POWRÓT DO POCZĄTKU | „JACK REACHER. POZIOM ŚMIERCI” LEE CHILD

07.03.2022
jack reacher lee child recenzja


Nie wiadomo skąd, nie wiadomo dokąd, nie wiadomo po co – tak w skrócie można opisać podróżowanie Jacka Reachera po Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Pojawia się zawsze nagle i nieoczekiwanie, bez żadnego konkretnego celu i zupełnie zaskakująco trafia w sam środek kłopotów. Niedawno na platformie Amazon Prime Video pojawił się serial na podstawie pierwszej części serii o Jacku Reacherze. To doskonała okazja do tego, aby przypomnieć sobie, jak zaczynał ten nietuzinkowy bohater, idol amerykańskich czytelników.

Reacher nie szuka kłopotów, to kłopoty szukają jego

lee child jack reacher 2022Lee Child przenosi nas do spokojnego, małego miasteczka Margrave w stanie Georgia. To tutaj, w drodze z Florydy do… nie wiadomo dokąd, Jack Reacher postanawia spędzić leniwy weekend. Bo wydaje się, że nie ma bardziej spokojnego miasteczka w okolicy. Jest idealnie, że aż przerażająco. W trakcie jedzenia śniadania w przydrożnym barze, zostaje aresztowany przez miejscową policję pod zarzutem morderstwa. Jedynym powodem, dla którego go zatrzymano, jest fakt, że jest obcy. Jednak ten argument wystarczy i Jack ląduje w stanowym więzieniu. Na szczęście prowadzący sprawę morderstwa detektyw Finley nie wierzy w winę Reachera i udaje mu się potwierdzić jego alibi. Jack wychodzi na wolność. Wydawałoby się, że najsensowniejszym rozwiązaniem byłoby jak najszybsze opuszczenie miasteczka. Jednak to nie w jego stylu – Jack Reacher angażuje się w sprawę morderstwa. Nie ma jednak świadomości, w jak wielką aferę zostaje zamieszany…

Za co kochamy Jacka Reachera

“Mógłby jedną ręką załatwić Jamesa Bonda, Brudnego Harry’ego i Jasona Bourne’a!” czytamy na okładce powieści. I jest w tym sporo prawdy. Taka postać bowiem, jak Jack Reacher żyje jedynie w wyobraźni pisarza i nie ma żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Jednak czytelnicy go uwielbiają i zyskał sobie rzeszę wiernych fanów. Być może dlatego właśnie, że jest ucieleśnieniem wszystkich bohaterskich cech, jakie lubimy. Główny bohater to mieszanka idealna – superhero, samotny wilk i ostatni sprawiedliwy w jednym. A przy tym jest bezkompromisowy, szczery (aż do bólu) i bezpośredni. Nie udaje kogoś, kim nie jest i choć w jego obecności zawsze leje się krew a trup ściele się gęsto, to wierzymy, że jest po prostu dobrym człowiekiem walczącym o sprawiedliwość.

Iście amerykańska sensacja

Co jeszcze, oprócz superbohatera Jacka Reachera, lubimy w książkach Lee Childa? Szybką, niemal pędzącą akcję, nagłe zwroty wydarzeń i wciągającą intrygę. „Poziom śmierci” czyta się lekko, fabuła jest płynna i potoczysta, a autor nie pozwala nam się nudzić. Zanim się obejrzymy, jesteśmy na ostatniej stronie. I już wiemy, że kolejnym przystankiem na drodze Jacka Reachera będzie półka naszej biblioteczki.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Lee Child “Jack Reacher. Poziom śmierci”. Albatros. Warszawa 2022

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora