PORADNIK MIKOŁAJA: DLA KOGO ODWAŻNE KSIĄŻKI Z KONTROWERSYJNĄ TREŚCIĄ?

18.12.2018

To zestaw 5 książek dla otwartych i ciekawych nowości czytelników, którym nie przeszkadza dosadny język i bulwersująca treść, a ponad klasyczne powieści przedkładają literaturę współczesną i rodzimych twórców. Chcą być na czasie, więc sięgają po książki, którym towarzyszy medialny szum i liczne kontrowersje.

 

Ślepnąc od świateł, Jakub Żulczyk

Jakub Żulczyk to pisarz, scenarzysta i autor powieści. Pisze lekkim i przyjemnym językiem. Ma zmysł obserwacji otoczenia oraz dar przekuwania myśli w słowa. „Ślepnąc od świateł” to brutalna wizja współczesnej Warszawy – dla jednych przekłamana, dla drugich przykra prawda o kondycji społeczeństwa. W 2014 roku za „Ślepnąc od świateł” pisarz był nominowany do Paszportów Polityki.

Dla kogo: Lubiących przewrotne książki, które ukrywają w swojej treści głębszy przekaz. „Ślepnąc od świateł” to klimatyczna stolica nocą, bezpośredni język, czarny humor i nagłe zwroty akcji – to książka, która na obdarowywanej osobie zrobi wrażenie! Uważne czytanie pozwoli pod bulwersującą treścią dostrzec drugie dno.

Fabuła w skrócie: Jacek, bohater książki, jest dilerem, mieszka i pracuje w Warszawie. Szczerze nie znosi tego miasta i pogardza jego mieszkańcami. Nie chce powielać schematów, jakie dominują w stolicy, czyli wpaść w rutynę „praca dom, dom praca”, a wieczorami bawić się, narkotyzować i odreagowywać. Postanawia żyć bez zabawy, narkotyków i przyjemności. Co noc przemierza stolicę i dostarcza klientom towar…

Karuzela, Paulina Świst

Paulina Świst to ukrywająca się pod pseudonimem wrocławianka, adwokat specjalizująca się w prawie karnym. Doświadczenie zawodowe wykorzystuje jako inspirację do książkowych fabuł. Trzytomowy cykl „Prokurator” to „ostry seks, ostry język, ostra akcja”. Ta seria przyniosła jej sporą popularność. „Karuzela” to początek nowej, mocnej historii.

Dla kogo: Dla czytających kryminały, ale wolących zamiast opisów krwawych scen morderstw treści pikantne, ostre i czasem wulgarne! Z tą książką bliską Ci osobę czeka dynamiczna akcja, mocne słowa, gwałtowny seks i tajemnice czające się na każdym zakręcie akcji.

Fabuła w skrócie: Bohaterowie poznali się na studiach adwokackich: Piotr, Olka, Teo i Lilka. Broniąc klientów Piotr poznał mechanizmy podatkowe tak dobrze, że postanowił sam stworzyć przekręt idealny. Do spółki dołączyła Olka i Teo. Przez rok karuzela podatkowa kręciła się bez trudności. Interes kwitł, a kasa płynęła szerokim strumieniem. Między Piotrem a Olką wybuchł gorący romans. Życie wydawało się idealne – mieli namiętność, mnóstwo pieniędzy i siebie, ale pewnego dnia wszystko przepadło. Olkę i Teo zatrzymało CBŚ. Piotr, wspólnie z Lilką i jej wspólniczką, chcą rozwikłać zagadkę nagłego upadku karuzeli.

Nic, co ludzkie, Piotr Głuchowski

Piotr Głuchowski to pisarz, reporter i redaktor Gazety Wyborczej. Jest laureatem nagród Grand Press i Mediatory. Nagrodę otrzymał m.in. za reportaż o władcach Korei Północnej. „Nic, co ludzkie” to powieść inspirowana scenariuszem filmu Wojciecha Smarzowskiego „Kler”. W książce rozwinął filmowe wątki, ale dodał także prawdziwe historie, które złożyły się na wstrząsającą opowieść o grzechach kościoła.

Dla kogo:Dla czytających reportaże i powieści oparte na faktach. Wybierających tematykę kontrowersyjną, wzbudzającą emocje, a nawet szokującą.

Fabuła w skrócie: Książka opowiada m.in. historię trzech księży. Jednym z nich jest Leszek Lisowski, który w seminarium ratuje z pożaru dwóch kolegów, Andrzeja Kukułę i Tadeusza Trybusa. Po święceniach spotykają się w każdą rocznicę pożaru, by opić ocalenie. Tym razem spotkanie skończy się tragicznie. Wiara i powołanie trzech księży zostaną wystawione na próbę. Jednak to nie oni są głównymi postaciami książki. Główną bohaterką jest dziennikarka Ludmiła Zakrzewska, która ujawnia grzechy kościoła.

# to o nas, Piotr C.

Piotr C to pseudonim blogera i pisarza, autora książek „Pokolenie Ikea”, „Pokolenie Ikea. Kobiety” oraz „Brud”. We wszystkich książkach Piotr C. opisujące życie trzydziestolatków pracujących i mieszkających w Warszawie. „#to o nas” to kolejna prowokująca i wywołująca mocne reakcje książka.

Dla kogo: To historia dla czytelników 18+. Opisy scen erotycznych mogą wywołać rumieńce, sporo w książce dosadności i wulgaryzmów. Jednocześnie to książka, która bawi i rozśmiesza. To zdecydowanie propozycja dla poszukujących oryginalnych powieści!

Fabuła w skrócie: Książka opisuje dwadzieścia osiem dni z życia Krzysztofa i Agaty. Łączy ich wiele: stan cywilny, zawód, oboje mieszkają w Warszawie i jak się okazuje niedaleko siebie. Powieść zaczyna się 30 czerwca 2018 roku, czyli w dniu ich trzydziestych urodzin. Każde, zaciskając mocno zęby i myśląc tylko o końcu dnia, skrupulatnie wypełnia swoje obowiązki w pracy. Popołudniami odreagowują. Mają pracę, pieniądze, lecz ich życie jest puste. Nie znają się, ale ich losy ciągle się ze sobą splatają, choć oni nie są tego świadomi.

Ten dzień, Blanka Lipińska

Jej pierwszy erotyk „365 dni” sprzedał się błyskawicznie, powszechnie go komentowano. Głośno stało się także o samej autorce. Blanka Lipińska udziela wywiadów, gości w telewizji śniadaniowej, a CKM Polska zaprosiło ją na sesję zdjęciową. Jeszcze zanim druga część romansu ukazała się drukiem, tysiące osób zamówiło „Ten dzień” w przedsprzedaży!

Dla kogo: Jeśli bliska Ci osoba zaczytywała się w serii „Pięćdziesiąt twarzy Greya” to istnieje duże prawdopodobieństwo, że chętnie sięgnie po bestsellery Blanki Lipińskiej. To idealny prezent dla poszukujących rozrywki!

Fabuła w skrócie: Laura i Massimo w końcu odnaleźli szczęście, biorą ślub, mają huczne wesele, a na dodatek zostaną rodzicami. Nie brakuje im pieniędzy, luksus otacza ich z każdej strony. Życie Laury przypomina bajkę. Niestety jest też druga, ciemniejsza strona ich związku. Ceną za luksus i mafijne kontakty są pewne ograniczenia. Laura nie może nigdzie wyjść sama, nieustannie pilnują jej ochroniarze, a na dodatek cały czas jest narażona na niebezpieczeństwo. Czy ich związek przetrwa?

 

 

Inspiracji prezentowych szukaj w salonach Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora