PODRÓŻE W CZASIE I PRZESTRZENI

19.01.2022

Literatura to wspaniały wynalazek, pozwala na nieograniczone podróże. Dowodzą tego chociażby trzy nowości autorstwa Anny Gacek, Remigiusza Ryzińskiego i Tatiany Polakowej.

„EKSTAZA” ANNA GACEK

ekstaza anna gacekNa początek cofniemy się do lat 90. XX wieku. To już historia, dla wielu osób dzisiaj już w dojrzałym wieku, historia sentymentalna. To były w końcu czasu Kurta Cobaina, Courtney Love, supermodelek, Madonny czy kultowego serialu „Miasteczko Twin Peaks”. Pisze o tym wszystkim Anna Gacek, doskonale znana dziennikarka, która podbiła niedawno serca słuchaczy podcastami o „słodkich” latach 90.

Jej opowieść przepełniona jest nie tylko wiadomościami o tamtych czasach, ale również tęsknotą za dawną popkulturą, w której kluczową rolę odgrywały teledyski puszczane w MTV czy martensy, o których marzyła w młodości dziennikarka.

Gacek to mistrzyni snucia historii, a co więcej w swojej książce „Ekstaza” jest czarująca i uwodzicielska.

„HIACYNT. PRL WOBEC HOMOSEKSUALISTÓW” REMIGIUSZ RYZIŃSKI

hiacynt remigiusz ryzińskiZostawiamy na chwilę sentymentalne lata 90. i powędrujmy do ponurych lat 80. Przewodnikiem naszej wyprawy będzie Remigiusz Ryziński, który po raz kolejny mierzy się z tematem seksualności w perspektywie historycznej.

Najnowszy reportaż Ryzińskiego, „Hiacynt. PRL wobec homoseksualistów” dotyczy akcji, która wymierzona była w homoseksualnych mężczyzn. W drugiej połowie lat 80. dochodziło do masowych zatrzymań, szantaży, donosów, przemocy. Łamano wiele życiorysów. O tym właśnie pisze autor.

Ryziński dociera przede wszystkim do archiwów IPN, ale swój wywód wzbogaca również wywiadami z osobami. Jego książka to nie tylko dokument o mało znanej historii schyłku PRL, ale także opowieść o czymś uniwersalnym, co może powtórzyć się i powtarza w dowolnym momencie historii i dowolnym miejscu na ziemi.

„PALĄC ZA SOBĄ MOSTY” TATIANA POLAKOWA

paląc za sobą mosty tatiana polakowaI na koniec historia najbardziej rozciągnięta w czasie, bo sięgająca aż… czasów II wojny światowej. Ale zanim sięgniemy tak głęboko w przeszłość, poznamy jak najbardziej współczesną opowieść o pewnej Żannie, która mieszka i studiuje we Włoszech. Z Rosji przyjeżdża do niej ojciec, który spotyka się z dość dziwnymi ludźmi i który zostaje w końcu zamordowany.

W swoim kryminale „Paląc za sobą mosty” Tatiana Polakowa, zmarła w ubiegłym roku gwiazda rosyjskiego kryminału, próbuje rozwiązać zagadkę tego tajemniczego morderstwa, ale ważnym tematem okazuje się również miłość. Córki zamordowanego usiłując zbadać sprawę, zakochują się bowiem w tym samym mężczyźnie.

„Paląc za sobą mosty” należy polecić nie tyle wielbicielom i wielbicielkom czystych kryminałów, co powieści zaprawionych humorem i okraszonych nieco Harlequinową aurą. Kto wielbi na przykład ton opowieści Joanny Chmielewskiej, ten Polakową nie powinien być zawiedziony.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
„EKSTAZA” ANNA GACEK, Marginesy, 2021
„HIACYNT. PRL WOBEC HOMOSELSUALISTÓW” REMIGIUSZ RYZIŃSKI, Czarne, 2021
„PALĄC ZA SOBĄ MOSTY” TATIANA POLAKOWA, Świat Książki, 2021

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora