Posmakuj francuskiej… literatury!

14.10.2019

Francja to dobre wino, pyszne jedzenie i… znakomita literatura. Myli się jednak ten, któremu francuskie powieści kojarzą się z romantycznym śniadaniem nad Sekwaną. Popularne książki po francusku to przede wszystkim doskonale wytrawne, mroczne thrillery Guillaume Musso, nieco cierpkie, lecz niezwykle trafne w ocenie rzeczywistości powieści obyczajowe Michela Houellebecqa czy soczyste kryminały Michela Bussiego. Sprawdź, co dobrego serwuje literatura francuska naszych czasów.

Aperitif

Michel Bussi to wybór w sam raz na literacki aperitif dla tych, którzy chcą zapoczątkować swoją przygodę z francuskimi pisarzami. Jego powieści doskonale wprowadzą Cię w świat, gdzie mroczne wydarzenia toczą się w niemal niebiańskich okolicznościach przyrody. Korsyka z „Czas jest mordercą”, Alabastrowe Wybrzeże z „Czy pamiętasz, Anaïs?” czy Normandia z „Nigdy nie zapomnieć” – warto przeczytać te książki, choćby dla opisanych w nich miejsc. Ale to nie wszystko, co Bussi ma do zaoferowania. Po mistrzowsku łączy bowiem manipulację, emocje i napięcie. Jego opowiadania zaskakują aż do ostatniej strony, zdumiewają do ostatniej linijki. To książki, które pobudzą Twój apetyt na literaturę francuską.

Przystawka

Odpowiednio przygotowanym można zasiąść do stołu… a raczej rozłożyć się w fotelu i zadbać o wygodę, bo powieści Bernarda Miniera przykują Cię do niego na długo. Taka historia, jak w „Siostrach”, nie pozwoli odłożyć Ci książki na bok, dopóki nie skonsumujesz jej do końca. Dwie perspektywy czasowe, mroczna sprawa sprzed lat i gęstniejąca coraz bardziej atmosfera potrafią zasiać w umyśle czytelnika narastające poczucie niepewności i niepokoju.

Mówią, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Rozbudzone przez Bernarda Miniera smaki zaspokoi jedynie autor piętnastu bestsellerów, od siedmiu lat nieprzerwanie utrzymujący się na pierwszym miejscu listy najpopularniejszych francuskich pisarzy. Mowa oczywiście o Guilliame Musso. Kluczem do jego sukcesu jest łączenie ze sobą różnych wątków. W „Zjeździe absolwentów” kryminał miesza się z historią miłosną, w „Dziewczynie z Brooklynu” dorzucone są do tego wątki sensacyjne, a „Uratuj mnie” doprawione jest elementami fantastyki. Choć wydaje się, że to wszystko zupełnie do siebie nie pasuje, to Guilliame Musso potrafi to podać w niezwykle wysmakowanej formie okraszonej oryginalnym, trudnym do podrobienia stylem.

Danie główne

Tak wyśmienicie rozpoczęta uczta nie może doprowadzić nigdzie indziej, jak do Francji w wersji Michela Houellebecqa. Jego wyraziste, czasem gorzkie, czasem cierpkie, ale zawsze pełne smaku powieści to uczta dla konesera francuskiej literatury. „Serotonina”, jego najnowsze dzieło, okrzyknięto najbardziej rozpaczliwą i mroczną powieścią w dorobku wybitnego pisarza. To studium przypadku współczesnego europejczyka w średnim wieku. Znajdziesz tu sporo gorzkich smaków i cierpkich nut. I choć przełyka się je z pewnym trudem, to z każdą stroną chce się sięgać po więcej. Może dlatego, że pisarz dotyka tak fundamentalnych spraw, jak pytanie o to, czym jest szczęście.

 

Deser

Na deser zostawiamy coś, co posmakuje każdemu i pozostawi go z poczuciem spełnienia. „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego nikomu przedstawiać nie trzeba. To klasyk literatury nie tylko francuskiej, ale i światowej. Opowieść, która pod przybraniem krótkiej historii dla dzieci, kryje dzieło literackie ukazujące prawdę o naszym świecie i nas samych. Dzięki niej można patrzeć na rzeczywistość oczami dziecka, które widzi i rozumie więcej niż dorośli. Nie ma lepszego sposobu na zakończenie wyśmienitej literackiej francuskiej uczty!

 

Teraz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin możesz posmakować francuską literaturę w atrakcyjnej cenie. Do końca października wspomniane książki francuskich pisarzy kupisz w obniżonej od -20% cenie!

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora