszy raz, prawda?”

Bohaterka „Córki mordercy” nigdy tak naprawdę nie stała się dorosła. Choć ma trzydzieści lat, to cały czas w głębi duszy jest 5-letnią dziewczynką, która dowiedziała się, że jej ojciec zabił z zimną krwią jej najlepszą przyjaciółkę. Jej życie zdeterminowane jest tym, kim okazał się być jej ojciec. Wszystkie decyzje, które podejmowała, relacje, w które wchodziła, nałóg, ataki agresji zrzuca na karb swojego pochodzenia. Bo takiego piętna nie zmywa czas. Z takim piętnem nie da się żyć.

Christopher Berry-Dee “Rozmowy z psychopatami”

rozmowy z psychopatami mordercy i szaleńcy barry-deeChristopher Berry-Dee to kryminolog i śledczy, który jak nikt inny zna psychikę seryjnych morderców. W swojej karierze zawodowej poznał osobiście około trzydziestu psychopatów. Tym razem bierze się za nową kategorię przestępców – masowych morderców. To zupełnie innego typu ludzie – mają inne motywacje, inaczej przygotowują się do zbrodni i przede wszystkim mają inny cel. Liczy się liczba ofiar, im więcej tym lepiej. Dlatego posługują się bronią o dużej sile rażenia. I ta broń właśnie jest jednym z głównych motywów książki.

Choć Christopher Berry-Dee miał bezpośredni kontakt z niemal trzydziestoma seryjnymi mordercami, to jednak nie ich historie wywołały w nim największe emocje. Dopiero kontakt z masowymi zabójcami wywołał w nim wściekłość i bezgraniczny gniew. Bo, jak twierdzi autor, “społeczeństwo nie jest w stanie zapobiec przemianie człowieka w oszalałego na punkcie seksu potwora jak Ted Bundy albo Peter Sutcliffe. Jednak wiele społeczeństw, gdyby miało wolę i odwagę, mogłoby znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawienia się oszalałego mordercy biegającego po ulicach z karabinem i strzelającego do ludzi”.

Książka “Rozmowy z psychopatami” jest nie tylko próbą zrozumienia motywów działania masowych morderców. Jest także, a może przede wszystkim, próbą rozliczenia rządzących z tego, na ile swoimi decyzjami przyczynili się do ułatwienia masowym mordercom działania. To palec wymierzony bezpośrednio w zwolenników łatwego dostępu do broni palnej. Berry-Dee mówi bez owijania w bawełnę “ustawodawcy zezwalający obywatelom na łatwy dostęp do broni palnej mają krew na rękach”.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Jenny Blackhurst “Córka mordercy”. Albatros. Warszawa 2022
Christopher Berry-Dee “Rozmowy z psychopatami”. Czarna owca. Warszawa 2022

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora