POZNAJ SEKRETY ŚWIATA POLITYKI, O JAKICH NIE PRZECZYTASZ W GAZETACH

01.02.2019

Dwie książki, dwa kraje, jedna polityka – odpychająca i bezwzględna. I choć to fikcja literacka, to brzmi przerażająco realistycznie. Jesteś pewien, że chcesz wejść w ten świat i zobaczyć, kto nami rządzi?

„Gdzie jest prezydent” Bill Clinton i James Patterson

Były prezydent Stanów Zjednoczonych i autor światowych bestsellerów – czy można wyobrazić sobie lepszy duet do napisania politycznego thrillera? Nam nie przychodzi taki do głowy. Któż bowiem lepiej zna politykę niż osoba, która była jej częścią i to na najwyższym szczeblu? A kto bardziej odpowiednio opisze ten świat, niż jeden z najpopularniejszych autorów kryminałów? Taka współpraca musiała zaowocować absolutnym hitem.

Za pomocą cyberataku ktoś pragnie zniszczyć i powalić na kolana Stany Zjednoczone. Prezydent staje przed niezwykle trudnym zadaniem. Musi podjąć decyzje, które nie przysporzą mu zwolenników. W dodatku do mediów trafiają tajne informacje, co oznacza, że zdradził go jeden z najbliższych współpracowników. Zostaje niemal sam przeciwko terrorystom…

Nieocenioną wartością książki jest to, że pokazuje tajniki funkcjonowania Białego Domu. Pewne schematy można także odnieść do działania większości państw demokratycznych na świecie. 5 dni, w ciągu których rozgrywa się cała akcja książki, wystarczą, aby poznać mechanizmy rządzące współczesną polityką.

Można się nieco przyczepić do tego, że niektóre wątki są prowadzone bardzo schematycznie. Jednak mimo to książkę czyta się gładko i bez zgrzytów. Akcja rozwija się ze strony na stronę, szczegóły dawkowane są stopniowo, apetyt więc rośnie w miarę czytania! I jak to w klasycznym thrillerze bywa – nie poznamy rozwiązania aż do ostatnich stron książki.

„Klątwy” Claudia Piñeiro

Na nieco innym polu toczy się akcja Klątw. Tutaj nie spotkamy się z zagrożeniem terrorystycznym czy światem międzynarodowej polityki. Zobaczymy jednak coś znacznie gorszego… małostkowość, brak skrupułów i chore ambicje, które przesłaniają wszystko. Polityka w wymiarze nieco bardziej lokalnym, ale przez to namacalna, dotykająca nas bezpośrednio i przez to wzbudzająca większe emocje.

Świat argentyńskiej polityki poznajemy dzięki Románowi – młodemu chłopakowi z prowincji, który szuka pracy w Buenos Aires. Przez przypadek zostaje on przyjęty na stanowisko osobistego sekretarza coraz bardziej popularnego polityka. Na co dzień widzi bezwzględnych, cynicznych, a niekiedy nawet bezmyślnych ludzi, którzy kierują argentyńską sceną polityczną.

Fabuła wygląda z pozoru dość banalnie. Nikt przecież już się nie łudzi, że świat ten jest nieskazitelny i rządzą nami sami światli przywódcy. Jednak dość dobrze nakreślony wątek obyczajowy oraz elementy powieści psychologicznej, wmieszane w polityczny thriller, dają ciekawy i świeży efekt. Specyficzna dla kultury południowoamerykańskiej wiara w magię, przesądy i klątwy dodaje powieści dodatkowego kolorytu.

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Bill Clinton i James Patterson „Gdzie jest prezydent”. Wydawnictwo Znak, Kraków 2019.

Claudia Piñeiro „Klątwy”. Wydawnictwo Sonia Draga, Katowice 2019.

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora