PRZEMIERZANIE ŚWIATA W POSZUKIWANIU PRAWDY, CZYLI „ZAGINIONA SIOSTRA”, LUCINDA RILEY

30.07.2021
zaginiona siostra

Lucinda Riley odeszła w tym roku, ale pozostawiła niesamowite dziedzictwo w postaci serii „Siedem sióstr”. W ostatnim tomie sagi siostry D’Aplièse muszą przemierzyć wszystkie kontynenty, aby rozwiązać zagadkę rodzinną. Muszą dowiedzieć się, kim jest ich siódma, nieznana dotąd siostra. Chcą godnie pożegnać ojca, dlatego decydują się na tę pełną przygód i niespodzianek wyprawę. Czy uda im się odkryć tajemnicę siódmej siostry?

siedem sióstrHistoria jak z mitologii

Urodzone na różnych kontynentach, wychowane razem w bajecznej posiadłości na prywatnym półwyspie Jeziora Genewskiego. Różni je wszystko – pochodzenie, historia rodzinna, życiowe cele, charakter; łączy jedno – miłość do adopcyjnego ojca, ekscentrycznego i oryginalnego Pa Salto. O jego nietuzinkowej osobowości świadczy choćby fakt, że nadał swoim przybranym córkom imiona mitycznych Plejad. Każda z sióstr D’Aplièse ułożyła sobie życie po swojemu, mieszkają daleko od siebie i rzadko mają okazję spotkać się wszystkie razem. Do rodzinnego domu ściąga ich tragiczne wydarzenie – niespodziewana śmierć ojca. Jednak nie jest to jedyne zaskoczenie. Na miejscu okazuje się bowiem, że gdzieś na świecie żyje jeszcze jedna, siódma siostra… Ojciec zostawił listy i wskazówki, jak ją odnaleźć. Kobiety wyruszają więc w niezwykłą podróż w poszukiwaniu zaginionej siostry – podróż nie tylko po świecie, ale także do wnętrza siebie.

Podróż do wnętrza… siebie

Tom „Zaginiona siostra” to prawdziwa podróż – dosłownie i w przenośni. Siostry bowiem podróżują po całym świecie, aby dowiedzieć się, kim jest zaginiona siostra Merope (dla bliskich Mary). Jednak z jakiegoś nieodkrytego jeszcze powodu dziewczyna ucieka, nie chce dać się odszukać, wymyka im się raz po raz. Mary jednak bardziej niż przed siostrami ucieka przed swoją przeszłością. Aby ją poznać i zrozumieć, trzeba się cofnąć o ponad 100 lat. Historia, którą odkryją, będzie także swoistą podróżą do wnętrza siebie. Aby zrozumieć swoje decyzje, uczucia i emocje, trzeba się uporać z historią swoich przodków. „Zaginiona siostra” zabiera nas do Nowej Zelandii, do Kanady, a wreszcie do Irlandii. To tutaj wszystko się zaczęło, to tutaj wszystko się zakończy.

Czytanie książki Lucindy Riley jest przygodą samą w sobie. Fabuła pełna jest zaskakujących wydarzeń, zaskakujących rozwiązań. Ma się wrażenie, że jesteśmy tylko biernymi obserwatorami, ale że podróżujemy po świecie ramię w ramię z siostrami D’Aplièse, podążamy śladami każdej z nich. Bo każda z nich zapewnia nam moc emocji i niewiarygodnych zdarzeń, każda z nich zachwyci swoją wyjątkowości oraz pokaże, że miłość i marzenia to coś, co trzyma nas przy życiu.

Bajka to czy prawda?

Bajeczna, pełna przygód, niesamowita, tajemnicza – można mnożyć przymiotniki, które opisują cykl powieści Lucindy Riley „Siedem sióstr”. Jednak nie ma słów, które w pełni oddadzą charakter tej wyjątkowej sagi. Sam pomysł na to, aby stworzyć opowieść o siedmiu siostrach, których przyszłość zapisana jest w gwiazdach, wydaje się magiczny. Jednak to nie jest jedyna wartość tej lektury. Odwołania do historii, pokazywanie silnych kobiet, które śmiało dążą do celu, a także rzut nieco krytycznym okiem na współczesność to kolejny wartościowy wymiar książki.

Powieść „Zaginiona siostra” choć magiczna, nie jest bajką. Liczne nawiązania do mitologii, wykorzystane symbole i metafory nadają jej niezwykły charakter. Jednak opisane tutaj kobiety to osoby z krwi i kości – pewne siebie, silne osobowości, sięgające po swoje i niestrudzenie dążące do celu. Lucinda Riley w każdym tomie oddała głos niezwykłym kobietom, które walczyły o swoje prawa, ale także tworzyły ten świat lepszym.

Nie ma drugiej tak czarującej, wyjątkowej, pełnej magii, ale także ciekawej, wielowątkowej i wciągającej sagi. Jednak jeśli myślicie, że to powieść pełna lukru i słodyczy, to mylicie się!

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!

Lucinda Riley „Zaginiona siostra. Cykl Siedem Sióstr. Tom 7”. Albatros. Warszawa 2021.

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora