PORADNIK MIKOŁAJA: POWIEŚCI DLA ZABIEGANYCH!

21.12.2018

Jeśli kupujesz prezent dla osoby, która nie ma za wiele czasu na czytanie, sprezentuj jej książki opowiadające ciekawe, ale krótkie historie, które szybko się czyta, można je przerywać i wracać do nich bez strachu, że czytelnik pogubi się w wątkach i postaciach.

 

Uniesienie, Stephen King

Stephen King to niekwestionowany amerykański mistrz horroru. Pisarz nie ogranicza się jednak do tego jednego gatunku. Jego najnowsza książka „Uniesienie” to powieść obyczajowa z elementami fantastyki.

Dla kogo: Dla osób, które lubią historie, w których w rzeczywistość wpleciona jest odrobina fantazji, a nieprawdopodobna historia jest pretekstem do głębszych rozważań – tu o relacjach międzyludzkich i o tym, co naprawdę w życiu ważne.

Fabuła w skrócie: Scott Carey, główny bohater, mieszka w Castle Rock, niewielkim miasteczku w stanie Maine. To mierzący 193 centymetry wzrostu mężczyzna, który zawsze miał problem z nadwagą. Zwykle omijał wagę łazienkową szerokim łukiem, ponieważ nie podobało mu się to, co pokazywała. Teraz waży się codziennie… Stracił już 12,5 kilograma, a jego waga wciąż spada. Co ciekawe, jego ciało zupełnie się nie zmienia. Co więcej, nawet, gdy waży się z obciążeniem, waga codziennie pokazuje o pół kilograma mniej. Jednocześnie z każdym straconym kilogramem wciąż rośnie jego dobre samopoczucie.

Hipis, Paulo Coelho

„Hipis” to częściowo autobiograficzna powieść brazylijskiego pisarza i poety. To sentymentalna podróż do lat, gdy był młodym, noszącym długie włosy i kwieciste koszule hipisem, podróżował po świecie i marzył o pisaniu książek.

Dla kogo: To oczywiście „must read” dla fanów pisarza, ale także ciekawa książka dla zainteresowanych kulturą hipisowską i związanymi z nią buntem, ucieczką i poszukiwaniem sensu życia.

Fabuła w skrócie: Bohater książki, Paulo, przybył właśnie do Amsterdamu, jednego z miast, które zamierzał odwiedzić w Europie. Wcześniej zwiedził już Amerykę Południową. Natomiast o podróży do Katmandu i zobaczeniu Himalajów marzyła Karla, młoda Holenderka, która rzuciła pracę i z zaoszczędzonymi pieniędzmi również przyjechała do Amsterdamu. Tych dwoje poznało się na Placu Dam – słynnym miejscu, gdzie gromadzili się Hipisi. Paulo uległ Karli i kuszącej wizji dalekiej podróży do Nepalu. Razem wsiedli do legendarnego „Magic Busa” – autokaru, który za około sto dolarów przemierzał tysiące kilometrów i docierał ostatecznie do Katmandu. Po drodze czekało ich kilka przystanków – Monachium, Ateny, Belgrad, Stambuł, Teheran, Bagdad. Już pierwszy etap podróży przyniósł niespodzianki…

 

Pocieszki, Katarzyna Grochola

Katarzyna Grochola znana jest z humoru, jaki wplata w swoje powieści. Nie inaczej jest w „Pocieszkach”, które są zbiorem optymistycznych esejów. Wszystkie opisane przez pisarkę sytuacje wydarzyły się naprawdę!

Dla kogo: Ciekawe historie z morałem, które zostały napisane, by dodawać otuchy, pocieszać i rozbawiać będą trafionym prezentem dla bliskich, którym chcesz poprawić humor i dać pretekst do rozmyślań.

Fabuła w skrócie: Większość esejów utrzymana jest w zabawnym tonie, ale pojawiają się też w zbiorze teksty bardziej filozoficzne i melancholijne. Zabawne wspomnienia, skojarzenia, rozmowy, a czasem tylko przejęzyczenia, stały się dla pisarki punktem wyjścia do opowiedzenia pouczających historii. Dzięki wrodzonej spostrzegawczości, Grochola w z pozoru nieistotnych wydarzeniach, potrafi dostrzec coś więcej i wyciągnąć z nich wartościową lekcję. Pisarka każdy rozdział kończy podsumowaniem i podkreśleniem tego, co płynie ważnego z właśnie opowiedzianej historii.

 

Inspiracji prezentowych szukaj w salonach Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

 

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora