POLSKA ODWRACA OCZY, JUSTYNA KOPIŃSKA

17.03.2016

Tematy poruszane w tej książce znamy z radia, telewizji i kolorowych gazet. O opisywanych postaciach słyszeliśmy w mediach. Są wśród nich seryjny zabójca Mariusz Trynkiewicz, minister Monika Zbrojewska, a także prezydent Zduńskiej Woli. I choć o wszystkich tych sprawach już gdzieś słyszeliśmy, to z reportaży Justyny Kopińskiej dowiadujemy się całkiem nowych rzeczy na ich temat.

Dobry reportaż to taki, w którym nie tylko poznajemy szczegóły najrozmaitszych wydarzeń i ich dokładny przebieg. Dobry reportaż tłumaczy, dlaczego doszło do opisywanych wydarzeń. Objaśnia ich kontekst, wskazuje przyczyny. Takie są teksty Justyny Kopińskiej zamieszczone w tej książce.

Dlatego chociaż „Polska odwraca oczy” opisuje wiele spraw, które znamy z mediów, to warto sięgnąć po tę książkę, bo pokazuje ona ich nowe oblicze. Poznajemy kobietę, która zakochała się w seryjnym zabójcy, Mariuszu Trynkiewiczu. Dowiadujemy się, co tak naprawdę działo się za zamkniętymi drzwiami ośrodka prowadzonego przez siostrę Bernadetę, skazaną przez sąd na dwa lata więzienia za znęcanie się nad podopiecznymi. Czytamy o tym, jak naprawdę wyglądały ostatnie dni życia minister Moniki Zbrojewskiej.

Choć niektóre tematy wydają się jak żywcem wyjęte z pierwszych stron tabloidów, to takie nie są. Justyna Kopińska nie szuka sensacji, a stara się zrozumieć. Kiedy trzeba pisze o swoich bohaterach z empatią, a w ważnych sprawach potrafi wskazać błędy i wypaczenia, które doprowadzają często do tragedii.

„Polska odwraca oczy” jest książką o tym, że czasem po prostu nie chcemy zauważać problemu, nawet jeśli wiemy, że on istnieje. Co gorsza, to nasze „odwracanie oczu” często prowadzi do tragedii, która dotyka niewinne osoby. Choć jednocześnie jest to też książka o naszym polskim niedbalstwie i podejściu w stylu „jakoś to będzie”, które bardzo często kończy się nieszczęściem.

Justyna Kopińska jest najczęściej nagradzaną dziennikarką w 2015 roku. Jej teksty publikowane w gazetach zyskiwały uznanie nie tylko czytelników, ale i kolegów po fachu. Kopińska pisze reportaże śledcze. Tego typu dziennikarstwa brakuje dziś w Polsce, a szkoda bo to sól tego fachu.

Teksty Kopińskiej są nie tylko ważne, ciekawe, ale również świetnie napisane. Książkę czyta się jednym tchem, choć czasem, niektóre historię mogą sprawić, że czytelnik zazgrzyta zębami. O to też chodzi w literaturze, żeby wywoływała emocje. W przypadku książki Kopińskiej te emocje będą jeszcze bardziej prawdziwe, dlatego, że mamy do czynienia z literaturą faktu, która jest bardzo blisko naszego życia.

Autor

Rafał Hetman
Rafał Hetman
Prowadzi bloga CzytamRecenzuje.pl, który poświęcony jest książkom z kategorii literatury faktu. Jako dziennikarz publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Polsce the Times” i magazynach branżowych.
Artykuły autora