POWSTANIE WARSZAWSKIE TO LUDZIE – PRAWDZIWE HISTORIE WALCZĄCYCH

02.08.2019

Powstanie to walka, strzały, bombardowanie, gruzy i strach. Ale powstanie to także radość, duma, uniesienia, chęć życia i po prostu miłość. Bo Powstanie Warszawskie to ludzie. Choć na ulicach trwały walki, bombardowania niszczyły miasto, a ludzie ginęli jeden po drugim, to na tyłach toczyło się życie. Jak wyglądały codzienne doświadczenia powstańców? Czy stać ich było na porywy serca i miłosne wyznania? Przeczytacie o tym w poniższych książkach.

Agnieszka Cubała „Miłość`44. 44 prawdziwe historie powstańczej miłości”

Powstanie Warszawskie było dla jego uczestników nie tylko traumą i cierpieniem, ale także przygodą życia i radością z walki o wolność. Tutaj krew i łzy mieszały się z miłością i uniesieniem. W powstaniu w końcu brali udział młodzi ludzie, którzy nie chcieli umierać nie zaznając uroków życia. Wiedzieli, że każdy dzień może być ich ostatnim, więc chcieli z niego czerpać, doświadczać, przeżywać. Wspólna walka, wyjątkowość wydarzenia, w jakim przyszło im uczestniczyć oraz aura bohaterskości sprawiały, że między ludźmi rodziły się uczucia. Uczucia gorące i płomienne, a czasem delikatne i niewinne. Niektóre trwały chwilę, inne przetrwały do grobowej deski. Śluby powstańcze stały się powszechne i popularne. Początkowo sprzyjała temu ogarniająca wszystkich euforia, później – wizja przegranej, niepewność jutra i nadchodząca śmierć.

Miłość `44 to nie tylko związki między walczącymi, młodymi powstańcami. Wyjątkowa atmosfera udzielała się wszystkim – ludności cywilnej, nastolatkom oraz dojrzałym osobom, warszawiakom z elity oraz prostym ludziom.

Agnieszka Cubała wysłuchała 44 wyjątkowych, nietypowych i niepowtarzalnych historii. Dała głos ludziom, którzy nie chcą mówić o powstaniu wyłącznie jako o czasie traumy i cierpienia. Dla nich, poza walką o wolność, to był także czas pierwszych miłości, pierwszych uniesień, pierwszych zbliżeń. „Miłość`44. 44 prawdziwe historie powstańczej miłości” to wzruszające, czasem dramatyczne, ale na pewno niezwykłe opowieści o uczuciu silnym, porywającym i gorącym. Także o tym, jak bardzo potrzebujemy bliskości drugiego człowieka i siły, jaką daje świadomość, że mamy do kogo wracać.

Magda Łucyan „Powstańcy”

Czy dzień, w którym zaczęły się walki, ostrzały, bombardowania, który później przyniósł klęskę, rozczarowanie i śmierć, można nazwać najpiękniejszym dniem w życiu? Dla wielu powstańców 1 sierpnia 1944 roku był takim dniem. Nam, współczesnym ludziom, wydaje się to nieprawdopodobne. Jednak dla uczestników powstania był to moment, w którym mogli wziąć sprawy w swoje ręce. Nareszcie dostali szansę na to, żeby walczyć z wrogiem – z nazistami, którzy „poniewierali i plugawili przez pięć niekończących się lat wszystko co dla nas było święte.” Wielu z nich czekało na ten moment z niecierpliwością. I choć oznaczał walkę, krew i śmierć, nie wahali się, żeby wziąć udział w powstaniu.

W książce „Powstańcy” znajdziecie historię „Pączka” – dziewczyny, która, by móc walczyć z bronią w ręku, udawała mężczyznę, „Julka”, który pod niemieckim ostrzałem zdobył broń czy „Jura”, który musi żyć ze świadomością, że matka jego poległego w powstaniu kolegi, obarcza go winą za jego śmierć. Historie są różne, czasem radosne, czasem druzgocące, czasem wzruszające, czasem przyprawiające o gęsią skórkę. Jednak łączy je jedno – są to historie prawdziwe i szczere. Magda Łucyan, reporterka TVN, przeprowadziła rozmowy z ostatnimi żyjącymi świadkami tamtych wydarzeń. Zapytała byłych powstańców zarówno o tragedie, jak i dobre chwile.

Choć o Powstaniu Warszawskim mówi się różnie, wzbudza ono skrajne uczucia, to jednak warto pamiętać o jednym – Powstanie Warszawskie to ludzie i ich historie. Zamiast więc zastanawiać się, czy decyzje były słuszne czy nie, warto posłuchać powstańców, kiedy mówią, że „wolność nie jest dana raz na zawsze i trzeba o tym pamiętać.”

 

 

Wymienione książki kupisz niedługo w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

 

Agnieszka Cubała „Miłość`44. 44 prawdziwe historie powstańczej miłości”. Prószyński i S-ka. Warszawa 2019

Magda Łucyan „Powstańcy”. Znak. Kraków 2019

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora