POLSKA FANTASTYKA ZASKAKUJE

29.03.2019

Czy Andrzej Pilipiuk inspiruje się kryminałami, a Jacek Piekara to feminista? Po przeczytaniu dwóch nowych książek wspomnianych autorów mamy pewne teorie na ten temat 😉 Piekara kieruje się mocno w stronę silnych, kobiecych postaci. Pilipiuk natomiast buduje napięcie niczym sam Stephen King. Nowa polska fantastyka zaskakuje. Sprawdź sam, jak bardzo.

Andrzej Pilipiuk i zło chowające się po kątach

„Coś czai się w ciemności. Czeka na właściwy moment, aby gdy ten nadejdzie, uderzyć z właściwą sobie mocą i mroczną desperacją. Na tę chwilę czekało od milleniów, lat, miesięcy… Każdy może zostać ukarany.” Czy to zapowiedź mrocznego thrillera? Nie, to najnowsza książka Andrzeja Pilipiuka. Jest tutaj strach, który spina każdy twój mięsień, tajemnica, której odkrycie kusi, a jednocześnie budzi przerażenie oraz atmosfera rodem z ciemnego lasu. Znajdziesz w niej wszystko, co sprawi, że opowieść chwyta za…gardło.

„Zły las” Andrzeja Pilipiuka to zbiór 4 opowiadań. Dwa teksty opowiadają o dobrze znanym już Stormie, w dwóch pozostałych poznajesz całkowicie nowych bohaterów. Znajdziesz tu opowieści o sekretach historycznych, kryptozoologii, prastarych organizacjach, tajemnicy istnienia czy UFO. Łączy je jedno – mroczny i ponury klimat oraz tajemnica, którą chcesz i jednocześnie boisz się odkryć.  To kusi, to wciąga, to zachwyca.

Czytając najnowszą książkę Pilipiuka aspekt fantastyczny nie jest tym, co najbardziej przyciąga. W tych historiach, niczym w dobrym horrorze, nastrój narastającego zagrożenia otacza czytelnika jak zamykająca się pułapka. By jednak natężenie emocji nie wybiło bezpieczników, Pilipiuk dorzuca sporą dawkę dobrego humoru. Do tego dochodzą historyczne smaczki, naukowe rozważania i ciekawostki, co czyni książkę „Zły las” niezwykle ciekawą i nietuzinkową. Odnajdą się w niej zarówno miłośnicy autora, jak i ci, którzy po fantastykę sięgają rzadko.

Ukłon Jacka Piekary w stronę kobiet

Czy wiecie, że rok 2018 został okrzyknięty rokiem praw kobiet? Nie wiemy, czy tym inspirował się Jacek Piekara pisząc II część „Płomienia i krzyża”, ale jedno jest pewne – ta książka zdominowana jest przez kobiety. I to jakie! Silne osobowości, które nie cofną się przed niczym, aby osiągnąć swój cel.

Książkę Jacka Piekary „Płomień i krzyż. Tom II” można podsumować w trzech słowach – intrygi, tajemnice i kobiety. Losy Świętego Oficjum poznajemy oczami Arnolda Löwefell, inkwizytora z bardzo tajemniczą przeszłością. Jest ona sekretem również dla niego samego, ponieważ stracił  pamięć. Cały czas usiłuje ją odzyskać, jednocześnie mierząc się z intrygami dręczącymi Święte Oficjum. Część z nich jest snuta przez silne kobiece postaci. Na łamach książki poznasz bliżej czarownicę Katarzynę, potężną wiedźmę służącą aktualnie (choć kto wie, jak długo?) chrześcijaństwu, będziesz mieć okazję przyjrzeć się umiejętnościom mieszkającej w Amszilas Katriny, a także spotkasz Valerię Flavię, heroinę z czasów antycznych, inkwizytorię Jego Świątobliwości. Uprzykrzą one życie Arnolda czy będą mu przychylne?

„Płomień i krzyż. Tom II” to bez dwóch zdań stary, dobry Piekara. Obracamy się w fantastycznym, znanym już dobrze czytelnikom świecie inkwizytorów, który nadal wciąga i intryguje. Pewną nowością jest mocne skierowanie w stronę magii. W poprzednich odsłonach cyklu tematyka ta była jedynie małym dodatkiem, tutaj zostaje mocno zaznaczona. Piekara powraca w dobrym stylu!

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Jacek Piekara „Świat inkwizytorów. Ogień i Krzyż. Tom II”. Fabryka Słów.  Lublin-Warszawa 2018

Andrzej Pilipiuk „Zły las”. Fabryka Słów.  Lublin-Warszawa 2019

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora