PORADNIK MIKOŁAJA: WARTOŚCIOWE KSIĄŻKI DLA DZIECIAKÓW!

18.12.2018

Jeśli zastanawiasz się, czy warto kupić dziecku pod choinkę książkę, to odpowiedź może być tylko jedna: oczywiście, że tak! Polecamy cztery książki, które są ponadczasowymi bestsellerami, więc nie ma obawy, że zostaną odłożone na półkę, by zbierać kurz. Te książki młodzi czytelnicy na pewno chętnie przeczytają!

 

Nela i wyprawa do serca dżungli, Nela

Dla kogo: dzieci w wieku 6-8 lat

Nela to dwunastoletnia dziewczynka, autorka serii dziecięcych książek podróżniczych, w których opisuje swoje egzotyczne wyprawy. Świat zwiedza wraz z rodzicami, z którymi później relacjonuje swoje przeżycia w książkach i filmach. Pierwsza książka ukazała się w 2014 roku, gdy Nela miała osiem lat. Jej dzienniki podróżnicze otrzymały w 2015 i 2016 roku nagrodę „Bestsellera Empiku” i tak się spodobały młodym czytelnikom, że Nela o swoich przygodach zaczęła opowiadać także w telewizji i radiu.

Fabuła w skrócie: Dwunasta książka zabiera w kolejną niesamowitą wyprawę. Tym razem do serca borneańskiej dżungli, by odszukać łowców głów! Nela podąża śladami pewnego dawnego podróżnika, którego notatki sprzed ponad stu lat odnalazła w antykwariacie. Ciekawi nowych przygód Neli poznają dżunglę, wierzenia plemion i dzikie zwierzęta. Podróżnicze książki Neli to drzwi do ciekawego świata, które rozbudzą wyobraźnię i zarażą ciekawością świata.

 

Gdzie jest Wally, Martin Handford

Dla kogo: dzieci w wieku 6-8 lat

Martin Handford wymyślił postać Wally’ego ponad trzydzieści lat temu! Od tamtego czasu jego bohater cieszy się niesłabnącą popularnością.  Wally, zwany również Waldo, to chłopiec w okrągłych okularach, czapce i pasiastej, czerwono-białej bluzce. Zawładnął umysłami dzieci, które w skupieniu i z uwagą poświęcają godziny na odnalezieniu go w pstrokatych wyszukiwankach! Co jest takiego fascynującego w zaludnionych setkami postaci i po brzegi wypełnionych detalami stronach?

Fabuła w skrócie: Każde dwie strony to przyciągający uwagę rysunkowy świat, zwierzęta, przedziwne przedmioty i miejsca – to skomplikowana historia przedstawiona na rysunku. Obserwowanie tych wszystkich szczegółów to jak zabawa w detektywa, która rozwija u dzieci bystre oko i trenuje cierpliwość. Książka jest pięknie wydana, ma duży format, twardą oprawę i kontrastowy druk – to wszystko ułatwia zabawę. Najwyższy czas zacząć przygodę z Wallym!

Chłopiec z burzy i inne opowiadania, Colin Thiele

Dla kogo: dzieci w wieku 9-12 lat

Colin Thiele to australijski pisarz, który zyskał popularność dzięki wielokrotnie nagradzanym książkom dla dzieci. „Chłopiec z burzy i inne opowiadania” to ukochana powieść dzieci w Australii. W Polsce ukazała się właśnie po raz pierwszy, a na początku stycznia w kinach pojawi się jej ekranizacja! Książka opowiada o wyjątkowej przyjaźni, wzrusza, jest pełna humoru i przygód. Ta historia ma w sobie wiele magii!

Fabuła w skrócie: Kilkuletni Michael mieszka z tatą w małej chatce nad brzegiem oceanu. Pewnego dnia podczas zabawy na plaży, ratuje życie trzem osieroconym pelikanom. Pisklęta pod jego opieką wyrastają na piękne i silne ptaki. Jeden z nich rezygnuje z wolności i wybiera przyjaźń z chłopcem. Chłopiec z Burzy i Pan Parsifal stają się nierozłącznymi przyjaciółmi. Chłopiec wkłada mnóstwo wysiłku, by nauczyć pelikana latać, wspólnie się wygłupiają, ale też walczą z kłusownikami, którzy polują na nadmorskie ptaki. W końcu pelikan dorasta i przychodzi moment, w którym drogi przyjaciół muszą się rozejść. Po wielu latach Michael Kingsley powraca w rodzinne strony i opowiada wnuczce  o niezwykłym przyjacielu z dzieciństwa.

 

Felix, Net i Nika oraz Koniec Świata Jaki Znamy, Rafał Kosik

Dla kogo: dzieci w wieku 10-13 lat

Felix, Net i Nika to seria książek science fiction dla młodzieży. Trójka bohaterów trafiła do jednej klasy i od tej pory przeżywa wspólnie przygody. „Koniec Świata Jaki Znamy” to już 15 tom przygód tej trójki. Pierwsza część ukazała się w 2004 roku! Seria nie zestarzała się ani trochę, wciąż jest aktualna i bawi kolejnych czytelników. Czytanie o ich przygodach to znakomita, wciągająca i mądra zabawa. To niezwykłe historie, zwykłych uczniów, którzy mają talent do odnajdywania ciekawych przygód.

Fabuła w skrócie: W tej części Felix, Net i Nika będą musieli sobie poradzić z brakiem prądu, Internetu, wody i jedzenia! Wszystkiego, co daje nam technika i cywilizacja, do czego jesteśmy przyzwyczajeni i uważamy za stały element naszego życia. Będzie to dla nich jak koniec świata! Ich przygody to jak zawsze mnóstwo zabawy, humoru i ciekawostek naukowych.

 

Inspiracji prezentowych szukaj w salonach Inmedio, Relay, Discover Poland i Virgin. Polecamy!

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora