PORADNIK MIKOŁAJA: POWIEŚCI DLA KSIĄŻKOWYCH MANIAKÓW!

18.12.2018

Jeśli szukasz prezentu dla osoby, która lubi czytać, a książki to dla niej sposób na relaks, wybierz powieści, które na długi czas przeniosą ją w świat fikcji. Najlepiej jeśli będą to kilkutomowe cykle, którymi będzie mogła delektować się przez dłuższy czas i bez reszty oddać lekturze!

 

„Król” i „Królestwo”, Szczepan Twardoch

Szczepan Twardoch to śląski pisarz, z wykształcenia socjolog. W 2013 roku został laureatem Paszportu Polityki w kategorii literatura. Twardoch w książkach porusza tematy kontrowersyjne i wywołujące dyskusje. W „Królu” i „Królestwie” są to między innymi stosunki polsko-żydowskie. Powieść „Król” została uznana przez krytyków za jedną z najważniejszych powieści XXI wieku! W tym roku ukazała się jej kontynuacja.

Dla kogo: Dla zafascynowanych gangsterskimi opowieściami, bo„Król” to historia, w której Warszawa tonie w przemocy i ulicznych bójkach, a bohaterowie to wszelkiej maści zabijaki i kobiety lekkich obyczajów. Równie klimatyczne jest „Królestwo”, czyli kontynuacja „Króla”. Warszawa to tym razem miejsce, w którym toczy się wojna.

Fabuła w skrócie: Akcja „Króla” rozpoczyna się w 1937 roku. Warszawa podzielona jest na część polską i żydowską. Obie społeczności żyją obok siebie i przenikają się. Dla obu ważne są walki bokserskie. Idolem żydowskiej publiczności jest Jakub Szapiro – główna postać powieści. Jego historię opowiada nam żydowski chłopiec, Mojżesz Bernsztajn, którego ojca, na zlecenie Kuma Kaplicy, polskiego szefa gangu, wymuszającego haracze w biednych dzielnicach Warszawy, własnoręcznie zabił właśnie Jakub Szapiro. W „Królestwie” kontynuowany jest wątek Szapiry, któremu towarzyszy Ryfka. To ona wykazuje się ogromną energią w walce o życie w zniszczonej powstaniem Warszawie, a niegdysiejszy król żyje w jej cieniu. Drugi wątek skupia się na synu Szapiry – Dawidzie. „Królestwo” to opowieść o wojnie i ludziach – Żydach, Polakach i Niemcach.

 

„Genialna przyjaciółka”, 1 tom cyklu neapolitańskiego, Elena Ferrante

Nie wiadomo, kto kryje się pod pseudonimem Elena Ferrante. Przed publikacją swojej pierwszej powieści Ferrante zapowiedziała wydawcy, że nie będzie udzielała wywiadów ani w inny sposób promowała swoich dzieł. Mimo tego sprzedała dziesięć milionów egzemplarzy swoich książek w czterdziestu krajach! Tak ogromną popularność pisarka zawdzięcza swojej neapolitańskiej tetralogii, której „Genialna przyjaciółka” jest pierwszym tomem. Na HBO można już oglądać jej serialową ekranizację. Pisarka przez magazyn „Time” została uznana za jedną ze stu najbardziej wpływowych osób 2016 roku. Doszło do tego, że wielbiciele cyklu neapolitańskiego tłumnie odwiedzają Neapol i podążają śladami bohaterek. Mówi się o prawdziwej „Ferrante fever”! Nikt nie wie, kim jest, ale kochają ją miliony, a aura otaczającej ją tajemnicy dodatkowo wabi czytelników.

Dla kogo: „Genialna przyjaciółka” spodoba się tym, którzy uwielbiają czytać dzieje rodzin rozpisane na wiele lat. To także powieść dla czytelników, którzy poza wyraźnymi, ciekawymi postaciami i psychologicznym tłem, lubią książki, w których miejsce wydarzeń jest integralnym bohaterem. U Ferrante historia toczy się w biednym i pełnym przemocy Neapolu 2 poły XX wieku.

Fabuła w skrócie: Sześćdziesięcioletnia Elena Greco dowiaduje się, że Lila, jej przyjaciółka z czasów dzieciństwa, zniknęła bez śladu. Podejrzewa, że przyjaciółka wreszcie zrealizowała swoje marzenie o zniknięciu bez śladu. Wtedy Elena postanawia opowiedzieć niezwykłą historię ich przyjaźni. Podróż w przeszłość przenosi czytelnika w lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku do ubogiej, robotniczej dzielnicy Neapolu. Losy obydwu kobiet śledzimy aż do współczesności.

 

Cykl Śmierć Komandora, „Pojawia się idea” tom 1 i „Metafora się zmienia” tom 2, Haruki Murakami

Haruki Murakami to wybitny japoński pisarz, jeden z najbardziej znanych na świecie. Ma styl, który porównywany jest z japońską estetyką – oszczędny i chłodny, jednocześnie realistyczny i surrealistyczny. W powieściach już po kilku rozdziałach opisywany świat ze zwyczajnego staje się coraz dziwniejszy. Tak też jest w „Śmierci Komandora”.

Dla kogo: To książka dla osób, którym podoba się, gdy realistyczna narracja przeplata się z surrealistycznymi wątkami i granica między marzeniem a rzeczywistością jest zatarta. Od akcji wolą historie, toczące się nieśpiesznie i urzekające swym specyficznym klimatem.

Fabuła w skrócie: Uporządkowane życie bohatera, malarza portrecisty, rozpada się w ciągu jednej chwili. Żona informuje go, że chce rozwodu. Wstrząśnięty, zgadza się i postanawia natychmiast się wyprowadzić. Przez pewien czas jeździ autem po Japonii. Włóczy się bez celu, śpi w hotelach, je w przydrożnych barach. W pewnym momencie przerywa podróż i korzysta z propozycji przyjaciela, który proponuje mu zamieszkanie w pustym domu swojego ojca, znanego japońskiego malarza Tomohika Amady. Położony w górach dom to idealne miejsce dla kogoś, kto przeżywa trudne chwile. Spokój malarza zostaje jednak zakłócony. Pewien bogaty mężczyzna chce, aby namalował jego portret. To wydarzenie jest początkiem lawiny kolejnych, które wywołała obecność bohatera w domu mistrza Amady.

 

Inspiracji prezentowych szukaj w salonach Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora